Jump to content

Photo

TOTUL despre tractoare,combini si masini agricole

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 25 December 2008 - 06:31 PM

Salutari tuturor ;) as vrea ca pe acest topic sa scrieti despre orice fel de tractoare,combini si masini agricole.( problemele,inovatiile,sugestii,rezolvari etc )
teddy_ghe tractoare si utilaje agricole

#2 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 26 December 2008 - 11:01 AM

Salutari tuturor ;) as vrea ca pe acest topic sa scrieti despre orice fel de tractoare,combini si masini agricole.( problemele,inovatiile,sugestii,rezolvari etc )

Din cauza lipsei de forta de munca , problema cu care se confrunta majoritatea fermelor,am decis sa-mi achizitionez un incarcator frontal, utilaj ce la noi in tara nu prea am vazut.Multi ziceau ca trebuie s-l iau cu tot cu tractor,ceeace m-ar fi costat mult mai mult. Detinand deja 2 tractoare u650 in stare f buna ,m-am hotarat sa adaptez un incarcator frontal la unu din tractoare. zis si facut ;am mers in germania unde am achizitionat un incarcator complect din 1999 (suportii ce vin pe tractor ,cupa,furca pentru baloti si incarcatorul ) cateva furtune au fost lipsa dar nu asta era o problema. Cu grija si indemanare am reusit cu succes sa le montez pe tractor si pot sa spun ca funcioneaza de minune.
Am postat acest topic pt a incuraja pe cei interesati de acest lucru si care sunt multi dupa cate am vazut. ;)

Attached Thumbnails

• 22012009_004_.jpg

#3 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 05 January 2009 - 05:56 PM

Din cauza lipsei de forta de munca , problema cu care se confrunta majoritatea fermelor,am decis sa-mi achizitionez un incarcator frontal, utilaj ce la noi in tara nu prea am vazut.Multi ziceau ca trebuie s-l iau cu tot cu tractor,ceeace m-ar fi costat mult mai mult. Detinand deja 2 tractoare u650 in stare f buna ,m-am hotarat sa adaptez un incarcator frontal la unu din tractoare. zis si facut ;am mers in germania unde am achizitionat un incarcator complect din 1999 (suportii ce vin pe tractor ,cupa,furca pentru baloti si incarcatorul ) cateva furtune au fost lipsa dar nu asta era o problema. Cu grija si indemanare am reusit cu succes sa le montez pe tractor si pot sa spun ca funcioneaza de minune.
Am postat acest topic pt a incuraja pe cei interesati de acest lucru si care sunt multi dupa cate am vazut. ;)

cam asa arata

Attached Thumbnails

• 16112008.jpg

#4 mircea63

mircea63

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 11 January 2009 - 07:09 PM

buna si felicitari

cat a costat totul daca poti sa ne spui

#5 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 17 January 2009 - 10:51 PM

buna si felicitari

cat a costat totul daca poti sa ne spui

cam 2000 euro dar merita ;)

Attached Thumbnails

• 21012009_018_.jpg
  • 14012009_006_.jpg

#6 milk1

milk1

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 January 2009 - 09:29 PM

Salutare ,as dori parerea celor care sant cunoscatori, care dintre tractoare sant mai bune , un ford sau un landini ? MERSI :rolleyes:

#7 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 27 January 2009 - 11:10 PM

Salutare ,as dori parerea celor care sant cunoscatori, care dintre tractoare sant mai bune , un ford sau un landini ? MERSI :rolleyes:

Vorba unui mecanic mai batran"depinde de tacanitu dintre scaun si volan" :lol:
in general toate masinile agricole de import sunt mult mai fiablie decat cele romanesti,asta este o regula testata de mine si multi altii,dar pt ca exista si un dar totu conteaza de cum a fost intretinut si exploatat inainte tractorul in cazul nostru.

#8 Bogdan1981

Bogdan1981

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 February 2009 - 04:21 PM

salut
As dori si eu sa intreb ce parere aveti despre tractoarele belarus?
Sunt ele mai fiabile decat tractoarele romanesti sau sa ma orientez spre altceva.

