Jump to content

Photo

Ce plãcere simþiþi când vânaþi?

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Fata_morgana

Fata_morgana

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 July 2005 - 06:48 PM

Îmi pare rãu dacã supãr vânãtorii...

Totuºi, nu înþeleg deloc ce plãcere poþi sã ai sã ucizi un animal sãlbatic folosind arme din ce în ce mai sofisticate... sã nu îi dai animalului nici o ºansã?
Mai nou, am citit despre vânãtori care vin în România cu puºti cu lunetã ºi plãtesc niºte taxe pentru fiecare trofeu...
Puºti cu lunetã?!? Câtã laºitate!!! Unde este confruntarea, unde este provocarea? Mai bine s-ar juca pe calculator!
Mai ales când e vorba de animale care se reproduc greu, unele chiar ameninþate cu dispariþia.

Mor, i-aº costuma pe toþi vânãtorii în urºi ºi le-aº umple fundul de sare! ªi sunt blândã!

#2 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 August 2005 - 08:46 AM

Îmi pare rãu dacã supãr vânãtorii...

Totuºi, nu înþeleg de loc ce plãcere poþi sã ai sã ucizi un animal sãlbatic folosind arme din ce în ce mai sofisticate... sã nu îi dai animalului nici o ºansã?
Mai nou, am citit despre vânãtori care vin în România cu puºti cu lunetã ºi plãtesc niºte taxe pentru fiecare trofeu...
Puºti cu lunetã?!? Câtã laºitate!!! Unde este confruntarea, unde este provocarea? Mai bine s-ar juca pe calculator!
Mai ales când e vorba de animale care se reproduc greu, unele chiar ameninþate cu dispariþia.

Mor, i-aº costuma pe toþi vânãtorii în urºi ºi le-aº umple fundul de sare! ªi sunt blândã!

<{POST_SNAPBACK}>

.....arme sofisticate?....cu luneta iti pare o orma sofisticata?.....crezi ca este usor sa ucizi un animal salbatec cu o pusca cu luneta?....eu am o carabina bolt-action (sau sistem Mauser) cu care trag un foc dupa care trebuie sa o incarc....am facut panda la un mistret 11 zile la rand de la ora 9:30 pana in jur de ora 03:30 noaptea...l-am vazut odata si, cu toate ca am avut arma cu luneta, nu am reusit sa-l dobor...poate ca iti pare usor sa tragi cu o arma echipata cu luneta dar nu este chiar asa....iti trebuie mult antrenament si multe cunostinte de balistica (fizica pura)...pentru ca la m ulte animale te poti considera norocos daca te poti apropia la 150-200 de metri....plus ca luneta implica niste servituti pe care trebuie sa le stapanesti bine ca sa tragi bine...

unde este confruntarea?...unde este provocarea?....mistretul de pilda iti poate simntii mirosul de la cel putin 200 de metrii atunci cand vantul bate slab, daramite cand bate tare....mistretul cand se deplaseaza iti vine sa crezi ca a facut traininguri speciale pentru camuflare in teren....foloseste foarte bine terenul....am fost la vanatori in care am asteptat toata noaptea mistretul...es a venit, dar a trecut atat de bine camuflat ca nu am reusit sa-l vad, desi il auzeam....capriorul in timpul zilei sta ascund si numai dupa inserare iese sa manance, si numai in liziera padurii...nu prea iese din padure....iar daca este in zona de padure, mananca undeva unde are mult spatiu deschis....ar fii multe de spus despre vanatoare...eu de pilda practic vanatoarea sportiva...nu merg in teren cu jepp-ul, ci cu cortul,...dorm acolo....ziua caut urme si incerc sa ghicesc comportamentul vanatului si pe unde si cum se va deplasa....si in arma am un 2 cartuse....daca am tras un foc si nu l-am nimerit, nu mai incerc alt foc...al 2 foc este pentru cazul in care il ranesc cu primul....oricum imi place vanatoarea si indeferent ce se va spune, voi continua sa o practic....

