Jump to content

Photo

Bivolite

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 ioan

ioan

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 15 February 2005 - 11:42 AM

Ma intereseaza sa gasesc mai multe informatii despre cresterea bivolitelor si eventual sa cumpar cateva bivolite.

#2 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 24 February 2005 - 11:49 PM

Ma intereseaza sa gasesc mai multe informatii despre cresterea bivolitelor si eventual sa cumpar cateva bivolite.

Bivolite se gasesc in Ardeal.
Pretul la animal adult este aprox 14 mil /buc.
Bivolul se monteaza la 2 ani si traieste 30 de ani.
Da 6-8 l de lapte /zi,cel mai gras si mai bun,colesterol zero.
Se ataseaza mult de stapin,este reticenta la straini,da cu coarnele dupa ei.
Crescatorii de bivoli ii adora,isi cunoaste numele si vine cind il strigi .
Cresterea este aceeasi ca la vaci. merge la pasune vara,prefera zonele cu lacuri.
Este un animal primar,mai rezistent ca vaca,mai inteligent si mai atasat.
Iubeste celelalte animale din gospodarie,nu ii place singuratatea.
Nu stiu taurul cum se comporta,vreau sa cresc unul.

PS:bivolul este un animal pe cale de disparitie,din pacate.
noroc ca au plecat din romania multi in anglia,in elvetia si probabil ca nu va dispare.
strainii cind au dat rateul cu holstein care nu se monteaza si se reformeaza de la a2-a fatare ,cu albastra belgiana care are 90% avorturi,mai nou aduc iac si ebu si-i incruciseaza ca mutantii nu-i mai vrea nimeni.
romanul daca ar sti ca pleaca bivolii cu avionul in strainatate ar pune mai mult pret.

#3 gghise

gghise

REVISTA FERMA

• Admin
  • PipPip
  • 156 posts

Posted 25 February 2005 - 04:05 PM

Nu cred ca se poate spune ca bivolii ar fi pe cale de disparitie.
Principalele dezavantaje ale cresterii bivolilor sunt productia scazuta de lapte si faptul ca sunt totusi semisalbatici.
Avantaje principal al cresterii bivolilor il constituie faptul ca in Comunitatea Europena nu exista cota pentru laptele de bivolita, deci exista o piata de desfacere nelimitata pentru produsele fabricate din laptele de bivolita
Probabil ca vom asista la o extindere a cresterii bivolilor in urmatorii ani.
Ghise

#4 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 27 February 2005 - 10:14 AM

Eu am citit pe internet ,din pacate nu mai stiu site-ul ,date despre rasele din europa,insotite si de un recensamint si la Romanian Buffalo,scria "critically endangered".
Despre faptul ca sint salbatici sa stiti ca am doua bivolite si nu am avut niciodata problemele pe care le-am avut cu vacile.Dealtfel vacile le-am vindut pe toate (7).
Iar laptele este mai putin ,dar ginditi-va ca da lapte aprox 30 de ani,pe cind vaca la 10 ani e-n cirlig.
Si 8 litri/zi,la cit e de gras ,echivaleaza cu 21l de lapte de vaca.
La piata se vinde cu 20-25 mii/l.
Bivolul vine dupa stapin ca un catel,stiu un tip care lua bivolita de la pasune si se oprea in drum la circiuma si ea se culca linga scaunul lui pina-si bea jinartul si-l astepta si apoi mergea acasa.
Este un animal mai putin pretentios,mai rezistent,maninca mai putin.
In jud. Salaj,oamenii mulg bivolii dimineata si apoi le pun la jug si merg si ara.
Ce poti cere mai mult de-atit ? :) :)

