Jump to content

Photo

Numele animalelor

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 15 January 2011 - 02:42 AM

In semn de prețuire și pentru a vorbi despre ele mai ușor, fiecare animal primește de la crescător un nume, în primele zile de la naștere. Se spune ca numele ar avea o influenta asupra destinului, asupra felului în care vor arăta și vor fi aceste animale la vârsta adultă.
Din acest motiv numele trebuie alese cu grijă. Trebuie evitate numele urâte, sau care denumesc alte specii (Vulpea, Rex). De asemenea trebuie evitate numele purtate de membrii familiei sau cunoscuți apropiați ori numele purtate de persoane cu reputație proastă (Băse..), numele de boli sau care exprimă suferință, etc.

Numele au o însemnătate și în obținerea unui preț mai bun pentru animalele de reproducție. Daca sunt de vânzare 2 tauri asemănători oarecum ca și conformație, unul cu numele GENERALUL si altul GEM, un eventual cumpărător îl va prefera întotdeauna pe primul.

Există o regulă (nescrisă cred), la nivelul mai multor țări, ca toate animalele fătate într-un anumit an să primească nume care încep cu aceeași literă.
De exemplu pentru anul acesta (2011) se folosește litera G. Toți masculii și femelele vor purta nume începând cu litera G: Gabriel, Gina, Grațiela, etc.
De fapt recomandarea ar fi ca numele sa fie cu aceeași literă pentru un sezon de fătări și nu neapărat în raport cu anul calendaristic. Cu alte cuvinte toți vițeii născuți din noimbrie/sfarsit de an 2010 -- mai/2011 vor purta nume cu G.
Pentru ajutor puteți folosi listele de nume sugerate:
www.charolaise.fr/contenu/File/Mises%20a...0d/noms%20en%20G.pdf

În acest fel, în timpul unor discuții între crescători, se poate aprecia după nume și vârsta aproximativă a animalului. De exemplu la mine în fermă vacile importate din Franta au nume incepand cu litera V. Prima mea generatie de vitei a primit nume incepand cu B (Bruno, Benjamin, Basarab, Bill), etc. Cand spun Benjamin știu ca e vorba de un animal născut în jurul lui 1 ianuarie 2007.

Dacă în ferme putem găsi câteva mii de animale purtând același nume, în listele taurilor pentru însămânțări artificiale am observat că se încearcă păstrarea unor nume unice, pentru a evita confuziile.

Sper să aveți cât mai mulți viței de botezat anul acesta și să mă chemați la petrecere și pe mine!

Cu stimă Cosmin

#2 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 16 January 2011 - 10:12 PM

In semn de prețuire și pentru a vorbi despre ele mai ușor, fiecare animal primește de la crescãtor un nume, în primele zile de la naștere. Se spune ca numele ar avea o influenta asupra destinului, asupra felului în care vor arãta și vor fi aceste animale la vârsta adultã.
...
Din acest motiv numele trebuie alese cu grijã. Trebuie evitate numele urâte, sau care denumesc alte specii (Vulpea, Rex). De asemenea trebuie evitate numele purtate de membrii familiei sau cunoscuți apropiați ori numele purtate de persoane cu reputație proastã (Bãse..), numele de boli sau care exprimã suferințã, etc.

...
Sper sã aveți cât mai mulți viței de botezat anul acesta și sã mã chemați la petrecere și pe mine!

... cândva prin martie - aprilie vã aºteptãm! :lol:
Iniþial, la noi - imediat dupã achiziþie , numele vacilor a fost generat de temperamentul/aspectul fizic/comportamentul lor, nu ne-a fost greu cu cele 12 capete sã le cunoaºtem "nãravul", poate sunã interesant - nu "umanizez" vaca - însã cert e cã fiecare animal de la noi are "personalitatea" sa!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users