#3 Fata_morgana

Fata_morgana

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 22 August 2005 - 05:26 PM

.....arme sofisticate?....cu luneta iti pare o orma sofisticata?

<{POST_SNAPBACK}>

DA, faþã de un arc, este foarte sofisticatã.

....am facut panda la un mistret 11 zile la rand de la ora 9:30 pana in jur de ora 03:30 noaptea...l-am vazut odata si, cu toate ca am avut arma cu luneta, nu am reusit sa-l dobor...

<{POST_SNAPBACK}>

Îmi pare bine pentru bietul mistreþ! :P

...poate ca iti pare usor sa tragi cu o arma echipata cu luneta dar nu este chiar asa....iti trebuie mult antrenament si multe cunostinte de balistica (fizica pura)...pentru ca la m ulte animale te poti considera norocos daca te poti apropia la 150-200 de metri....plus ca luneta implica niste servituti pe care trebuie sa le stapanesti bine ca sa tragi bine...

<{POST_SNAPBACK}>

Mistreþul, ºi nu numai el, vrea sã trãiascã. Crede-mã, atunci când mistreþul se prãbuºeºte la pãmânt în agonie, nu îl consoleazã cu nimic antrenamentul ºi cunoºtinþele tale de balisticã ºi nici nu îi face moartea mai frumoasã.

oricum imi place vanatoarea si indeferent ce se va spune, voi continua sa o practic....

<{POST_SNAPBACK}>

<_<
Zbârcã, babã, pe lopatã!...
Câº, câº!

#4 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 23 August 2005 - 08:14 AM

Îmi pare bine pentru bietul mistreþ!  :P
Mistreþul, ºi  nu numai el, vrea sã trãiascã. Crede-mã, atunci când mistreþul se prãbuºeºte la pãmânt în agonie,  nu îl consoleazã cu nimic antrenamentul ºi cunoºtinþele tale de balisticã ºi nici nu îi face moartea mai frumoasã.
<_<
Câº, câº!

<{POST_SNAPBACK}>

...ia te uita ce iubitoare de animale.....cate zile de munca voluntara zici ca ai facut pentru a construi adapatori sau sararii pentru animalele salbatice?.....de cate ori spuneai ca ai fost sa duci de mancare animalelor salbatice iarna trecuta, cand zapada depasea inaltimea masini cu care ne deplasam?....cum?....nici una?....aaaa...poate ca contribui anual cu banii pentru mancare si medicamente pentru aceleasi animale....nu?....pesemne ca nici farduri testate pe animale nu folosesti.....cu singuranta ca-ti cumperi de "Boby Shop".....naturale, "hand made", si netestate pe animale....CU SIGURANTA ca nici carne nu mananci.....sau nu ai mancat....cu siguranta toate cele de mai sus....hai ca-mi place.....deja vad o aura de sfant....

#5 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 23 August 2005 - 08:20 AM

Îmi pare bine pentru bietul mistreþ!  :P
Mistreþul, ºi  nu numai el, vrea sã trãiascã. Crede-mã, atunci când mistreþul se prãbuºeºte la pãmânt în agonie,  nu îl consoleazã cu nimic antrenamentul ºi cunoºtinþele tale de balisticã ºi nici nu îi face moartea mai frumoasã.
<_<
Câº, câº!

<{POST_SNAPBACK}>

....a si by the way, daca in Romania ar fii legal vanatoarea cu arcul, atunci asa mi-ar placea sa vanez....am facuto odata in British Columbia, si intradevar este mult mai fair play, plus gradul de satisfactie care ar fii mult mai mare....pentru mult mai multe informatii despre reglementarile legale despre vanatoare, vezi link-ul alaturat http://www.vinatorul...o/lege noua.pdf