#5 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 05 June 2005 - 08:16 AM

Bivolul in sine nu este pe cale de disparitie si ramane in mod traditional crescut in anumite arii geografice ale tarii, asa cum a fost de altfel mentionat aici. Pe cale de disparitie este insa interesul oficialitailor pentru aceasta specie, in ciuda interesului tot mai mare manifestat pe plan mondial.
In timp ce in Anglia se importa bubaline, la noi s-a desfiintat unica statiune de cercetari care se afla la Sercaia, in jud. Brasov.
ZooConsult Romania

http://www.zooconsult.go.ro/

#6 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 05 June 2005 - 08:21 AM

<{POST_SNAPBACK}>

Exista o singura aparitie editoriala cu autori romani in acest domeniu.
In librarii nu ai sa mai gasesti aceasta carte, dar in biblioteca oricarei Universitati de Stiinte Agricole din tara trebuie sa gasesti "Cresterea bubalinelor" scrisa de un colectiv condus de Prof. Velea de la Cluj si aparuta in Ed. Ceres prin anii '80.
Poti lua eventual legatura cu colegii de la disciplina de Tehnologia Cresterii Taurinelor din cadrul Universitatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Cluj-Napoca, fie telefonic, fie prin e-mail, adresele lor fiind in site-ul acestei Universitati.
ZooConsult Romania

#7 zecedani

zecedani

junior

• Membri
  • Pip
  • 63 posts

Posted 05 June 2005 - 03:52 PM

Salut, si eu sunt interesat de cresterea bivolitelor, poate cineva sa-mi ofere informatii in legatura cu acest domeniu?
As dori sa infiintez o ferma ca la carte si nu cunosc tehnologia prea bine.
Astept raspunsuri pe forum si mail la zecedani@yahoo.co.uk

#8 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 23 June 2005 - 09:45 PM

Salut, zece dani,in primul rind pt cei 10 dani,sotul meu are doar 3 dani(asta era o gluma).Felicitari pt ca vrei sa ai o ferma de bivoli.
Ar trebui sa specifici si tu cam ce spatiu ai,daca ai, si ce posibilitati de desfacerea laptelui ,precum si pe ce suprafata de pasune te bazezi.
Daca te bazezi pe o fabrica de lapte,ai grija ca intram in ue si se inchid 80% din fabricile de lapte,si pina se redeschid mergi in pierdere.
Bivolitele sint acum destul de scumpe,ma refer la animalul adult.(peste 20 mil /buc ,fara pui)Cit despre animalul in sine,ai crescut pina acum bivoli?Nu are rost sa intru in amanunte daca le cunosti deja.

#9 zecedani

zecedani

junior

• Membri
  • Pip
  • 63 posts

Posted 24 June 2005 - 09:37 AM

Buna ziua :D
Multumesc pentru aprecieri :)
Dar sa trecem la parte practica: Am o bruma de capital si vreau sa ma extind prin diversificarea productiei. Am vreo 25 ha de pasune aproape de un lac, ce-i drept cam infestata de stuf, dar sper sa o curat anul asta. Problema ar fi la valorificare, momentan caut o fabrica de lapte mai mare care sa prelucreze lapte de bivolita, si care sa corespunda standardelor europene, ca sa nu ma trezesc ca se inchide cand mi-e lumea mai draga.
Nu am mai crescut bivoli, si deocamdata nu prea am informatii, asa ca v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta. vreau sa incep aceasta afacere in cunostinta de cauza, iar momentan incerc sa-mi schitez un plan de afaceri. :unsure:
Cred ca o sa-mi iau doua bivolite ca sa vad care sunt cerintele, si in ce masura ma pot dezvolta in aceasta directie.

Va multumesc pentru infomatii si sper sa colaboram si in continuare.

Petrica Daniel

PS Nu e inutil sa prezentati detaliile, in orice domeniu, pentru ca aceste informatii pot fi vazute si de catre alte persoane interesate aflate pe forum.
Am vazut ca vreti sa cumparati padure, aveti grija mare la actele de proprietate, sunt multi vanzatori care vand terenuri din cauza ca nu au acte in regula, si se anunta o noua lege a proprietatii, sa nu va treziti ca vine adevaratul proprietar peste jumatate de an si cere terenul ;)

#10 alinbolchis

alinbolchis

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 24 June 2005 - 08:50 PM

Salut, si eu sunt interesat de cresterea bivolitelor, poate cineva sa-mi ofere informatii in legatura cu acest domeniu?
As dori sa infiintez o ferma ca la carte si nu cunosc tehnologia prea bine.
Astept raspunsuri pe forum si mail la zecedani@yahoo.co.uk

