Jump to content

Photo

subventie apia

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 nicky77

nicky77

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 13 April 2010 - 09:48 PM

Buna
Sunt foarte revoltat de modul in care apia schimba conditiile de acordare a subventiilor pentru suprafata de la o zi la alta.
Pe scurt,daca pana acum era necesara simpla declarare de catre fermier a suprafetelor de teren pe care le lucreaza si bineinteles identificarea lor,etc,in luna ianuarie a acestui an ni s-au cerut tot felul de acte doveditoare pentru diferentele de suprafete inregistrate la registrul agricol pentru fiecare fermier si suprafata totala declarata la apia pentru anul trecut(contracte de vanzare cumparare,contracte de arenda sau inchiriere,chiar si acte de mana cu martori,binenteles nelegale,fara ca vanzatorul sau arendatorul sa faca dovada proprietatii acelor suprafete.
Birocratie suplimentara,drumuri ,timp pierdut si nervi ,totul ''ca sa nu pierdeti subventia pe anul 2009'' dupa cum spuneau binevoitori cei de la apia.
Toate bune si frumoase pana la urma, dar astazi,la noua sesiune de depunere a cererilor pentru suprafata,apare pumnul in fata trantit celui care trudeste de dimineata pana seara ''la coada vacii'':pentru diferenta de suprafata ce apare la registrul agricol si suprafata efectiva pe care o lucrez sunt necesare acte de proprietate,contracte de arenda,etc.
O sa spuneti desigur ca asa e normal, legal,si bineinteles sunt de aceeasi parere.Intr-o tara normala,unde terenurile sunt intabulate,cartile funciare exista si sunt la zi,asa trebuie sa stea lucrurile.
Ori, aici apare problema:in Romania nu prea avem asa ceva.Cel care arendeaza terenul nu are acte de proprietate,iar valoarea demersului in justitie depaseste cu mult valoarea unei parcele de teren aruncat intr-un varf de deal ori margine de sat,sa nu mai vorbim si despre timpul necesar realizarii intabularii terenurilor.
Astfel, sunt pus in situatia de a pierde subventia pentru 6 ha de teren,o suma de bani vitala in dezoltarea fermei de care ma ocup impreuna cu familia,ferma in care de 5 ani am investit bani ,munca si speranta de mai bine.
Ne plangem la televizor ca avem un milion de hectare nelucrate si ce productii am putea realiza pe aceste terenuri.Domnilor guvernanti ,am o veste buna pentru dvs:tocmai a-ti primit inca sase ha ,sa le lucrati dvs, ca noi cei care ne chinuim cu zootehnia ne lasam pagubasi!

#2 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 15 April 2010 - 01:52 PM

<BR>Buna<BR>&nbsp;&nbsp;Sunt foarte revoltat de modul in care apia schimba conditiile de acordare a subventiilor pentru suprafata de la o zi la alta.<BR>&nbsp;&nbsp;Pe scurt,...<BR>&nbsp;&nbsp;O sa spuneti desigur ca asa e normal, legal,si bineinteles sunt de aceeasi parere.Intr-o tara normala,unde terenurile sunt intabulate,cartile funciare exista si sunt la zi,asa trebuie sa stea lucrurile.<BR>&nbsp;&nbsp;Ori, aici apare problema:in Romania nu prea avem asa ceva.Cel care arendeaza terenul nu are acte de proprietate,iar valoarea demersului in justitie depaseste cu mult valoarea unei parcele de teren aruncat intr-un varf de deal ori margine de sat,sa nu mai vorbim si despre timpul necesar realizarii intabularii terenurilor.<BR>&nbsp;&nbsp;Astfel, sunt pus in situatia de a pierde subventia pentru 6 ha de teren,o suma de bani vitala in dezoltarea fermei&nbsp;&nbsp;de care ma ocup impreuna cu familia,ferma in care de 5 ani am investit bani ,munca si speranta de mai bine.<BR>Ne plangem la televizor ca avem un milion de hectare nelucrate si ce productii am putea realiza pe aceste terenuri.Domnilor guvernanti ,am o veste buna pentru dvs:tocmai a-ti primit inca sase ha ,sa le lucrati dvs, ca noi cei care ne chinuim cu zootehnia ne lasam pagubasi!<BR>