#9 banci77

banci77

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 18 February 2009 - 08:54 PM

Parerea mea este ca totul depinde de puterea financiara.Daca nu stai prea bine cu banii degeaba optezi pt. tractoare straine. La cele second te astepti la orice,in primul rand consumabilele(filtre ulei,motorina,curele)dar in cazul unor piese mai importante e necaz. La cele romanesti ai acces mai repede la piese si mecanici,la cele straine faci comanda la piesa in cazul fericit cand piesa e in depozit o primesti in 2-3 zile daca nu e pe stoc piesa e bai! Tractoru sta si lucrul cu ea. Depinde si de noroc, poti gasi una secod sa nu ai probleme cu ea dar in general nici occidentalii nu vand tractoarele de bune ce erau,trag si ei de ele pana in ultima clipa. Adevarul este ca si mie mi-ar place un JD in stare buna dar sunt realist, nu-mi permit. Deci asta-e ca-i romanesc ,Belarus,JD depinde de starea de functionare si PRET. Daca pe langa astea te pricepi un pic si la mecanica ,intretii tractorul destul de ieftin. Vreau sa va spun ca am una romaneasca 70cp si un fiat original 50cp second ambele dar probleme mari nu am avut sunt multumit de ele.

#10 banci77

banci77

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 18 February 2009 - 09:03 PM

Am si eu o intrebare de pus lui GOT: incarcatorul frontal e montat direct pe blocul motor-cutie ambreaj sau are contruit un sasiu care se sprijina pe axa fata-spate care e suport pt incarcator?

#11 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 18 February 2009 - 11:19 PM

SALUTARI :rolleyes:
Ce pot spune despre tract belarus este ca se cam aseamana cu ale noastre ceva mai rezistente dar nu merita e problema cu piesele .probleme la piese e si la ale noastre ca acum mai nou se fabrica prin india dar se gasesc deocamdata si autohtone si chiar sh mult mai bune decat cele indiene.

Incarcatorul frontal este prevazut cu decuplare rapida,adica;dupa decuplare pe tractor mai ramane decat suportul care este prins de lonjeroane si axa spate

Attached Thumbnails

• 14012009_007_.jpg

#12 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 20 February 2009 - 06:39 PM

aveti aici mai multe poze se vede mai bine :blink:
http://fermaoarja1ar...rontal_pe_U_650

#13 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 29 March 2009 - 09:22 PM

SERVODIRECTIE U650 modificare
piese necesare-danfos (sau orbitor coombina)
-cilindru directie combina(optional in functie de modificarea facuta)
ce trebuie facut; se demonteaza cardanul de directie dintre caseta din cabina si placa frontala si tabla de la cabina de sub rezrezervor;orbitorul are in parte dinspre volan o cupla in forma de cruce pt aceasta axul ce iese din caseta de directie se va poliza astfel incat sa intre in cupla(la fel cum este axul de la orbitor);bine ar fi ca orbitorul sa fie cu suportul original ce se taie la o lungime cat este axul de la caseta de directie ;se va cupla orbitorul in cap la axul de la caseta de directie si se va fixa cu surupuri in partea stanga iar in partea dreapta se va prelungi suportul de la caseta de directie a tractorului cu o tabla ce va fixa orbitorul;se foloseste pompa hidraulica de directie a tractorului;se conecteaza astfel:turul ce vine de la pompa hidraulica in partea stanga fata cum te uiti la orbitor montat, retur partea stanga spate si la cilindru furtunele din partea dreapta.
acum in functie de cum vreti sistemul de actionare al rotilor sunt doua variante:
1 cu cilindru(ce va fi montat intre lonjeron si fuzeta roata;se sudeaza de lonjeron un suport pt capatul fix al cilindrului si de levierul de directie de la fuzeta roata un alt suport cu o lungime anume astfel incat sa se poata vira in mod egal si in stanga si in dreapta;se va scoate levierul de directie de la placa frontala si se va uni cele doua capete de bara.
2 folosind cilindrul din placa frontala(se scoate axul melcat cu toate anexele lui ramanand doar pistonul cu segmenti,se astupa locasul unde vine semeringul de la axul melcant se monteaza totul la loc(mai putin distribuitorul de directie, axul melcant si anexele lui) se conecteaza furtunele de la orbitor la placa frontala si returul de la placa frontala la returul de la orbitor care la randul lui este conectat la tractor in acelas mod cum era si inainte(la reductor)

cateva poze gasiti aici : http://fermaoarja1ar...odirectie_u_650

#14 IOAN2

IOAN2

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 28 June 2009 - 01:16 PM

Tractor http://www.agriaffai.../1/tractor.html
Combinã de secerat http://www.agriaffai...de-secerat.html
Ensileuse http://www.agriaffai...tat-furaje.html
Semãnãtoare http://www.agriaffai...emanatoare.html
Charrua http://www.agriaffai.../1/charrua.html

Buna, am pus aici niste linkuri utile cu detalii si poze despre utilaje agricole... mie mi se pare foarte interesant...