<{POST_SNAPBACK}>

Salut,
As vrea sa va felicit pt initiativa dv de a intra in afaceri cu bivolite. Sunt niste animale extraordinare iar dupa ce te-ai obisnuit cu ele ti-e greu sa mai renunti. In situatia dv sunt si eu: adica:eu vreau sa infiitez o ferma de bivolite doar ca va amplasata undeva in jud. Maramures. Cel mai important pt inceput este sa va puneti la punct cu tehnologia de crestere a acestor animale. Sa stiti ca nu sunt f pretentioase dar ca sa obtii productivitate mare trebuie sa ai putin grija si de ele. Familia mea creste bivolite de foarte mult timp si as putea sa raspund la intrbari legate de aceste animale.
Oficial exista foarte putine date despre tehnologia de crestere. Momentan dispun de niste date care erau oficiale inainte de '89. Daca doriti eu va pot da putinele informatii despre tehnologia bubalinelor, dar sa stiti ca nu difera f mult fata de cea a bovinelor.
Cu respect, Alin Bolchis

#11 zecedani

zecedani

junior

• Membri
  • Pip
  • 63 posts

Posted 28 June 2005 - 08:06 PM

Familia mea creste bivolite de foarte mult timp si as putea sa raspund la intrbari legate de aceste animale.
Oficial exista foarte putine date despre tehnologia de crestere. Momentan dispun de niste date care erau oficiale inainte de '89. Daca doriti eu va pot da putinele informatii despre tehnologia bubalinelor, dar sa stiti ca nu difera f mult fata de cea a bovinelor.

<{POST_SNAPBACK}>

Buna ziua

Sunt interesat sa cresc bivolite in zona Galati dar, fiind la inceput si intr-o zona unde nu se cresc asemenea abimale,nu cunosc tehnologia de crestere, si v-as fi recunoscator daca a-ti putea posta pe forum orice informatie pe care o detineti, astfel incat sa aiba acces cat mai multe persoane la ele.

Sunt in special interesat de hranirea acestor animale, ce, cum, si cand mananca, ce furaje prefera, necesar zilnic de proteine,de cata pasune are nevoie o bivolita etc.

Va multumesc anticipat pentru informatiile pe care sper ca o sa mi le oferiti.

Petrica Daniel

#12 dholban

dholban

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 18 July 2005 - 10:49 PM

Exista o singura aparitie editoriala cu autori romani in acest domeniu.
In librarii nu ai sa mai gasesti aceasta carte, dar in biblioteca oricarei Universitati de Stiinte Agricole din tara trebuie sa gasesti "Cresterea bubalinelor" scrisa de un colectiv condus de Prof. Velea de la Cluj si aparuta in Ed. Ceres prin anii '80.
Poti lua eventual legatura cu colegii de la disciplina de Tehnologia Cresterii Taurinelor din cadrul Universitatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Cluj-Napoca, fie telefonic, fie prin e-mail, adresele lor fiind in site-ul acestei Universitati.

<{POST_SNAPBACK}>

Lucrarea la care faceti referire este in curs de reeditare la editura noastra (Agrotehnica) intr-o forma noua, revizuita si adaugita, urmand sa apara in aceasta toamna.
Dupa revenirea siteului editurii (in cursul lunii septembrie - acum fiind in constructie), cei interesati de aceasta lucrare se pot inscrie pe lista de asteptare / precomanda care va fi disponibila pe site, urmand a fi anuntati prin email in momentul in care cartea va fi disponibila.

Imi cer scuze daca mesajul meu seamana a reclama.

Cu stima,

Dan HOLBAN

Cu stima,

Dan Holban

Editura AgroTehnica

#13 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 21 July 2005 - 11:11 PM