#6 Fata_morgana

Fata_morgana

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 August 2005 - 10:06 AM

...ia te uita ce iubitoare de animale.....cate zile de munca voluntara zici ca ai facut pentru a construi adapatori sau sararii pentru animalele salbatice?.....de cate ori spuneai ca ai fost sa duci de mancare animalelor salbatice iarna trecuta, cand zapada depasea inaltimea masini cu care ne deplasam?....cum?....nici una?....aaaa...poate ca contribui anual cu banii pentru mancare si medicamente pentru aceleasi animale....nu

<{POST_SNAPBACK}>

:)
Interesu' poartã fesu'...
Dacã n-ai fi fost vânãtor, câte zile de muncã voluntarã ai fi fãcut pentru a construi adãpãtori sau sãrarii pentru animalele sãlbatiice? De câte ori te-ai fi dus sã duci de mâncare animalelor sãlbatice iarna trecutã? Sau poate ai fi contribuit cu bani pentru mâncare ºi medicamente pentru aceleaºi animale?

pesemne ca nici farduri testate pe animale nu folosesti.....cu singuranta ca-ti cumperi de "Boby Shop".....naturale, "hand made", si netestate pe animale....

<{POST_SNAPBACK}>

Nu folosesc farduri.
De fiecare datã când îmi propun sã-mi cumpãr fie ºi un amãrât de ruj, nu ºtiu cum fac ºi ajung tot la librãrie... :)

CU SIGURANTA ca nici carne nu mananci.....sau nu ai mancat....

<{POST_SNAPBACK}>

Daca prietenii mei ma invita la masã ºi au numai preparate cu carne, nu refuz, nu vreau sã îi fac sã se simtã stânjeniþi. Încerc sã aleg preparatele care mi se par cât de cât comestibile, cu mai puþinã carne, sau aleg doar garnitura, mã descurc eu.
Nu mi se pare o crimã sã mãnânci carne. Dar sã vânezi doar aºa, pentru plãcerea de a ucide, asta nu pot sã înþeleg.

deja vad o aura de sfant....

<{POST_SNAPBACK}>

Aºa? notangel.gif

#7 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 01 September 2005 - 10:10 AM

:)
Interesu' poartã fesu'...
Dacã n-ai fi fost vânãtor, câte zile de muncã voluntarã ai fi fãcut pentru a construi adãpãtori sau sãrarii pentru animalele sãlbatiice? De câte ori te-ai fi dus sã duci de mâncare animalelor sãlbatice iarna trecutã? Sau poate ai fi contribuit cu bani pentru mâncare ºi medicamente pentru aceleaºi animale?
Nu folosesc farduri.
De fiecare datã când îmi propun sã-mi cumpãr fie ºi un amãrât de ruj, nu ºtiu cum fac ºi ajung tot la librãrie... :)
Daca prietenii mei ma invita la masã ºi au numai preparate cu carne, nu refuz, nu vreau sã îi fac sã se simtã stânjeniþi. Încerc sã aleg preparatele care mi se par cât de cât comestibile, cu mai puþinã carne, sau aleg doar garnitura, mã descurc eu.
Nu mi se pare o crimã sã mãnânci carne. Dar sã vânezi doar aºa, pentru plãcerea de a ucide, asta nu pot sã înþeleg.
Aºa? notangel.gif