Este vorbe despre o piaþã internaþionalã pentru cumpãrarea ºi vânzarea echipamentului agricol de ocazie: tractor, combinã, maºinã de însilozat, semãnãtoare, aparat de stropit, remorcã agricolã, unelte pentru lucrat pãmântul, utilaje pentru creºterea animalelor, unelte pentru cosit, unelte pentru îngrijirea spaþiilor verzi, utilaje pentru activitãþi forestiere ºi alte maºini agricole.

#15 mircea63

mircea63

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 April 2010 - 05:37 PM

up!

#16 redd200

redd200

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 August 2010 - 09:46 PM

up!

salutare

vreau si eu sa ma plang de un new holland tl 100A am 1600 ore si deja sa dat la ulei plus cva in toate aceste ore am avut probleme cu racirea...probabil d-aia si nevoia in viitorul apropiat de o segmentare sau asa ceva

asa ca aveti grija ce utilaje noi luati

#17 cornel1111111

cornel1111111

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 January 2011 - 02:49 PM

[quote name='Bogdan1981' date='17 February 2009 - 04:21 PM' timestamp='1234880501' post='10827']
salut
Sunt ele mai fiabile decat tractoarele romanesti sau sa ma orientez spre altceva.
Eu stiu ca sunt bunicele. Cam genul utb su inbunatatiri.A-i putea alege unul SH , de exemplu un massey ferguson. Nu am auzit lucruri rele despre ele. Poate este cineva care detine un massey ferguson si ne poate da detalii.

#18 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 23 January 2011 - 11:41 PM

[quote name='cornel1111111' date='08 January 2011 - 12:49 PM' timestamp='1294490984' post='20707']
[quote name='Bogdan1981' date='17 February 2009 - 04:21 PM' timestamp='1234880501' post='10827']
salut
Eu stiu ca sunt bunicele. Cam genul utb su inbunatatiri.A-i putea alege unul SH , de exemplu un massey ferguson. Nu am auzit lucruri rele despre ele. Poate este cineva care detine un massey ferguson si ne poate da detalii.
[/quote]
Din cate stiu eu sunt ceva mai bune decat utb ,dar problema e cu piesele de schimb dac gasesti orice piesa cat mai repede posibil si asta e valabil la orice tractor,combina su utilaj.

#19 IOAN2

IOAN2

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 05 October 2011 - 04:47 PM

Eu am auzit doar laude in legatura cu tractoarele Caterpillar. In schimb nu stiu cum e cu piesele de schimb, mai ales daca iti iei un tractor la second-hand :D

#20 grigtm

grigtm

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 October 2012 - 12:31 PM

buna ziua
am de facut un comentariu cu privire la utilajele agricolre si tractoare in general

toti reprezentantii seriosi ai marilor producatori de utilaje agricole, care vand utilaje si tractoare noi, dau o anumita garantie, care este in general pe o anumita perioada de timp si/sau ore de functionare, daca sunt indeplinite conditiile specificate in cartea tehnica si perioadele de revizii, care sunt mai mult sau mai putin costisitoare, deci problemele survenite in timpul utilizarii corecte sunt problema celui care a vandut tractorul si termenul de rezolvare pleaca de la 24 ore pana la vreo 30 zile, functie de problema aparuta, fiecare agricultor serios cunoaste problemele survenite in urma exploatarii, deci este constient ca va trebui sa faca o achizitie in functie de banii pe care ii dispune si mai ales in functie de serviciile pe care le poate oferi vanzatorul ulterior, mai ales in periaoda de postgarantie, la care mai toata lumea nu se gandeste la momentul achizitionarii utilajului, un tractor in Romania se cumpara pentru a fi folosit o peroada de timp destul de lunga (in functie si de speranta de viata medie a utilajului si mai ales peste) si marea majoritate vor fi vandute ca utilaje vechi, folosite, si aici intervine alta problema, cat se va putea obtine la revanzarea lor, mai ales ca in Romania nu am auzit mare lucru de PROGRAMUL RABLA la utilaje agricole, si cine va cumpara utilajul?, deci ajungem la utilaje folosite, cu destul de multe ore de functionare si o exploatare mai mult sau mai putin corecta care a respectat mai mult sau mai putin indicatiile din cartile tehnice, au avut sau nu interventii in service(probleme grave sau mai putin grave), are specificat in cartea tehnica toate reviziile tehnice la timp, a suferit sau nu accidente, a suferit modificari de ordin tehnic sau vizual si cu ce scop (apropo, felicitari domnului care a montat incarcator frontal pe U650)