<BR><BR>&nbsp; Aceasta este situatia cu care ma confrunt si eu, am in arenda terenuri pentru care proprietarii nu au facute acte de succesiune, terenul este lasat mostenire la libera intelegere intre mostenitori care sunt imprastiati in toata tara si nimeni nu imi face act de arenda, desi eu lucrez terenul subventia o va lua tot proprietarul.<BR>&nbsp; Statul nu a inteles ca sunt necesare masuri de sprijin pentru intabularea terenurilor, deoarece realizarea acestul lucru este mult peste puterile financiare ale oamenilor -&nbsp;cel mai adesea in varsta - de la tara.<BR>Ca exemplu am cumparat 1 ha de teren pe care am dat 1000 EURO iar numai mostenirea si intabularea au costat 500 EURO. Un taran cu o pensie de 4-500 de lei de unde sa stranga 500 EURO sa intabuleze un petec de pamant?<BR>Agricultura performanta se poate face numai pe suprafete medii si mari, ori atata timp cat eu nu primesc subventie pe terenul pe care il lucrez, nu voi incerca sa adun parcele astfel incat sa realizez o suprafata compacta. Oamenii neavand acte in regula pe pamant, nu-l pot da in arenda si drept urmare se compacteaza doar campurile de parlog.<BR>&nbsp; Poate ca cine ar trebui sa se sesizeze si sa ia masuri, sau macar sa intervina asupra taxelor prohibitive pe care le impun notarii.<BR><BR><BR>PS: Scuze pentru posturile anterioare, au fost postate din greseala, adminii pot sa le stearga sa nu umple peisajul in zadar :)!

#3 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 15 April 2010 - 10:23 PM

<BR><BR>&nbsp; Aceasta este situatia cu care ma confrunt si eu, am in arenda terenuri pentru care proprietarii nu au facute acte de succesiune, terenul este lasat mostenire la libera intelegere intre mostenitori care sunt imprastiati in toata tara si nimeni nu imi face act de arenda, desi eu lucrez terenul subventia o va lua tot proprietarul.<BR>&nbsp; Statul nu a inteles ca sunt necesare masuri de sprijin pentru intabularea terenurilor, deoarece realizarea acestul lucru este mult peste puterile financiare ale oamenilor -&nbsp;cel mai adesea in varsta - de la tara.<BR>Ca exemplu am cumparat 1 ha de teren pe care am dat 1000 EURO iar numai mostenirea si intabularea au costat 500 EURO. Un taran cu o pensie de 4-500 de lei de unde sa stranga 500 EURO sa intabuleze un petec de pamant?<BR>Agricultura performanta se poate face numai pe suprafete medii si mari, ori atata timp cat eu nu primesc subventie pe terenul pe care il lucrez, nu voi incerca sa adun parcele astfel incat sa realizez o suprafata compacta. Oamenii neavand acte in regula pe pamant, nu-l pot da in arenda si drept urmare se compacteaza doar campurile de parlog.<BR>&nbsp; Poate ca cine ar trebui sa se sesizeze si sa ia masuri, sau macar sa intervina asupra taxelor prohibitive pe care le impun notarii.<BR><BR><BR>PS: Scuze pentru posturile anterioare, au fost postate din greseala, adminii pot sa le stearga sa nu umple peisajul in zadar :)!

STATUL are interesul sa colecteze taxe si impozite."Cei care ar trebui sa se sesizeze" reprezinta STATUL,de la care isi iau salariul ;) .Asa ca ,se urmareste sa vina cel care plateste aceste taxe ,indiferent ca e roman sau italian,neamt,etc.COMASAREA sa o faca cel care plateste ,nu cel care doreste-( asa cred eu ca este sprijinit ROMANUL care vrea sa faca agricultura la el acasa . SA TRAIM BINE :lol: :lol:

#4 BPF-VN

BPF-VN

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 19 April 2010 - 10:10 AM

Intrebarea este: putem face ceva impreuna? Cred ca de aceasta problema se lovesc foarte multi fermieri din tara si in aceste conditii avem cu totii de pierdut. Ca si fermieri, am platit pe intabulare cu mult peste valoarea terenurilor achizitionate. Nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie noi ca cetateni sa platim pentru ceva ce statul ar trebui sa aiba bine pus la punct: situatia terenurilor in fapt. :blink: Birocratia ne omoara.

#5 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 19 April 2010 - 07:04 PM

Intrebarea este: putem face ceva impreuna? Cred ca de aceasta problema se lovesc foarte multi fermieri din tara si in aceste conditii avem cu totii de pierdut. Ca si fermieri, am platit pe intabulare cu mult peste valoarea terenurilor achizitionate. Nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie noi ca cetateni sa platim pentru ceva ce statul ar trebui sa aiba bine pus la punct: situatia terenurilor in fapt. :blink: Birocratia ne omoara.

