Jump to content

Photo

Ferma de sturioni

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 ciprianrusu

ciprianrusu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 February 2006 - 01:44 PM

As dori sa infiintez in judetul Mures o ferma pentru cresterea sturionilor. Daca cineva im poate da niste detalii legate de acest lucru ar fi perfect. Intentia mea este sa accesez o finantare SAPARD pe Masura 3.4, submasura Acvacultura.

#2 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 15 March 2006 - 12:19 PM

As dori sa infiintez in judetul Mures o ferma pentru cresterea sturionilor. Daca cineva im poate da niste detalii legate de acest lucru ar fi perfect. Intentia mea este sa accesez o finantare SAPARD pe Masura 3.4, submasura Acvacultura.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca mai sunteti interesat in infiintarea fermei de sturioni, as putea sa va furnizez unele informatii. Eu sunt biolog dar acum lucrez la USAMVB Timisoara, sunt doctorand si ma specializez in cresterea intensiva a sturionilor. Numarul meu de telefon este 0745454938 sau ma puteti contacta pe mail cristina_muscalu@yahoo.com.

#3 georgebot

georgebot

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 March 2006 - 09:38 PM

<{POST_SNAPBACK}>

Luati legatura cu dl Capus Viorel la tel 0723-302759 . Sigur va da un ajutor pretios.
Mult succes !

#4 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 22 March 2006 - 01:39 PM

Luati legatura cu dl Capus Viorel la tel 0723-302759 . Sigur va da un ajutor pretios.
Mult succes !

<{POST_SNAPBACK}>

Ia legatura cu CNAFP intra pe www.cnafp.ro gaseste cel mai apropiat centru si contacteaza pe diredtorul de centru vei primi consiliere gratuita. Succes !

#5 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 19 June 2006 - 11:07 AM

Buna ziua,
Revin sa va anunt deschiderea unui site, unde doritorii pot afla mai multe despre infiintarea unor ferme de sturioni sau alte animale acvatice.
www.sterlet.ro
Sper sa va ajute.

#6 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 19 June 2006 - 12:10 PM

Da, l-am vazut, frumusel dar inca nu este complet functional :(
Inca mai trebuie informatii sunt cam vagi cele prezentate si cred ca ar tebui sa vorbesti webmasterul sa faca textul scris mai mare, este cam incomod asa.

Succes !

#7 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 19 June 2006 - 02:06 PM

Da, l-am vazut, frumusel dar inca nu este complet functional [...] ar trebui sa vorbesti webmasterul sa faca textul scris mai mare, este cam incomod asa.
Succes !

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pentru urare :D . Sper sa fie functional in totalitate luna aceasta. Voi vorbi si cu baiatul care imi face update-ul sa scrie un pic mai mare.
Informatii suplimentare (consultanta tehnica) mi le pot cere personal cei interesati.

#8 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 22 June 2006 - 08:02 AM

care este suprafata minima de teren pentru infiintarea unei ferme superintensive de crestere a sturionilor, daca suprafata ar fi de numai 4000 mp ar fi mai rentabila cultura altor specii ?

#9 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 22 June 2006 - 09:10 AM

Inainte de a se gandi cineva la cresterea sturionilor in sistem superintensiv, trebuie sa-si raspunda la intrebarea: Pentru ce cresc sturionii? Pentru carne sau pentru caviar?
daca raspunsul este pentru carne, atunci este suficienta o hala de minim 750 mp, utilata corespunzator. Aceasta hala poate produce carne la o densitate maxima de 150 kg/mc apa, desi se recomanda 125 kg/mc. Daca va ganditi ca intr-o astfel de hala (750 mp) pot fi amenajate bazine cu un volum total de peste 200 mc apa, puteti face calculul productiei, si deci a rentabilitatii.
Pentru caviar, situatia sta putin diferit, in sensul ca este necesara o suprafata mai mare.