in comparatie cu utilajele agricole noi problema cu utilajele agricole folosite e ca la un moment dat va trebui sa cumperi al doilea utilaj pentru piese de schimb, mai ales ca va trebui sa fie viabil ca piese de schimb si nu doar un al doi-lea fier vechi in curte si va costa destui bani, deci un anumit agricultor vinde sau cumpara un utilaj vechi mai mult sau mai putin de incredere, o marca de incredere din punctul de vedere al sperantei de viata sau nu, am cunoscuti care au avut sau au utilaje cumparate noi si folosite pana la stadiul de fier vechi intr-o perioada mai mica decat speranta de viata medie a utilajului, problema mea e ca nu stiu daca marea majoritate a agricultorilor fac statistici despre utilajul detinut, consumuri de conbustibil / ore de functionare in functie de muncile efectuate, valori cheltuite cu reviziile, valori cheltuite cu probleme(de orice fel) aparute in timpul exploatarii, statistica ore functionare in lucru / ore functionare statica sau pentru deplasari catre locul de munca efectiva / perioada de timp detinere utilaj(ore functionare in sarcina/ore de functionare in gol) etc, pentru a sti daca utilajul se incadreaza in normele specificate de producator sau nu de catre cel care l-a cumparat de nou sau vechi si ar fi corect ca la revanzare cumparatorul sa fie informat asupra acestor statistici sau macar o parte din ele

deci la momentul cumpararii unui tractor folosit ar trebui luate in considerare, pe linga marca utilajului si banii ceruti pe el, multe lucruri pe care marea majoritate nu le iau in serios (in momentul cand decizi achizitia tractorului se presupune ca exista o suma de bani alocata pentru el) si luind in considerare ca in tarile dezvoltate din Europa media de utilizare a unui tractor pana este considerat vechi e pe la 3000 - 4000 ore, considerand ca un tractor agricol lucreaza aproximativ 1000 de ore pe an, tractoarele sunt considerate vechi dupa 3 - 4 ani, la noi in tara un tractor e considerat vechi dupa aproximativ 10000 - 12000 ore de functionare, deci aprox 10-12 ani, si avand o speranta de viata in continuare de .... nu stiu sa spun cati ani si ore de funcionare si cu ce sume de bani de investit in el, fiecare isi face o previziune sau nu in legatura cu viitorul tractorului sau este doar fericit de achizitie in functie de bugetul de care a dispus, un tractor cat mai mare pe bani cat mai putini, neluind in seama suprafata pe care o lucreaza si costurile ulterioare, si poate nu prea mult cu gandul la cat vor costa piesele de schimb, perioada de timp in care pot fi obtinute si manopera, un exemplu bun sunt cauciucurile, marea majoritate a tractoareleor folosite vin cu cauciucuri folosite, probleme se mai pot pune la tractoare vechi de aproximativ 10 ani cu ore de functionare batator la ochi de putine sau multe (reale), sau la tractoare vechi de vreo 15-20 ani la care se dau ore de functionare exacte, gen 7825 ore functionare, desi au avut mai multi proprietari

deci, cloncluzia vine cu intrebari
?? ce tractor cumpar, vechi sau nou, apelez la finantari/fonduri sau nu, merita o anumita marca pretul cerut, care e speranta de viata a tractorului, ce servicii ofera vanzatorul ulterior, exista informatii detaliate, cumpar din Romania sau din import (mai ales datorita posibilitatii de a cumpara fara TVA de catre persoane juridice) etc ?? si de obicei trebuie sa vedem daca avantajele sunt mai multe decat dezavantajele, in timp, la deciderea achizitionarii unui anumit utilaj agricol fata de altul si increderea pe care o prezinta

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users