<{POST_SNAPBACK}>

...corect..."interesu poarta fesu"...dar repet intrebarea: tu ca o iubitoare de animale dezinteresata, si poate si ecologista convinsa (by the way...ai participat pana acum la deratizarea vreunui munte de la noi?...stii ce vreau sa spun...sa strangi mizeria, gunoiul lasate in urma lor de "pantofari" si/sau "fripturisti"?.....nu?....pacat....ultima actiune la care am participat a avut loc saptamana trecuta...si am 3 astfel de actiuni la activ...si aici ce fes mai port?), ce ai facut pentru ele, de-a lungul vietii?....carne nu manca....farduri nu folosim...ce sa-i faci....pesemne ca mai exista sfinti in viata....eu unul multumesc stra-stra-stra-stramosilor mei pentru ca au vanat (parca era si teorie care spunea ca creierul uman a inceput sa se dezvolte din momentul in care a crescut aportul de proteina animala), si in felul acesta am ajuns in fruntea lantului trofic....nu mi-ar fii placut sa fiu hrana pentru alte animale...toata lumea vorbeste despre placerea de a ucide atunci cand se vorbeste despre vanatoare....dar nimeni nu spune nimic despre selectia ce trebuie facuta cu arma, in aceste zile....de mentinerea unui raport optim de animale pe o suprafata de teren...in asa fel incat toate sa aiba ce manca, si sa nu strice culturile agricole....ai idee de faptul ca exista presiuni, chiar din parte Uniunii Europene, pentru cresterea cotei de recolta la vanat ?(cu alte cuvinte sa se vaneze mai mult)....de faptul ce proprietarii de culturi agricole, de ani de zile doresc sa starpeasca pana la unul animalele salbatice, pentru a nu le mai manca recoltele?....cumva acest echilibru trebuie mentinut, iar in aceste timpuri, acest lucru nu se poate face decat cu arma in mana....in lipsa marilor pradatori ce au fost primii decimati....eu nu sunt in favoarea abuzurilor, dar nici sa exageram....pentru ca daca chiar nu vrei sa faci rau nici unui animal sau planta (si plantele au viata), atunci poate ar trebuii sa faci parte din aceea secta...imi scapa numele ei...care asteapta ca plantele sa "moara" natural...si abia dupa aceea le consuma.....si sa nu uit...te duci la librarie....hm....hartia se face din celuloza (poate reciclata), dar tot celuloza...poate folosesti lipici...(sau clei de oase...pentru ca este facut din oase)....cele mai bune cerneluri folosesc cerneala recoltata de la sepie...faptul ca ai caldura iarna....multumestele dinosaurilor pentru ca au murit.....dar sunt convins ca tu cunosti toate aceste lucruri...

#8 Fata_morgana

Fata_morgana

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 September 2005 - 11:11 AM

...corect..."interesu poarta fesu"...dar repet intrebarea: tu ca o iubitoare de animale dezinteresata, si poate si ecologista convinsa (by the way...ai participat pana acum la deratizarea vreunui munte de la noi?...stii ce vreau sa spun...sa strangi mizeria, gunoiul lasate in urma lor de "pantofari" si/sau "fripturisti"?.....nu?....pacat....ultima actiune la care am participat a avut loc saptamana trecuta...si am 3 astfel de actiuni la activ...si aici ce fes mai port?),

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi cã mergi pe presupuneri? :)
De câte ori merg la munte (cam rar, zic eu), strâng gunoaiele altora. A ajuns sã le fie jenã prietenilor mei sã meargã cu mine... Soþul meu chiar mi-a propus sã mã lase în vale, eu strâng gunoaiele, el se urcã pe munte, iar când coboarã mã ajutã sã le duc la coº. Nu am fost de acord, pentru cã gunoaie sunt ºi sus ºi acelea sunt cel mai greu de strâns. ªi am mai mult de trei actiuni la activ... dar, din pacate, sunt doar un strop de apã în deºert. :(

...toata lumea vorbeste despre placerea de a ucide atunci cand se vorbeste despre vanatoare....dar nimeni nu spune nimic despre selectia ce trebuie facuta cu arma, in aceste zile....de mentinerea unui raport optim de animale pe o suprafata de teren...in asa fel incat toate sa aiba ce manca, si sa nu strice culturile agricole....