Există un program în derulare, finanțat de Banca Mondială (parcă) pentru intabularea grautuită a tuturor parcelelor. Sunt câteva localități unde procesul a fost finalizat. Cateva știri legate de subiect gasiți mai jos și mai sunt și altele mai recente.
http://www.monitorul...-case-din-Moara
http://www.banisiafa...n este gratuita

Încercați în cazul achizițiilor încheierea unui ANTECONTRACT DE VANZARE CUMPĂRARE SUB SEMNATURĂ PRIVATĂ, care poate fi încheiat în scris între cele 2 părți, cu 2-3 martori eventual sau la notar (nu sun diferențe însă în privința legalității). Stabiliți o clauză penală cu o valoarea mare, ca cel care se obligă să vă vândă terenul, atunci când va avea gata documentele ( cartea funciara) să fie obligat în caz de se răzgândește și nu va mai vrea să vândă- la o sumă să zicem de 100.000 de euro, depăgubiri către voi.

http://www.imobiliar...antecontractul/

Pentru un model de contract corect din punct de vedere jurdic și avantajos consultați un avocat sau căutați pe net. Nu atașez deoarece nu doresc să îmi asum răspunderea în fața dvs.

În paralel puteți semna un contract de arendă sau de concesiune, pt a lua subvenții.
De unde ați înțeles voi că cel care semnează contractul de arendă trebuie să aibă acte de moștenitor sau alte documente?

Toate cele bune!

#6 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 23 April 2010 - 08:18 PM

De unde ați înțeles voi cã cel care semneazã contractul de arendã trebuie sã aibã acte de moștenitor sau alte documente?

Toate cele bune!

De la primarie! Au zis ca nu e de ajuns rolul agricol si trebuie macar certificat de mostenitor sau toti mostenitorii sa semneze contractul de arenda!

#7 nicky77

nicky77

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 23 April 2010 - 09:04 PM

Buna!
Am de facut o completare:
-de la apia bihor s-a precizat (telefonic)ca orice act notarial justificativ pentru suprafetele lucrate este acceptat,ceea ce inseamna ca in cazul in care persoana de la care lucrez terenul(si care nu are acte de proprietate) solicita de la registrul agricol adeverinta cu suprafata care apare acolo,dupa care ,in fata notarului public ,da o declaratie prin care i-mi da in folosinta terenul,si totul este in regula!(mai putin taxa notariala-24 ron pt fiecare declaratie,indiferent de suprafata.)
Asadar,doar costuri sporite ,nervi,stres si drumuri cu fiecare proprietar,asta in masura in care reusiti sa le explicati ca nu se intampla nimic cu proprietatea ,si ca este doar o simpla declaratie pe propria raspundere.Mai greu cu cei in varsta,care nici nu vor sa auda de <notar> si <pamantul meu>, in aceeasi propozitie.

#8 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 23 April 2010 - 09:46 PM

De la primarie! Au zis ca nu e de ajuns rolul agricol si trebuie macar certificat de mostenitor sau toti mostenitorii sa semneze contractul de arenda!

Am auzit cã unii se înțeleg cu moștenitorul care este în posesia efectivã a terenului...sã semneze pentru toți...
Sau primesc un acord verbal de la cei care se considerã moștenitori și ca prin minune pe Contractul de arendã apar mai multe semnãturi...dintre care una a moștenitorului din sat.. . Râmâne ca Primãria sã verifice dacã vrea, dupã ce îi contacteazã pe toți moștenitorii, dacã semnãturile sunt reale.
Am mai auzit cã dacã înțelegerea e pe bune între arendaș și posesorul pãmântului, nu pot apãrea probleme...și nimeni nu reclamã nimic..

Nici nu mai știu dacã e corect sau nu...încãlcarea unei legi nedrepte este oare justificatã?

#9 Stefan Novac

Stefan Novac

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 11 January 2011 - 06:06 PM

Buna seara ,
stie cineva cand se plateste diferenta la subventia pe teren ? (diferenta de la cei 35 euro dati in Noiembrie), cat si subventia la bovine?
Multumesc.

#10 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 11 January 2011 - 06:56 PM

Buna seara ,
stie cineva cand se plateste diferenta la subventia pe teren ? (diferenta de la cei 35 euro dati in Noiembrie), cat si subventia la bovine?
Multumesc.

In judetul Bihor pentru cei care aveau pana in 20ha arabil la sfarsitul lui decembrie 2010 au primit a doua transa, exact aceaasi suma ca si in noiembrie 2010, dar doar pentru terenurile arabile, pentru pasuni nu s-a dat nici un leu. Cei care au suprafete mai mari de 20 ha nu au primit decat o transa de aproximativ 20-25% din valoarea subventiei. Oricum din cate stiu nu toate judetele au procedat asa.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users