Salut,tuturor,intr-adevar bivolii sin t animale deosebite de care te atasezi.
Se adapteaza si la zone fara lacuri,pe care eu le-as recomanda caci intra-n apa si nu mai ies.
Se cresc ca si vacile,cit primeste de mincare,atita creste.Eu recomand monta la greutate,nu la virsta,adica prima monta sa fie cind animalul este bine format,nu ca la vaca ,care se monteaza de mica .
In rest,avind in vedere personalitatea,recomand sa fie dusa de lant la o destinatie,nu minata de la spate cu bita,sau mergeti in fata si ea va urmeaza." Fetele " mele vin cind le strig si i-am sfatuit si pe ciurdari sa faca la fel ,ca dau cu coarnele.Sint reticente la straini, isi iubesc stapinul, sint geloase si cer atentie si dragoste .Coarnele nu se cupeaza,isi regleaza temperatura cu ajutorul lor.Sint destul de nepretentioase si se impaca bine cu celelalte animale din gospodarie,nu vad de ce nu s-ar putea creste si la Galati.
Zecedani,de ce nu incepi cu citeva bucati,sa zicem de 1 an,un an jumate,te acomodezi si tu cu ele,si ele cu tine.
Dl Alin ,din MM,cum se comporta taurul de bivol,e agresiv,cum e ,vreau si eu sa cresc unul.
A-ncercat cineva sa mulga cu mulgatoarea?

#14 zecedani

zecedani

junior

• Membri
  • Pip
  • 63 posts

Posted 02 August 2005 - 10:59 PM

Salut,tuturor,intr-adevar bivolii sin t animale deosebite de care te atasezi.
Se adapteaza si la zone fara lacuri,pe care eu le-as recomanda caci intra-n apa si nu mai ies.
Se cresc ca si vacile,cit primeste de mincare,atita creste.Eu recomand monta la greutate,nu la virsta,adica prima monta sa fie cind animalul este bine format,nu ca la vaca ,care se monteaza de mica .
In rest,avind in vedere personalitatea,recomand sa fie dusa de lant la o destinatie,nu minata de la spate cu bita,sau mergeti in fata si ea va urmeaza." Fetele " mele vin cind le strig si i-am sfatuit si pe ciurdari sa faca la fel ,ca dau cu coarnele.Sint reticente la straini, isi iubesc stapinul, sint geloase si cer atentie si dragoste .Coarnele nu se cupeaza,isi regleaza temperatura cu ajutorul lor.Sint destul de nepretentioase si se impaca bine cu celelalte animale din gospodarie,nu vad de ce nu s-ar putea creste si la Galati.
Zecedani,de ce nu incepi cu citeva bucati,sa zicem de 1 an,un an jumate,te acomodezi si tu cu ele,si ele cu tine.

<{POST_SNAPBACK}>

Va multumesc pentru sfat. E destul de intelept si o sa-l urmez pentru a ma acomoda cu aceste animale. Cat despre reactia lor la straini, eu personal nu am avut probleme cu bivolitele pe care le-am intalnit si studiat indeaproape, desi marturisesc ca mi-a fost extrem de tare teama sa nu ma vad in coarnele lor impresionante. :D
Dar trebuie sa recunosc, imi plac mai ales datorita faptului ca nu sunt foarte pretentioase, si sunt blande si docile cu stapanii (si cu mine, cel putin pana acum :D ),

#15 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 06 August 2005 - 08:47 AM

Lucrarea la care faceti referire este in curs de reeditare la editura noastra (Agrotehnica) intr-o forma noua, revizuita si adaugita, urmand sa apara in aceasta toamna.
Dupa revenirea siteului editurii (in cursul lunii septembrie - acum fiind in constructie), cei interesati de aceasta lucrare se pot inscrie pe lista de asteptare / precomanda care va fi disponibila pe site, urmand a fi anuntati prin email in momentul in care cartea va fi disponibila.

Imi cer scuze daca mesajul meu seamana a reclama.

Cu stima,

Dan HOLBAN

<{POST_SNAPBACK}>

Este bine de stiut pentru citittorii acestui site ca exista editura dumneavoastra si titlurile pe care le editati. Va rog chiar ca, periodic sa postati si in forumul nostru o lista cu titlurile care le aveti in lucru sau disponibile, precum si adresa site-ului, unde putem sa gasim aceste lucrari.
ZooConsult Romania

#16 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 06 August 2005 - 08:54 AM