<{POST_SNAPBACK}>

Spui cã selecþia trebuie fãcutã cu arma în mânã...
Sper cã ºtii, totuºi, cã problema nu e numãrul prea mare de animale ci numãrul prea mare de oameni. Selecþia fãcutã cu arma în mânã nu este selecþie naturalã. Iar selecþia naturalã (net superioarã, din punct de vedere ecologic, intervenþiei umane) ar fi sufiecientã dacã nu am limita din ce în ce mai mult arealul animalelor sãlbatice.
Noi suntem invadatorii, nu animalele sãlbatice!

ai idee de faptul ca exista presiuni, chiar din parte Uniunii Europene, pentru cresterea cotei de recolta la vanat ?(cu alte cuvinte sa se vaneze mai mult

<{POST_SNAPBACK}>

Ai un link, un articol, ceva din care sã reiasã cã Uniunea Europeanã face astfel de presiuni?
Nu de alta, dar, dupã ce aproape au decimat prãdãtori ca lupul, eu stiam cã acum fac eforturi sã îi reintroducã în locurile din care i-au eliminat, pentru a putea menþine sãnãtatea populaþiilor de animale care constituiau în mod curent hrana acestor prãdãtori. Dacã fac asta, adicã ne cer sã vânãm mai mult, atunci înseamnã cã nu au învãþat nimic din propriile lor greºeli.

atunci poate ar trebuii sa faci parte din aceea secta...imi scapa numele ei...care asteapta ca plantele sa "moara" natural...si abia dupa aceea le consuma

<{POST_SNAPBACK}>

Nu vreau sã fac parte din nici o sectã!!!
Dacã tot trebuie sã ne folosim de animale, mãcar sã o facem omeneºte. Sã nu le chinuim inutil, sã nu le omorâm doar de dragul de a ucide, sã le protejãm atât cât putem ºi sã gãsim un mod de a coexista.
În afarã de faptul cã sunt o sursã de venit, iar, uneori, o ameninþare pentru sursele noastre de venit, animalele sunt fiinþe.
Nu ºtiu dacã crezi sau nu în Dumnezeu.
Dacã da, atunci ar trebui sã înþelegi cã fiecare specie care se stinge sãrãceºte ireparabil opera Domnului.
Dacã nu crezi în Dumnezeu, atunci înlocuieºte Dumnezeu cu Natura. Deºi nu e acelaºi lucru. :)

#9 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 01 September 2005 - 03:11 PM

Vezi cã mergi pe presupuneri?  :)
De câte ori merg la munte (cam rar, zic eu), strâng gunoaiele altora. A ajuns sã le fie jenã prietenilor mei sã meargã cu mine... Soþul meu chiar mi-a propus sã mã lase în vale, eu strâng gunoaiele, el se urcã pe munte, iar când coboarã mã ajutã sã le duc la coº. Nu am fost de acord, pentru cã gunoaie sunt ºi sus ºi acelea sunt cel mai greu de strâns. ªi am mai mult de trei actiuni la activ... dar, din pacate, sunt doar un strop de apã în deºert.  :(
Spui cã selecþia trebuie fãcutã cu arma în mânã...
Sper cã ºtii, totuºi, cã problema nu e numãrul prea mare de animale ci numãrul prea mare de oameni. Selecþia fãcutã cu arma în mânã nu este selecþie naturalã. Iar selecþia naturalã (net superioarã, din punct de vedere ecologic, intervenþiei umane) ar fi sufiecientã dacã nu am limita din ce în ce mai mult arealul animalelor sãlbatice.
Noi suntem invadatorii,  nu animalele sãlbatice!
Ai un link, un articol, ceva din care sã reiasã cã Uniunea Europeanã face astfel de presiuni?
Nu de alta, dar, dupã ce aproape au decimat prãdãtori ca lupul, eu stiam cã acum fac eforturi sã îi reintroducã în locurile din care i-au eliminat, pentru a putea menþine sãnãtatea populaþiilor de animale care constituiau în mod curent hrana acestor prãdãtori. Dacã fac asta, adicã ne cer sã vânãm mai mult,  atunci înseamnã cã nu  au învãþat nimic din propriile lor greºeli.
Nu vreau sã fac parte din nici o sectã!!!
Dacã tot trebuie sã ne folosim de animale, mãcar sã o facem omeneºte. Sã nu le chinuim inutil, sã nu le omorâm doar de dragul de a ucide, sã le protejãm atât cât putem ºi sã gãsim un mod de a coexista.
În afarã de faptul cã sunt o sursã de venit, iar, uneori, o ameninþare pentru sursele noastre de venit, animalele sunt fiinþe.
Nu ºtiu dacã crezi sau nu în Dumnezeu.
Dacã da, atunci ar trebui sã înþelegi cã fiecare specie care se stinge sãrãceºte ireparabil opera Domnului.
Dacã nu crezi în Dumnezeu, atunci înlocuieºte Dumnezeu cu Natura. Deºi nu e acelaºi lucru.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

