Jump to content

Photo

cresterea puilor pentru carne-abatorizare

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 laurica

laurica

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 29 November 2004 - 07:51 PM

ce credeti despre perspectiva dezvoltarii pe segmente mici a unor hale de cresterea puilor pentru abatorizare?As dori sa incep acest gen de afacere insa la oscilatiile anuale ale preturilor cerealelor si a furajelor in general nu reusesc sa imi dau seama daca poate fi o afacere profitabila.Perspectiva aderarii si alte fenomene ce inaspresc mediul de productie ma fac sa ma tina pe loc si nu stiu daca are rost sa continui in a aprofunda proiectul ,mai ales ca inseamna ceva mai mult de zeci de mii de euro.
Astept cu interes un sfat sau o parera temeinica.
Multumesc

#2 leonardstafie

leonardstafie

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 38 posts
  • Interests:avicultura

Posted 20 April 2006 - 10:42 AM

este o afacere profitabila, pretul de productie a unui pui de carne de aproximativ 2kg fiind de 70.000 leiproblema mai delicata fiind abatorizarea si capacitatea minima de abatorizare pentru mai multe detalii contaceaza o asociatie profesionala de profil

#3 ioan.hutu

ioan.hutu

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 97 posts

Posted 27 April 2006 - 03:28 PM

ce credeti despre perspectiva dezvoltarii pe segmente mici a unor hale de cresterea puilor pentru abatorizare?As dori sa incep acest gen de afacere insa la oscilatiile anuale ale preturilor cerealelor si a furajelor in general nu reusesc sa imi dau seama daca poate fi o afacere profitabila.Perspectiva aderarii si alte fenomene ce inaspresc mediul de productie ma fac sa ma tina pe loc si nu stiu daca are rost sa continui in a aprofunda proiectul ,mai ales ca inseamna ceva mai mult de zeci de mii de euro.
Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde ... de TINE.
Incerc sa reeditez o carte care se cheama "Creterea puilor pentru carne" Daca crezi ca te ajuta ti'o pot timite prin posta sau poti sa o comanzi de la Ferma.
Centrul de Consiliere -Unitate de Extensie - Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, Facultatea de Medicina Veterinara, Timisoara
http://www.unitate-extensie.org.ro

#4 serban

serban

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 03 May 2006 - 08:57 AM

Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Este o afacere profitabila... fata de alte domenii zootehnice, cresterea puilor pentru carne se evidentiaza prin ciclul scurt de protectie... 42 de zile. Asta inseamna rulaj rapid si un economist stie ce inseamna...

Sistemul care se practica astazi, cresterea la sol, are multe avantaje, legate in primul rand de igiena spatiilor, (asternutul uzat poate fi vandut ca ingrasamant, consumul de apa pentru igienizarea halei scade mult), de echipamentele automatizate...

Dupa parerea mea acest sector este cel mai bine dezvoltat in prezent in Romania.

Toata stima.

Dragos Serban

#5 ioan.hutu

ioan.hutu

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 97 posts

Posted 08 May 2006 - 02:52 PM

Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Un posibil raspuns la intrebarea ta ar fi sa incerci sa estimezi marja bruta/ramura creterii puilor in fermulita ta. In atasament ai un exemplu de calcul al marjei brute. Vezi daca este ceea ce ti-ai dorit.

Numa' de bine,
Ioan Hutu

Attached Thumbnails

• marja_bruta_pui.GIF

Centrul de Consiliere -Unitate de Extensie - Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, Facultatea de Medicina Veterinara, Timisoara
http://www.unitate-extensie.org.ro

#6 dragro10

dragro10

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 08 June 2007 - 02:03 PM

Un nou forum dedicat iubitorilor de pasari http://fermadefazani...ostia.com/forum

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users