Jump to content

Photo

Cresterea vacilor de carne

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 07 November 2012 - 08:05 PM

Buna
Sunt un novice in cresterea vacilor de carne asa ca astept opinii despre faptul ca care dintre cele mai bine cunoscute rase de carne Angus si Charolaise se preteaza mai bine in zona noastra in cazul meu jud. Covasna unde conditiile climaterice se caracterizeaza prin iarna destul de lunga min 5 luni,rece si vara in ultimul timp caniculara. Pana acum am crescut oi, am metisi obtinuti din tigaie ruginie marlit cu berbec friza si tigaie ruginieXcarabasa de teleorman. Acum vreau sa vand oile si sa cumpar una dintre rasele de vaci de carne enumerate mai sus , numai ca nu pot sa decid care rasa sa fie.
Asa ca astept argumente atat pro cat si contra
Va multumesc

#2 Charolais

Charolais

junior

• Membri
  • Pip
  • 29 posts

Posted 09 November 2012 - 10:48 AM

Stimate Attila.
Sunt din judeţul Covasna şi oricînd putem discuta (şi în direct) despre rase de carne şi tehnologii de creştere.
Incze Peter, 0749.189.919.

#3 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 09 November 2012 - 05:17 PM

Buna
Sunt un novice in cresterea vacilor de carne asa ca astept opinii despre faptul ca care dintre cele mai bine cunoscute rase de carne Angus si Charolaise se preteaza mai bine in zona noastra in cazul meu jud. Covasna unde conditiile climaterice se caracterizeaza prin iarna destul de lunga min 5 luni,rece si vara in ultimul timp caniculara. Pana acum am crescut oi, am metisi obtinuti din tigaie ruginie marlit cu berbec friza si tigaie ruginieXcarabasa de teleorman. Acum vreau sa vand oile si sa cumpar una dintre rasele de vaci de carne enumerate mai sus , numai ca nu pot sa decid care rasa sa fie.
Asa ca astept argumente atat pro cat si contra
Va multumesc

Bine ati venit!

Putem afla de ce doriti sa vindeti oile?

Cu stima,
Cosmin

#4 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 November 2012 - 05:56 PM

Buna
Vreau sa vand oile din cauza ca eu am ferma langa o pasiste destinat mai mult vacilor si din cauza asta tot timpul am probleme cand eventual turma mai scapa pe pajistea vacilor, iar dupa parerea mea cu aceeasi cantitate de fanete ce consuma turma de 150 de oi ce am in momentul de fata pot sa duc lejer 20 de vaci. iar la 20 de vaci profitul este mai mare ca la 150 de oi.Din cauza ca forta de lucru este cam scumpa oile am tinut numai petnru a creste miei si nu am muls deloc asa ca prea mare branza nu am facut Eventual daca cinev este interesat de oi puteti sa indrumati catre mine. O sa pun si cateva poze, oile sunt gestante majoritatea in ultima faza la inceputul lunii decembrie trebuie sa fete Cu respect

#5 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 19 November 2012 - 08:13 PM

2012-11-19 15.26.37.jpg

#6 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 01 January 2013 - 10:54 PM

Buna
Vreau sa vand oile din cauza ca eu am ferma langa o pasiste destinat mai mult vacilor si din cauza asta tot timpul am probleme cand eventual turma mai scapa pe pajistea vacilor, iar dupa parerea mea cu aceeasi cantitate de fanete ce consuma turma de 150 de oi ce am in momentul de fata pot sa duc lejer 20 de vaci. iar la 20 de vaci profitul este mai mare ca la 150 de oi.Din cauza ca forta de lucru este cam scumpa oile am tinut numai petnru a creste miei si nu am muls deloc asa ca prea mare branza nu am facut Eventual daca cinev este interesat de oi puteti sa indrumati catre mine. O sa pun si cateva poze, oile sunt gestante majoritatea in ultima faza la inceputul lunii decembrie trebuie sa fete Cu respect
Buna, sunteți convins ca profitul in urma "exploatarii" a 20 de vaci este mai mare decât cel obținut de la 150 de oi? Dacă doriți sa tineti vacile doar pentru vitei, nu sunt sigur ca v-ati făcut bine calculele.

#7 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 05 January 2013 - 08:07 PM

Da

Sunt convins

La o numaratoare simpla din 20 de vaci de carne Charolaise  obtii lejer 17-18 vitei intarcati a carei valoare este de aprox. 20000 eur

La oi trebuie sa vand 350 de miei ca sa obtin aceasi suma  cea ce este imposibil din 150 de oi, asa ca calculele sunt simple

Ca furajare am aceeasi cheltuieli la amandoua loturi

Cu respect

#8 mat565

mat565

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 05 January 2013 - 09:40 PM

Unde dati 18 vitei intr-un an de zile cu 20 000 eur . :blink:  .Eu nu am reusit sa aflu aceasta reteta de vreo 4 ani.