[De câte ori merg la munte (cam rar, zic eu), strâng gunoaiele altora. A ajuns sã le fie jenã prietenilor mei sã meargã cu mine... Soþul meu chiar mi-a propus sã mã lase în vale, eu strâng gunoaiele, el se urcã pe munte, iar când coboarã mã ajutã sã le duc la coº. Nu am fost de acord, pentru cã gunoaie sunt ºi sus ºi acelea sunt cel mai greu de strâns. ªi am mai mult de trei actiuni la activ... dar, din pacate, sunt doar un strop de apã în deºert.]

....eu nu vorbesc de a strange 2 peturi, 3 cutii de conserve...hartiii...eu vorbeam despre strans tone de deseuri....ai auzit de actiunea de la Babele de acum cativa ani?....sau strans, in 2 saptamani, aprox. 30 de tone de deseuri....am fost acolo...despre igienizarea zonei Buila-Vanturata, ce stii?....aprox. 15 tone de deseuri....

[Spui cã selecþia trebuie fãcutã cu arma în mânã...
Sper cã ºtii, totuºi, cã problema nu e numãrul prea mare de animale ci numãrul prea mare de oameni. Selecþia fãcutã cu arma în mânã nu este selecþie naturalã. Iar selecþia naturalã (net superioarã, din punct de vedere ecologic, intervenþiei umane) ar fi sufiecientã dacã nu am limita din ce în ce mai mult arealul animalelor sãlbatice.]

...selectia naturala nu mai exista....suntem singura tara din Europa care inca avem lup in padurile noastre....stiai ca in Austria (tara civilizata) marii pradatori sunt, nu ucisi...ci exterminati...ca rasul, dihorul, jderul nu mai exista in alte locuri decat in Romania....

[Dacã tot trebuie sã ne folosim de animale, mãcar sã o facem omeneºte. Sã nu le chinuim inutil, sã nu le omorâm doar de dragul de a ucide, sã le protejãm atât cât putem ºi sã gãsim un mod de a coexista.]

...dar nimeni nu le chinueste pe animale...nici un vanator nu chinue animalele, ci face, repet, selectie...poata ca cuvantul "selectie" nu il intelegi...repet: nu mai exista selectie naturala. Populatie este in continua expansiune, si, deoarece oamenii sunt importanti, daca nu ar exista vanatorii, animale salbatice nu ar mai exista... iar "mod de a coexista" cu animalele au gasit vanatorii...nu altcineva....

[Ai un link, un articol, ceva din care sã reiasã cã Uniunea Europeanã face astfel de presiuni?
Nu de alta, dar, dupã ce aproape au decimat prãdãtori ca lupul, eu stiam cã acum fac eforturi sã îi reintroducã în locurile din care i-au eliminat, pentru a putea menþine sãnãtatea populaþiilor de animale care constituiau în mod curent hrana acestor prãdãtori. Dacã fac asta, adicã ne cer sã vânãm mai mult, atunci înseamnã cã nu au învãþat nimic din propriile lor greºeli.]