Bubalinele si in spetza bivolul domestic este o specie extrem de rustica, chiar si in cazul raselor si liniilor ameliorate, motiv pentru care, alaturi de avantajele ce decurg din aceasta rusticitate: rezistenta la conditiile neprielnice de intretinere, rezistenta la boli s.a.m.d., au si o serie de inconveniente cum ar fi productiile mai scazute decat la alte specii de bovine domestice precum si un grad mai ridicat de agresivitate.
Vreau sa mentionez ca, in ciuda acestora, specia este crescuta in mod traditional la noi si este in continuare agreata de populatia din multe judetze transilvane.
Desigur, populatia de bubaline de la noi este destul de putin ameliorata, comparativ cu ceea din India sau chiar din Bulgaria, tari care au o adevarata industrie in acest domeniu si reusesc sa valorifice cu succes o nisa de piatza deosebit de buna. Sa nu uitam ca celebra mottzarela este fabricata din lapte de bivol.
ZooConsult Romania

#17 viosnarec

viosnarec

junior

• Membri
  • Pip
  • 21 posts

Posted 29 January 2006 - 08:58 PM

Cam târziu acest mesaj, dar poate interseaza pe cei cu bivolite,
Un prieten din Italia vrea sa se apuce de crescut bivolite. El zice ca adevarata Mozzarella este facuta din lapte de bivolita si ca orice Pizarie care se respecta trebuie sa foloseasca Mozzarella din lapte de bivolita. În Italia este cu mult mai scumpa decît cea din lapte de vaca.

#18 dholban

dholban

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 12 July 2006 - 09:13 PM

Este bine de stiut pentru citittorii acestui site ca exista editura dumneavoastra si titlurile pe care le editati. Va rog chiar ca, periodic sa postati si in forumul nostru o lista cu titlurile care le aveti in lucru sau disponibile, precum si adresa site-ului, unde putem sa gasim aceste lucrari.

<{POST_SNAPBACK}>

Lucrarea mentionata mai sus, cu titlul "Actualitate si perspectiva in cresterea bubalinelor" este disponibila.
Cartea are 436 pagini, format 16,5 x 23,5 cm, coperti policromie plastifiata.
Incepand cu data de 14 iulie 2006 se pot lansa comenzi pe http://www.editor.ro, prin fax la numarul 021-326 1908, email: office[at]agrotehnica.ro sau telefonic la 0745 138 123, Editura Agrotehnica.
Pretul de vanzare este de 50 RON (500.000 lei vechi) + Taxele postale (7 RON / 70.000 lei vechi)

Pentru cei ce doresc sa cumpere cartea pe firma: va rugam sa ne transmiteti datele necesare pentru facturare.

Expeditia se face prin colet postal cu plata ramburs, in circa 7 zile de la data lansarii comenzii.

Speram sa va fie de folos.

Attached Thumbnails

• Bubaline.jpg

Cu stima,

Dan Holban

Editura AgroTehnica

#19 Marian P.

Marian P.

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 October 2006 - 06:55 PM

Lucrarea mentionata mai sus, cu titlul "Actualitate si perspectiva in cresterea bubalinelor" este disponibila.
Cartea are 436 pagini, format 16,5 x 23,5 cm, coperti policromie plastifiata.
Incepand cu data de 14 iulie 2006 se pot lansa comenzi pe http://www.editor.ro, prin fax la numarul 021-326 1908, email: office[at]agrotehnica.ro sau telefonic la 0745 138 123, Editura Agrotehnica.
Pretul de vanzare este de 35 RON (350.000 lei vechi) + Taxele postale (6 RON / 60.000 lei vechi)

Pentru cei ce doresc sa cumpere cartea pe firma: va rugam sa ne transmiteti datele necesare pentru facturare.

Expeditia se face prin colet postal cu plata ramburs, in circa 7 zile de la data lansarii comenzii.

Speram sa va fie de folos.

<{POST_SNAPBACK}>

#20 Marian P.

Marian P.

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 October 2006 - 09:25 PM

.....a fost prima mea postare pe un forum....nu cred ca m-am descurcat tocmai bine... :blink: .....de aceea, am revenit si reeditez si intrebarea care era acolo si anume daca cineva poate sa-mi spuna de cate bivolite ar fi nevoie pt a incepe o afacere.....as dori tare mult sa am o ferma care sa se ocupe cu asa ceva....
va multumesc anticipat

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users