#9 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 05 January 2013 - 10:57 PM

DaSunt convinsLa o numaratoare simpla din 20 de vaci de carne Charolaise  obtii lejer 17-18 vitei intarcati a carei valoare este de aprox. 20000 eurLa oi trebuie sa vand 350 de miei ca sa obtin aceasi suma  cea ce este imposibil din 150 de oi, asa ca calculele sunt simpleCa furajare am aceeasi cheltuieli la amandoua loturiCu respect

Buna, intradevar, eu am presupus ca făcând metisari la oi același lucru îl veți face si in cazul vacilor. Chiar dacă cele 20 de vaci sunt charolais in rasa pura nu aveți cum sa vindeti 18 vitei cu 20.000 euro (lucru pe care vi l-a semnalat si dl. Mat565). Dacă comparam 20 de vaci de carne rasa pura cu 150 de oi de carne rasa pura vom obține teoretic 18 vitei/an care la întarcare vor valora aproximativ 14.000 euro (in condițiile in care o parte din ei se vor vinde ca si animale de prasila), iar de la oi 300 miei/ an (marea majoritate a oilor din rasele de carne fata de 3 ori in 2 ani, si de obicei gemeni) la o valoare de 25.000 euro (dacă se vand la abator)In cazul metisilor situația este de 10.000 de euro pentru vitei si 15.000 euro pentru miei.Mult succes in decizia pe care o veți lua.P.S. dacă va uitati pe : http://fermachiraleu.sunphoto.ro/, veți vedea ca am făcut calculele oarecum in cunoștință de cauza.

#10 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 06 January 2013 - 12:05 PM

Buna

Daca stiti la ora asta vitele rasa pura  charolaise 8-10 luni la pretul de 800 euro/buc neaparat sa-mi dati si sursa de unde as-i putea sa cumpar dat fiind faptul ca din cate stiu in viu vitelele din rasa Charolaise se vand cu 3,5-4 eur/kg asta inseamna peste 1000 eur/buc la varsta de 8-10 luni. La oi la 150 buc nu am cum sa obtin 300 de miei/an, nu se obtin mai mult de 1,3 miei/an asta inseamna max 200 de miei cu chin cu vai iar valoarea acestora la noi este de max 15000 de eur dat fiind faptul ca nu avem piata de desfacere. Alt ex. este ca la oi subventia este de nici 10 eur-buc iar la bovinele de carne in jur de 250 eur/buc

Cu respect

#11 mat565

mat565

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 06 January 2013 - 08:04 PM

Raman la aceeasi idee:teoria-ii teorie dar in practica este altfel.

#12 mat565

mat565

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 06 January 2013 - 08:15 PM

Fac incrucisari cu CH  de vreo 6 ani si am ajuns sa amvitele F2 de CH pe care nu am incercat sa le vand,dar masculii nu am reusit sa-i vand cu mai mult de 50 de bani diferenta de pret fata de celelalte rase. Cu subventia pentru zona defavorizata aveti dreptate la bovinele de carne. Asta nu am luato in considerare.Scuze

#13 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 10 January 2013 - 02:24 PM

Fac incrucisari cu CH  de vreo 6 ani si am ajuns sa amvitele F2 de CH pe care nu am incercat sa le vand,dar masculii nu am reusit sa-i vand cu mai mult de 50 de bani diferenta de pret fata de celelalte rase. Cu subventia pentru zona defavorizata aveti dreptate la bovinele de carne. Asta nu am luato in considerare.Scuze

Buna!

Intr-adevar vanzarea nu este un lucru usor si cand se ajunge la abator e destul de grav... pretul platit este destul de mic.

Daca ferma are de toate (pasune ieftina-arendata sau in proprietate, amplasare buna sa poti supraveghea usor animalele, etc) si este suficient de mare sa acopere cheltuielile fixe, se castiga destul de bine. Asta inseamna insa investitii, care se fac in ani....Asa s-a intamplat peste tot.

Totdeauna va trebuie depus si un efort pentru vanzarea animalelor, nu trebuie sa ne asteptam sa vina cineva si "sa dea mai mult decat face" fara sa deschidem gura. Din acest motiv trebuie sa incercam sa le expunem potentialilor cumparatori ce avem de oferit si ce avantaje ar avea cumparand de la noi, prin toate mijloacele pe care le avem.

Draga mat565, pretul intr-adevar poate nu a fost mai bun. Dar daca cresteai altfel de animale, poate consumai dublu (furaje) si sporul in greutate era la jumatate. Cel putin asa se plang cei care vin in ferma noastra...

Cu stima,

Cosmin

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users