#10 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 30 June 2006 - 07:20 AM

Buna ziua stimati cititori.
Deoarece in ultimul timp am primit foarte multe mesaje prin care mi se cer informatii despre fermele de sturioni in sistem super-intensiv, cred ca se cuvine ca cei interesati sa fie informati exact cu privire la ce presupune exact un astfel de sistem, si cu ce este acesta diferit de celelalte sisteme de crestere.
Sturionii se pot creste si in sisteme semi-intensive sau intensive, sisteme a caror investitie initiala este considerabil mai mica (zeci de mii de euro); si nu doar in sisteme super-intensive, unde investitia initiala poate depasi cu usurinta 500.000 Euro.
Am incercat sa sintetizez aceste informatii (cred eu utile celor doresc sa inceapa o afacere in acvacultura) AICI

#11 mitsumi

mitsumi

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 July 2006 - 10:26 PM

linkuri utile:

http://www.finit.ro/...php/newsPath/14

http://www.cresteresturioni.lx.ro/

#12 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 01 November 2006 - 11:12 AM

Buna ziua stimati cititori,
Intru-cat se apropie data de 1 Ianuarie, amintesc celor interesati ca acvacultura primeste o cota foarte mare din Fondurile Structurale europene, lucru deosebit de benefic celor ce doresc sa investeasca in Acvacultura, inclusiv in Cresterea sturionilor.

#13 mitica

mitica

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 February 2008 - 09:29 PM

Buna ziua.Va deranjez si eu cu o intrebare.As dori sa-mi fac in curte 3 bazine de 3m latime pe 5m lungime si nu stiu cum e mai bine,in pamant din beton ,sau deasupra solului din fibra de sticla?Numai pentru sturioni?

#14 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 22 February 2008 - 09:54 PM

Oricum e posibil, depinde unde amplasati aceste bazine: in curte, intr-o incapere? Atentie ca cele din fibra se amplaseaza doar intr-o incapere, unde temperatura e constanta.
Se pot creste cam orice specie in ele, cu conditia sa i se asigure minime conditii (recirculare sau apa proaspata cu debit permanent). De exemplu se pot creste relativ usor somni de dunare (europeni) sau chiar salau invatat cu furaj granulat.

#15 salcor

salcor

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 19 May 2008 - 12:09 PM

Oricum e posibil, depinde unde amplasati aceste bazine: in curte, intr-o incapere? Atentie ca cele din fibra se amplaseaza doar intr-o incapere, unde temperatura e constanta.
Se pot creste cam orice specie in ele, cu conditia sa i se asigure minime conditii (recirculare sau apa proaspata cu debit permanent). De exemplu se pot creste relativ usor somni de dunare (europeni) sau chiar salau invatat cu furaj granulat.

as vrea niste informatii suplimentare de la Dv
cum va pot contacta?

#16 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 24 April 2009 - 07:50 PM

Pentru cei interesati de subiectul sturionilor, atat din punct de vedere al biologiei dar si al cresterii acestora, fac cunsocut faptul ca a aparut o carte de specialitate, intitulata Biologia si Cresterea Sturionilor.
Cartea am scris-o in urma finalizarii studiilor asupra acestor pesti. Cuprinde elemente de biologie, ecologie, nutritie, reproductie dar mai ales un capitol special destinat tehnologiilor de crestere a sturionilor.
DETALII AICI
Posted Image

#17 macristinasrl

macristinasrl

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 April 2009 - 08:37 PM

Buna ziua.Va deranjez si eu cu o intrebare.As dori sa-mi fac in curte 3 bazine de 3m latime pe 5m lungime si nu stiu cum e mai bine,in pamant din beton ,sau deasupra solului din fibra de sticla?Numai pentru sturioni?

Domnule ,am vazut la TV la emisiunea FERMA , aceasta afacere dezvoltata in TULCEA.
Puteti lua puiet de acolo este 1 EURO/bucata si bazine ...aflati de la ei ,din plastic cu pompe schimbare apa.
Am cautat pe internet producatorul de bazine, nu l-am gasit(sunt interesata).
La ISACEA in TULCEA este ferma ,o puteti gasi pe INTERNET,vedeti si bazinele.
Va costa mult din beton si daca vreti sa renuntati...aveti bazine permanent in curte.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users