Jump to content

Photo

ferma curcani

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Danmar

Danmar

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 June 2009 - 04:59 PM

Buna ziua.Am lucrat in Italia la o ferma de curcani pentru ingrasare(2 ani) si ma bate demult gandul sa construesc o ferma de de acst gen si in Romania,dar tot timpul ma gandesc daca va fi rentabil.Intebarile mele sant:1).Care este pretul unui pui de curcan alb de o zi?2).Care este pretul unui kg de carne vie?

#2 zflorin

zflorin

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 11 July 2009 - 07:27 AM

Buna ziua.Am lucrat in Italia la o ferma de curcani pentru ingrasare(2 ani) si ma bate demult gandul sa construesc o ferma de de acst gen si in Romania,dar tot timpul ma gandesc daca va fi rentabil.Intebarile mele sant:1).Care este pretul unui pui de curcan alb de o zi?2).Care este pretul unui kg de carne vie?

Inainte de asta, ar trebui sa gasesti un abator pentru sacrificarea lor. Si pe mine m-a interesat ideea, dar am trecut-o pe "linie moarta" tocmai din cauza faptului ca nu am gasit asa ceva in zona centru-nord a tarii. Nu stiu in sud.
Puii de o zi, in functie de zona si numar, pot varia de la 10 la 15 lei, probabil ca daca-i cumperi direct din Ungaria sunt mai ieftini. Din cate cunosc, marea majoritate a puilor sunt adusi din aceasta tara. Pe piata libera, ultimele preturi pe care le cunosc variau intre 12-15 lei pe kilogram(viu), dar sa-i cresti si sa te chinui sa-i vinzi cu bucata nu este o optiune.
Daca gasesti un abator care achizitioneaza curcani, te rog anunta-ne si pe noi. Nu sunt singurul interesat pe acest forum.

#3 DinuN

DinuN

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 September 2009 - 12:50 AM

Da, cred ca ai dreptate, este destul de incomod si nu foarte eficient sa vinzi cu amanuntul. Eu as fi curios care este greutatea medie a unei pasari dupa cele 24 saptamani? Si care este cantitatea de furaje consumata de pasare pe zi sau pe luna? La un ciclu de 24 saptamani care este rata mortalitatii in conditii normale?

#4 Ionut234

Ionut234

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03 September 2009 - 02:50 PM

Ideea e : Unde ii vinzi ?

#5 zflorin

zflorin

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 10 December 2009 - 07:41 PM

Da, cred ca ai dreptate, este destul de incomod si nu foarte eficient sa vinzi cu amanuntul. Eu as fi curios care este greutatea medie a unei pasari dupa cele 24 saptamani? Si care este cantitatea de furaje consumata de pasare pe zi sau pe luna? La un ciclu de 24 saptamani care este rata mortalitatii in conditii normale?

Teoretic, masculii ating 25kg la 24 de saptamani, consum aprox 70 kg furaje, iar femelele 18kg la 20 sapt, consum 50-55kg(aici nu sunt sigur 100%, nu am la indemana acum tabelul)
mortalitatea... 5% caz fericit, primele 2 saptamani sunt cruciale, mai ales in ceea ce priveste temperatura.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users