...un link? pai ce sunt nebuni....se vede ca nu ai parcurs nici macar un paragraf din noul proiect de lege al vanatorii...desi iubesti animalele....se fac presiuni pe canalele neoficiale pentru a se liberaliza accesul cetatenilor din UE la vantul romanesc....in momentul actual in Romania sunt aproximativ 60 de mii de vanatori...raportul este de 1 vanator la 343 de oameni (cred ca imi aduc aminte corect), la o suprafata in jur de 300 mii hectare.....in Italia sunt 900.000 vanatori...1 vanator la 34 de oameni....suprafata in jur de 500 mii hectare....si aici este greseala statelor din vest....in Romania terenurile de vanatoare (ca sa fie catatlogate ca terenurri de vanatoare) trebuie sa aiba minim 5000 hectare in Delta Dunarii, 7000 de hectare la deal si 10000 de hectare la munte....in timp ce in UE sunt acectate si cate 10 hectare ca teren de hanatoare, de unde rezulta ca ei vaneaza intensiv pe orice bucatica de teren....in Romania suprafata minima pentru un membru vanator este de 150 hectare in Delta, 300 hectare la deal si 350 hectare la munte....iarasi cei din UE sunt cu multi pasi in urma noastra....pentru ca accepta un numar mic de hectare/vanator...sub masca "armonizarii" legislatiei noastre cu cea a UE se fac aceste presiuni....cei care trag un semnal de alarma sunt tot vanatorii....iti trimit atasat un document despre acest lucru...din document reiese ca de fapt statul, impotriva celor spuse de UE, doreste sa schimbe actuala lege a vanatorii....dar adevarul este ca cetatenii cu stare din UE doresc sa vaneze in ultima oaza cu vanat din Europa....indiferent de consecinte....

Attached Files

#10 Fata_morgana

Fata_morgana

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 September 2005 - 03:27 PM

[....eu nu vorbesc de a strange 2 peturi, 3 cutii de conserve...hartiii...eu vorbeam despre strans tone de deseuri....ai auzit de actiunea de la Babele de acum cativa ani?....sau strans, in 2 saptamani, aprox. 30 de tone de deseuri....am fost acolo...despre igienizarea zonei Buila-Vanturata, ce stii?....aprox. 15 tone de deseuri....

<{POST_SNAPBACK}>

Te pot anunþa cu mândrie cã din multele tone de gunoaie strânse, niciunul nu era aruncat de mine!
Data viitoare, când afli cã se mai organizeazã o acþiune de igienizare, anunþã-mã ºi pe mine. Am sã fiu ºi eu printre voluntari!

ªi nici eu nu vorbesc de 2 peturi ºi 3 cutii de conserve. Am strans cat am putut sã car...

...selectia naturala nu mai exista....suntem singura tara din Europa care inca avem lup in padurile noastre....stiai ca in Austria (tara civilizata) marii pradatori sunt, nu ucisi...ci exterminati...ca rasul, dihorul, jderul nu mai exista in alte locuri decat in Romania....

Eu ºtiam cã mai sunt ºi în Rusia. Iar în privinþa prãdãtorilor din þãrile aºa-zis civilizate, ºtiu cã existã un program care încearcã sã dreagã busuiocul, aducând animale din alte pãrþi ale lumii ºi încercând sã le înmulþeascã în þãrile lor.
Ce succes are acest program, asta nu ºtiu.

daca nu ar exista vanatorii, animale salbatice nu ar mai exista... iar "mod de a coexista" cu animalele au gasit vanatorii...nu altcineva....

Un mod de a coexista cu animalele ar fi sã înfiinþãm mai multe rezervaþii naturale. Iar în rezervaþiile naturale vânãtorii nu au ce cãuta. Decât, cel mult, sã împuºte animalele atinse turbare sau altã boalã periculoasã.

