Jump to content

Photo

PREZENTARE MEMBRI

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#41 chopper

chopper

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 February 2011 - 02:45 AM

Salut, numele meu e Teodor
Sunt din judetul Dambovita
Student la ASE, anul 2, deci 20 de ani
Nu am inca o ferma, dar am crescut la tara, cand eram mic tatal meu avea o mica ferma (vaci, oi, cai, tractor cu utilaje)
Inca mai avem cateva hectare de pamant.

Am in plan infiintarea unei ferme de taurasi pentru carne. Si eventual chiar atragerea de fonduri europene.

M-am inregistrat pe forum pentru a afla mai multe si a descoperi cate ceva din ceea ce stiu oamenii cu experienta in domeniu, pentru proiectul pe care vreau sa-l realizez si pentru cunostintele mele.

#42 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 13 February 2011 - 02:15 PM

Salut, numele meu e Teodor
Sunt din judetul Dambovita
Student la ASE, anul 2, deci 20 de ani
Nu am inca o ferma, dar am crescut la tara, cand eram mic tatal meu avea o mica ferma (vaci, oi, cai, tractor cu utilaje)
Inca mai avem cateva hectare de pamant.

Am in plan infiintarea unei ferme de taurasi pentru carne. Si eventual chiar atragerea de fonduri europene.

M-am inregistrat pe forum pentru a afla mai multe si a descoperi cate ceva din ceea ce stiu oamenii cu experienta in domeniu, pentru proiectul pe care vreau sa-l realizez si pentru cunostintele mele.

Bun venit pe forum! Succes! Speram sa afli cat mai multe lucruri utile!

#43 keysing

keysing

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 January 2012 - 03:29 PM

Salut!
Anatolie
27 ani
Moldova

Intentionez sa infiintez o ferma de vaci de lapte in Moldova.
Sper sa gasesc aici raspunsul la majoritatea intrebarilor propuse.

#44 Alex B

Alex B

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 31 January 2012 - 08:13 PM

Bine v-am gasit. Ma numesc Alexandru, sunt din Dambovita, sunt student si vreau sa infiintez o ferma de vaci de lapte prin fonduri europene. Deja am primit niste sfaturi si astept si altele. Va multumesc!

#45 Gogu

Gogu

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 08 February 2012 - 11:15 PM

Salutare si bine v-am gasit.
Dupa cateva tentative de inregistrare esuate, am reusit, in sfarsit :)
Sunt Gogu, de origine de prin Arges, si cu ganduri mari sa incep o ferma de bovine de carne.
Imi lipsesc in principal cunostinte, dar cu ambitie si cu efort sper sa o duc la cap.

#46 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 09 February 2012 - 11:31 AM

Salutare si bine v-am gasit.
Dupa cateva tentative de inregistrare esuate, am reusit, in sfarsit :)
Sunt Gogu, de origine de prin Arges, si cu ganduri mari sa incep o ferma de bovine de carne.
Imi lipsesc in principal cunostinte, dar cu ambitie si cu efort sper sa o duc la cap.

Bine ati venit!

In afara de cunoştinţe, pe care le puteţi dobândi în cateva săptămâni cu ambiţie şi efort, ce resurse materiale aveţi în acest moment pe care le puteţi mobiliza în afacere?
În ce domeniu de activitate aveţi experienţă? Ce vă determină să vă apucaţi de vaci de carne?
Şi în general ne-ar interesa să ştim cât mai multe lucruri despre dumneavoastră.

Experienţa mea îmi spune că aspectele premergătoare, preexintente au o mare importanţă în succesul unei astfel de demers.
Cunoscându-vă mai bine putem să fim mai precişi, să ne referim la situaţia dvs. concretă.

#47 Gogu

Gogu

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 09 February 2012 - 10:53 PM

Ca resurse materiale, niste banuti pusi de o parte si o parte din terenul pe care, in acest moment, il consider necesar.
Domeniul in care am excelat pana in acest moment este IT-ul, insa vreau ca in maxim 10 ani sa renut si sa ma apropii de pamant. Si de animale.
Sunt nascut si crescut la tara, am avut de cand ma stiu vaca in curte, dar a fost la nivel de subzistenta. E drept insa ca de cam 15- 16 ani m-am indepartat destul de mult de aceasta viata.
M-a determinat sa ma gandesc la vaca de carne deoarece imi plac animalele si la prima vedere este o afacere profitabila. Asa ca, de ce nu?
Anul trecut am plantat si o mica livada de nuc (pe care vreau s-o extind) si as vrea, dupa cum spuneam mai sus, ca in vreo 10 ani sa ma retrag, dar totusi sa am o activitate si o sursa de venituri.

#48 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 10 February 2012 - 12:27 AM

Anul trecut am plantat si o mica livada de nuc (pe care vreau s-o extind) si as vrea, dupa cum spuneam mai sus, ca in vreo 10 ani sa ma retrag, dar totusi sa am o activitate si o sursa de venituri.

Locuiti in locul in care o sa construiti ferma?
Daca nu, care este planul de tranzitie, pana cand afacerea va fi profitabila? Presupun ca doriti sa incepeti inainte de 2022.
Cum va ganditi ca va evolua activitatea dvs? Dupa ce plan? Vom descoperi pe parcurs si rasa cea mai potrivita, dar credeti-ma este ultimul detaliu la care sa va ganditi inainte de a pleca la drum...o simpla preferinta personala poate fi de ajuns uneori.

#49 Gogu

Gogu

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 13 February 2012 - 07:26 PM

Inca nu locuiesc in acea zona. Am parintii si socrii, care sunt foarte complianti.
In plus, meseria pe care o am acum imi permite sa locuiesc acolo si sa ma ocup si de meserie fara mari batai de cap.
As dori sa incep in acest an cu primele investitii, dar pana cand nu am mai multe detalii, prefer sa astept pana cand o sa le am.
Cat despre "Cum va ganditi ca va evolua activitatea dvs? Dupa ce plan?" nu am inteles :) Poti detalia ce ai vrut sa intrebi?

Multumesc.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users