Jump to content

Photo

Subventii bovine - situatia actuala si perspective

• Please log in to reply
103 replies to this topic

#1 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 08 November 2009 - 01:31 PM

Propun sa discutam aici pe marginea subventiilor pt. fermele de vaci; de carne, de lapte - sau mixte.

O tema de actualitate: subventia pe cap de bovina pe 2009.

Agenþia de Plãþi ºi Intervenþie pentru Agriculturã (APIA) elibereazã, începând de
vineri, 6 noiembrie 2009, adeverinþe pentru beneficiarii Plãþilor Naþionale Directe
Complementare (CNDP) în sectorul zootehnic care intenþioneazã sã acceseze credite
de la bãncile care au încheiat cu Agenþia convenþii pentru finanþarea capitalului de lucru.
Potrivit Convenþiei, APIA eliberezã o adeverinþã prin care se confirmã cã
beneficiarul a depus cererea de platã pentru CNDP pentru anul 2009 ºi cã au fost
efectuate controalele ºi verificãrile administrative. De asemenea, adeverinþa confirmã
numãrul de animale eligibile pentru acordarea plãþilor, precum ºi faptul cã beneficiarul
nu face obiectul excluderilor de la platã.
Reamintim cã acest sprijin financiar se acordã sub forma primei pe exploataþie,
pentru specia bovinã, respectiv primei pe cap de animal, pentru specia ovine/caprine.
Pentru specia bovine, cuantumul total este de 571 lei/cap (HG 1252/2009), iar pentru
ovine/caprine cuantumul este de 44 lei/cap (HG 1261/2009). APIA a plãtit deja prima
tranºã pentru acordarea Plãþilor Naþionale Directe Complementare, în cuatum de 200
lei/cap bovinã ºi de 15 lei/cap ovinã/ caprinã.

Voi ce faceti? Mergeti la banci pt. restul subventiei? Ideea e ca banca te taxeaza cu vreo 10%.
Plus birocratia aferenta.
Eu as astepta pana in februarie cand ar trebui sa dea APIA banii, mi-e frica insa ca in haosul actual nici atunci n-o sa aiba Guvernul bani si risc sa raman fara subventie. Daca iau acuma banii de la CEC, o sa trebuiasca apoi CEC-ul sa se socoteasca cu APIA, vorba aia:
"Ce-i in mana nu-i minciuna!"

In alt ordine de idei: subventia pe lapte pe trimestrul III cand se da?

Spor la treburi.

#2 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 14 November 2009 - 06:57 PM

Propun sa discutam aici pe marginea subventiilor pt. fermele de vaci; de carne, de lapte - sau mixte.

O tema de actualitate: subventia pe cap de bovina pe 2009.

Voi ce faceti? Mergeti la banci pt. restul subventiei? Ideea e ca banca te taxeaza cu vreo 10%.
Plus birocratia aferenta.
Eu as astepta pana in februarie cand ar trebui sa dea APIA banii, mi-e frica insa ca in haosul actual nici atunci n-o sa aiba Guvernul bani si risc sa raman fara subventie. Daca iau acuma banii de la CEC, o sa trebuiasca apoi CEC-ul sa se socoteasca cu APIA, vorba aia:
"Ce-i in mana nu-i minciuna!"

In alt ordine de idei: subventia pe lapte pe trimestrul III cand se da?

Spor la treburi.

Mie mi-e frica mai mult cã nu o sa mai vedem alþi bani...aºa cã un credit nici nu intrã în discuþie.

#3 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 14 February 2010 - 10:55 PM

Buna ,stiti ceva despre acordarea de subventii pentru animale(nu pentru teren) pe anul 2010? Aud in ultima vreme fel de fel de zvonuri asa ca aici sper sa ma lamureasca cineva .Va multumesc

#4 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 15 February 2010 - 03:14 PM

Buna ,stiti ceva despre acordarea de subventii pentru animale(nu pentru teren) pe anul 2010? Aud in ultima vreme fel de fel de zvonuri asa ca aici sper sa ma lamureasca cineva .Va multumesc