...un link? pai ce sunt nebuni....se vede ca nu ai parcurs nici macar un paragraf din noul proiect de lege al vanatorii...desi iubesti animalele....se fac presiuni pe canalele neoficiale pentru a se liberaliza accesul cetatenilor din UE la vantul romanesc....in momentul actual in Romania sunt aproximativ 60 de mii de vanatori...raportul este de 1 vanator la 343 de oameni (cred ca imi aduc aminte corect), la o suprafata in jur de 300 mii hectare.....in Italia sunt 900.000 vanatori...1 vanator la 34 de oameni....suprafata in jur de 500 mii hectare....si aici este greseala statelor din vest....in Romania terenurile de vanatoare (ca sa fie catatlogate ca terenurri de vanatoare) trebuie sa aiba minim 5000 hectare in Delta Dunarii, 7000 de hectare la deal si 10000 de hectare la munte....in timp ce in UE sunt acectate si cate 10 hectare ca teren de hanatoare, de unde rezulta ca ei vaneaza intensiv pe orice bucatica de teren....in Romania suprafata minima pentru un membru vanator este de 150 hectare in Delta, 300 hectare la deal si 350 hectare la munte....iarasi cei din UE sunt cu multi pasi in urma noastra....pentru ca accepta un numar mic de hectare/vanator...sub masca "armonizarii" legislatiei noastre cu cea a UE se fac aceste presiuni....cei care trag un semnal de alarma sunt tot vanatorii....iti trimit atasat un document despre acest lucru...din document reiese ca de fapt statul, impotriva celor spuse de UE, doreste sa schimbe actuala lege a vanatorii....dar adevarul este ca cetatenii cu stare din UE doresc sa vaneze in ultima oaza cu vanat din Europa....indiferent de consecinte....

Uite încã un motiv pentru care nu doresc sã intrãm în UE!
Recunosc, ai dreptate: nu am parcurs nici mãcar un paragraf din respectiva lege. Urãsc pânã ºi cuvântul "vânãtoare"!
Multumesc pentru document.
O sa il studiez, am nevoie de mai multe argumente pentru topicul pe care vreau sã îl deschid pe alt forum - "Eu nu vreau în Uniunea Europeanã!"

ªi chiar sã nu mai fie nici o speranþã pentru animalele sãlbatice? :(

#11 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 14 November 2005 - 10:21 PM

Exista animale pe care le urmaresti zile-ntregi si nu le poti vina.Sint animale care-ti sar in fata si nu stiu c-au murit.
Este un mare pacat,nemaivorbind de riscuri,caci poate fi un animal bolnav.
Magazinele sint pline de mincare,deci foamea nu e o scuza.
Cum ramine cu ideea sa nu ucizi?
Vrei sa faci sport?
du-te la ski,la sala de forta.
Iti place aerul curat?Plimba-te pe munte.
Dar nu ucide o fiinta a lui D-zeu pe care n-o apara nimeni.Care nu stie " fizica pura" ,nu stie decit sa se imperecheze si sa manince.
Eu cresc animale si le tai.
Dar ...cind vad fazani sau iepuri sau capre opresc usor masina si ma uit cu drag la ele,sint asa frumoase si nici macar nu se tem,nu le hranesc eu,nu le fac cuibar si nu le ajut la nastere,se descurca singure.
Stimate vinator,exista aurore a caror splendoare ne lasa muti,astfel este si a creatiei lui D-zeu,lasa animalele in pace e destula suferinta pe lume.

#12 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 14 November 2005 - 10:35 PM

Am uitat sa spun cine doreste o selectie cu arma-n mina sa inceapa cu el insusi,plus o gramada de violatori si criminali in serie,in acest sens mi-e dor de vremurile cind dreptatea se facea cu barda.
Eu am trait o perioada intre Bucegi si Piatra Craiului si nu m-a deranjat nici un animal,desi a venit ursul de citeva ori(si a plecat,sic!),m-am intilnit cu ceva mistreti,capre,iepuri,vulpi,in schimb oamenii mi-au spart usa la casa cu toporul ca sa fure si mi-au mutat si hotarul(granita) si m-au amenintat ca-mi dau in cap.
Exista oameni setosi de singe de om ,de vinat,poate au o gena in plus(sau in minus),dupa mine crima este aceeasi,what difference does it make,anyway?Amish is only the taste of the blood.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users