Jump to content

Photo

FERME DE ANIMALE DE BLANA

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 20 September 2005 - 05:22 PM

Am rugamintea, daca cineva de pe FORUM are cunostinta despre astfel de ferme, sa ma anunte. In afara de Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Targu Mures, nu mai stiu daca functioneaza vre-o astfel de ferma, desi in trecut au fost destul de multe in tara.
Este adevarat ca piata blanurilor naturale a cunoscut o recesiune masiva in anii '90, datorita miscarilor pentru protectia animalelor, dar ea exista in continuare si pare sa se revigoreze.
Din pacate, in acest moment parca nu mai vrem sa auzim decat despre Cincila.
Astept ajutorul dumneavoastra.
ZooConsult Romania

http://www.zooconsult.go.ro/

#2 horobelv

horobelv

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 April 2006 - 11:43 PM

Am rugamintea, daca cineva de pe FORUM are cunostinta despre astfel de ferme, sa ma anunte. In afara de Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Targu Mures, nu mai stiu daca functioneaza vre-o astfel de ferma, desi in trecut au fost destul de multe in tara.
Este adevarat ca piata blanurilor naturale a cunoscut o recesiune masiva in anii '90, datorita miscarilor pentru protectia animalelor, dar ea exista in continuare si pare sa se revigoreze.
Din pacate, in acest moment parca nu mai vrem sa auzim decat despre Cincila.
Astept ajutorul dumneavoastra.

<{POST_SNAPBACK}>

Intentionez sa infintez o ferma de cresterea animalelor de blana , dar am mare nevoie de informatii de orice fel in domeniul aceata. Ma poate ajuta cineva?

#3 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 02 May 2006 - 08:16 AM

Din multitudinea de animale de blana care sunt crescute in mod obisnuit, te-ai gandit la careva?
ZooConsult Romania

#4 aurelianpaun

aurelianpaun

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 05 May 2006 - 08:00 PM

Cresc nutrii din 1986, in prezent axat pe culoare neagra, pot oferii informatii in legatura cu cresterea acestora si exemplare de orice varsta.

Pentru contact, sunati la numarul 0241 687073 sau 0788 655139.

#5 horobelv

horobelv

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 May 2006 - 01:05 PM

Multumesc domnului din Constanta pt. oferta.
Scuzati intarzierea, dar motive...exiata.
Incerc sa accesez un imprumut prin programul ,,FERMIERUL". Doresc sa construesc o ferma de cresterea nutriilor, dar nu cunosc mare lucru despre asta. Imi folosesc imaginatia si ma documentez de unde gasesc cate ceva din acest domeniu. Am fost la o firma de consultanta pt. intocmirea dosarului de proiect, dar au zis sa caut eu sa ma documentez. Asa pot si eu sa-mi fac proiectul, :D dar nu am timp de toate. Ash vrea sa vizitez o ferma de cresterea nutriilor si sa incerc o caolaborare. Poate cineva sa ma indrume ?
Va multumesc.

#6 agriprod21

agriprod21

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 September 2006 - 01:08 AM

Salut dl Zooconsult...statiunea de cercetare de la Targu Mures a ramas singura din tara dupa cate stiu...am fost 2 sapt acolo si va pot da cateva detalii

#7 octavian4

octavian4

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 22 May 2007 - 09:27 AM

Salut dl Zooconsult...statiunea de cercetare de la Targu Mures a ramas singura din tara dupa cate stiu...am fost 2 sapt acolo si va pot da cateva detalii

Salut, cum as putea lua legatura cu dumneavoastra pentru detalii, sau sa-mi scrieti aici daca se poate. Pe mine m-ar interesa daca gasesc de cumparat nurci, o pereche doua, pentru inceput. Am ceva documentatie despre crestere si toate celelalte. Si ma gandeam ca ar fi bine sa ma apuc de cresterea nurcilor. Acolo la Targu Mures exista posibilitatea sa gasesc nurci? Va multumesc foarte mult!

#8 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 22 May 2007 - 12:21 PM

Da, din cate stiu, cei de la Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures au nurci si vand si material pentru reproductie.
ZooConsult Romania

#9 AdrianRM

AdrianRM

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 19 October 2008 - 11:49 AM

Da, din cate stiu, cei de la Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures au nurci si vand si material pentru reproductie.

buna, lucrez la o ferma de nurci in danemarca si vreau sa va spun ca principalul factor ce joaca rol in calitatea pelicelelor este hrana, care trebuie sa fie proaspata adica preparata zilnic, aici totul e pus la punct si sunt firme specializate, dar in romania cred ca aici ar fi o problema, si trebuie de luat in consideratie ca o mare parte din hrana o constituie resturile de peste, da se poate de crescut nurci numai cu hrana preparata din resturi de la abatorizarea animalelor si pasarilor dar calitatea pelicelelor va fi mult redusa si in caz de un an cand pelicelele nu prea se intreaba pe piata riscati sa ramaneti cu marfa nevinduta, deci inainte de a incepe o ferma de nurci asigurativa ca ve-ti avea hrana de calitate.
P.S. aici pentru o nurca care urmeaza a fi sacrificata se cheltuie 90kr. aproape 20$ pentru hrana.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users