Salutare tuturor, referitor la subventii trec si eu printr-o mare dezamagire:
Dupa ce initial am inteles (din lipsa informarii - recunosc) ca nu se mai acorda subventii pe suprafata si pe cap de animal, am avut surpriza sa constat dupa documentare ca acest lucru nu este adevarat si bucuria a fost pe masura,...dar ieri urmarind emisiunea "Viata Satului" pe TVR 1, l-am auzit pe dl. secretar de stat Adrian Radulescu spunand ca aceste subventii se acorda in continuare dar "Platile Nationale compensatorii pe cap de animal" se vor efectua avand la baza ca data de referinta 31.01.2008, deci cei care am cumparat animale dupa aceasta data nu vom primi nimic. Dupa parerea mea acest lucru nu este just. Nu stiu care este criteriul in baza caruia s-a stabilit acest mecanism dar am studiat "Regulamentul (CE) nr. 73/2009 al Consiliului din 19 ianuarie 2009" si "Regulamentul Comisiei Europene nr. 796/2004" si nu am gasit nimi referitor la data de referinta. Urmeaza ca zilele acestea sa studiez si dosarul de aderare al Romaniei la UE (~900 pagini :) ) este posibil sa gasesc acolo prezentarea acestui mecanism. Daca cineva detine aceste date il rog sa le expuna sa nu mai pierdem timp pretios.

#5 kal77

kal77

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 15 February 2010 - 04:28 PM

Salutare .Anul de refereinta statelor membre UE este2007 dar Romania a obtinut derogare si s-a stabilit ca an de referinta 2008 .Ca urmare subventia pe cap de animale se acorda efectivului inregistrat in ian. 2008(bovine peste 6 luni)

#6 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 15 February 2010 - 04:40 PM

Salutare .Anul de refereinta statelor membre UE este2007 dar Romania a obtinut derogare si s-a stabilit ca an de referinta 2008 .Ca urmare subventia pe cap de animale se acorda efectivului inregistrat in ian. 2008(bovine peste 6 luni)

Ok, asta am inteles, dar cand se va schimba aceasta data de referinta (daca se va mai schimba vreodata)? Ramane valabila pana in 2013? Care este mecanismul asta nu inteleg!

#7 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 15 February 2010 - 07:19 PM

Ok, asta am inteles, dar cand se va schimba aceasta data de referinta (daca se va mai schimba vreodata)? Ramane valabila pana in 2013? Care este mecanismul asta nu inteleg!

Cititi documentele de aici
http://www.apia.org....-informatii.htm

Data de referinta este o mare prostie. Nu stiu cum reusesc unii sa faca asemena ...nu stiu cum sa le spun...in ramura asta de activitate.
Are la baza sistemul din vechile state membre UE, unde femele sunt consolidate ca urmare numarul de ha, eventual de animale este relativ constant de la an la an.
La noi fluctuatia mare de animale din cadrul exploatatiilor care sunt in formare, consoldare, extindere, nu impunea un asemena tratament.

Oricum exploatatiile nou infiintate pot primi subventii.

#8 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 15 February 2010 - 08:24 PM

Va multumesc pt informatii.Ar fi bine ca si noi cei care am cumparat animalele recent sa beneficiem de subentii.

#9 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 15 February 2010 - 09:02 PM

Cititi documentele de aici
http://www.apia.org....-informatii.htm

Data de referinta este o mare prostie. Nu stiu cum reusesc unii sa faca asemena ...nu stiu cum sa le spun...in ramura asta de activitate.
Are la baza sistemul din vechile state membre UE, unde femele sunt consolidate ca urmare numarul de ha, eventual de animale este relativ constant de la an la an.
La noi fluctuatia mare de animale din cadrul exploatatiilor care sunt in formare, consoldare, extindere, nu impunea un asemena tratament.

Oricum exploatatiile nou infiintate pot primi subventii.

Tot nu am gasit un pasaj care sa exprime clar faptul ca exploatatiile nou infiintate incepand cu 01.02.2009 au dreptul sa primeasca platile nationale directe complementare din zootehnie. In plus sunt demotivati si cei care-si maresc exploatatiile!

#10 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 15 February 2010 - 10:24 PM

Ce sa inteleg? Faptul ca fermierul roman a intrat mai tirziu in UE trebuie sa primeasca o subventie mai mica decit veteranii UE? ;daca cumpar miine vaci trebuie sa numai primesc subventie pina cel putin 2013, pe motiv ca m-am trezit mai tirziu?Cu alte cuvinte cei care se nasc acum au sanse din ce in ce mai mici ? Regulile si legile astea -s facute pe genunchi? :huh:

#11 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 16 February 2010 - 02:31 AM

Ce sa inteleg? Faptul ca fermierul roman a intrat mai tirziu in UE trebuie sa primeasca o subventie mai mica decit veteranii UE? ;daca cumpar miine vaci trebuie sa numai primesc subventie pina cel putin 2013, pe motiv ca m-am trezit mai tirziu?Cu alte cuvinte cei care se nasc acum au sanse din ce in ce mai mici ? Regulile si legile astea -s facute pe genunchi? :huh:

Da.

#12 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 16 February 2010 - 09:26 AM

Da.

a...,acum am inteles, lumea in care traim e un fel de "caritas" cu cit te" bagi "mai devreme cu atit cistigi mai mult

#13 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 16 February 2010 - 08:19 PM

Tot nu am gasit un pasaj care sa exprime clar faptul ca exploatatiile nou infiintate incepand cu 01.02.2009 au dreptul sa primeasca platile nationale directe complementare din zootehnie. In plus sunt demotivati si cei care-si maresc exploatatiile!

http://www.apia.org...._28_08_2009.pdf
pagina 6

#14 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 16 February 2010 - 09:15 PM

http://www.apia.org...._28_08_2009.pdf
pagina 6

Din pacate exploatatia mea este infiintata in August 2009 <_<

#15 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 16 February 2010 - 11:20 PM

Din pacate exploatatia mea este infiintata in August 2009 <_<

Acela era ghidul pentru 2009.
Deci asemantor ar trebui sa fie rationamentul pentru 2010. Suna la APIA Suceava.

#16 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 16 February 2010 - 11:25 PM

Deci asemantor ar trebui sa fie rationamentul pentru 2010. Suna la APIA Suceava.

Sunt gata sa protestez alaturi de voi, cal putin in scris, privind modulde acordare a subventiilor.
Aveti idei cum sa procedam?

#17 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 17 February 2010 - 01:13 AM

Buna seara
Pentru inceput, ar trebuii sa ne intelegem sa fim mai multi si sa facem o ''alianta'' sa insistam toti si sistematic poate asa ne baga cienva in seama, in strainatate toti isi cer drepturiile asa trebuie sa facem si noi, sunt sigur ca nu o sa se intample nimic pentru ca traim si activam in Romania, dar daca incercam si ne facem vazuti si auziti incet incet o sa obtinem cate ceva, dar trebuie sa fim mai ''agresivi si activi'' sa nu lasam de pe o zi pe alta !!!

#18 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 17 February 2010 - 11:14 AM

Cu siguranta vor spune ca nu stiu nimic pana nu se se emite o noua hotarare de guvern sa un ordin al MADR

#19 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 24 February 2010 - 10:35 PM

Parca anuntzasera ca se dau restantzele la subventziile pe cap de bovina pe 2009 pana la sfarsitul lu' februarie.
Eu n-am primit nimic inca.
Ce-i drept, nici n-am luat credit in decembrie pe cuvantu' lu' Basescu.
Deci ne-am lamurit cu promisiunile pe 2009.

Ministru' asta nou ce-o fi miscand de doua luni prin ministeru' lu peste. Ca si pe 2010 promisese "programe noi, conforme cu normele EU".
Pana elaboreaza el ceva, pana se misca APIA sa imparta banii...
Daca in ferme s-ar misca gospodaru' la fel de competent cum se misca astia in birouri prin minister, ar fi animalele deja moarte de foame.

#20 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 25 February 2010 - 10:59 AM

Parca anuntzasera ca se dau restantzele la subventziile pe cap de bovina pe 2009 pana la sfarsitul lu' februarie.
Eu n-am primit nimic inca.
Ce-i drept, nici n-am luat credit in decembrie pe cuvantu' lu' Basescu.
Deci ne-am lamurit cu promisiunile pe 2009.

Ministru' asta nou ce-o fi miscand de doua luni prin ministeru' lu peste. Ca si pe 2010 promisese "programe noi, conforme cu normele EU".
Pana elaboreaza el ceva, pana se misca APIA sa imparta banii...
Daca in ferme s-ar misca gospodaru' la fel de competent cum se misca astia in birouri prin minister, ar fi animalele deja moarte de foame.

Ai si tu putitica rabdare.Banii care ni se cuvin trebuie sa faca si ei putina dobinda pt a acoperii multe gauri,iar pe dom ministru lasa-l sa se acomodeze :lol: :lol:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users