Jump to content

Photo

ABATOR IEPURI

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 23 August 2009 - 01:42 AM

SALUTARE TUTUROR. MA NUMESC MARIUS BARBU SUNT UN FOST CRESCATOR DE VACI CU LAPTE CARE IN URMA CU DOI ANI A RENUNTAT SI A PLECAT IN SPANIA VISAND LA O VIATA MAI BUNA CA MULTI ALTI ROMANI.AM AVUT 74 DE VACI PE PRODUCTIE.
ODATA AJUNS IN SPANIA AM TOT INCEPUT SA INTRU PE DIVERSE FORUMURI SI A INCEPUT SA MA INCANTE CRESTEREA IEPURILOR.AM VAZUT CA IN ROMANIA LIPSESTE CU DESAVARSIRE UN ABATOR DE IEPURI.DE ATUNCI TOT INCERC SA GASESC PE CINEVA CARE SA VINA IN ROMANIA SA FACA UN ABATOR. IN FINAL AM GASIT PE CINEVA DAR PANA A FINALIZA ACEST PROIECT ESTE CALE LUNGA.
PROBLEMA CEA MAI MARE ESTE PRETUL DE ACHIZITIE A CARNI DE IEPURE IN CARCASA.
ACEASTA PROBLEMA AS VREA SA O REZOLV CU AJUTORUL DUMNEAVOASTRA.
CARE AR FI PRETUL REAL PENTRU UN KG DE CARNE DE IEPURE IN CARCASA MULTUMITOR PENTRU TOATA LUMEA.SA NU UITAM CA IN SPANIA PRETUL UNUI KG DE CARNE AJUNS IN MAGAZIN ESTE DE 5 EURO.
ASTEPT PAREREA DUMNEAVOASTRA IAR IN ACELASI TIMP SA ROG SA SPECIFICATI CE CAPACITATE ARE FERMA DUMNEAVOASTRA.
VA MULTUMESC ANTICIPAT. MA VA AJUTA SA DECID DACA MERITA SAU NU.

#2 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 26 August 2009 - 12:12 AM

CHIAR NU AVETI NICI O OPINIE?

#3 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 27 August 2009 - 10:12 PM

DECI CHIAR NU STIU CE SA MAI CRED. AJUNG LA CONCLUZIA CA NU SA SCHIMBAT CHIAR NIMIC IN ROMANIA.ASTEPT DE APROXIMATIV O SAPTAMANA O PARERE,O OPINIE, SAU CHIAR UN PRET.DAR VAD CA NIMENI NU ARE UN CALCUL FACUT.
SE TOT VORBESTE CA IN ROMANIA NU AVEM ABATOR DE IEPURI,DAR ACUM MA INTREB PENTRU CINE TREBUIE FACUT UN ABATOR?
MAI ASTEPT PANA LA SFARSITUL LUI SEPTEMBRIE DACA NU PRIMESC NIMIC CONCRET RENUNT LA IDEE SI CAUT ALTCEVA.

ORICUM VA DOREC MULT SUCCES IN AFACERI

#4 ovidiu67

ovidiu67

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 29 August 2009 - 08:58 AM

REVISTA FERMA MEDIATIZA PRIMUL ABATOR DE IEPURI CONSTRUIT LA CLUJ(5T/ZI CAPACITATE) DE UN ITALIAN CARE ARE SI O FERMA DE IEPURI .AM INTREBAT UN CRESCATOR DE IEPURI DIN CLUJ SI MI-A ZIS CA NU ESTE RENTABIL CU CAT PLATESTE KG LA ACHIZITIE.

#5 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 30 August 2009 - 12:28 AM

SALUT OVIDIU. ACEL CRESCATOR CARE TI-A SPUN POATE CA AVEA DREPTATE IN FELUL SAU.ASA ESTE NU ESTE RENTABIL SA VINZI CARNE DE IEPURE IN CARCASA SI ESTE MULT MAI RENTABIL SA VINZI CA SI RASA LA UN PRET DE 150 DE EURO PE BUCATA.
ACEL CRESCATOR PROBABIL NU ARE MAI MULT DE 100 DE IEPURI SI CA SI MATCA NU ARE MAI MULT DE 10 IEPUROAICE.
ATUNCI CAND CRESTI PENTRU CARNE NU ITI TREBUIESC IEPURI DE 150 EURO BUCATA.
CEA MAI BUNA CARCASA ESTE INTRE 1,5 KG SI 3 KG. ASA CA MARG FOARTE BINE SI IEPURI OBISNUITI SI CRED CA SUNT MAULT MAI REZISTENTI.
NU AI NEVOIE DE IEPURI CARE SA AJUNGA LA 8-9-10 KG. SI SA AIBA UN RANDAMENT DE CRESTERE SI INMULTIRE MARE.
EU NU AM NICI UN CASTIG LA ABATORUL PE CARE PROBABIL IL VA FACE CUNOSTINTA MEA.INTERESUL MEU ESTE SA FAC SI EU O FERMA MAI MARE CU 300-400 DE IEPUROAICE CA MATCA SI SA CREST IN MOD INDUSTRIAL,AS SIGUR VOI CASTIGA.
CEL MAI BINE AR FI SA ITI FACI SI TU UN CALCUL LA CE PRET ITI VA IESI KG CU MAI MULTI IEPURI. IN URMA CU 2 ANI AM AVUT O FERMA DE VACI CU 74 DE CAPETE,LA RANDUL MEU SI EU AM VISAT LA UN PRET MARE PENTRU LAPTE DAR DIN PACATE ERA DE APROXIMATIV 6.000 LITRU.INTRADEVAR LA COLT DE STRADA SE VINDEA CU 20.000 LITRU DAR CAND PRODUCI MULT NU IL POTI VINDE LA COLTUL STRAZI.(SI NICI CARNEA)
ASTEPT UN RASPUNS (IN STRAINATATE CARNEA DE IEPURE AJUNGE IN MAGAZIN LA MAXIM 5 EURO) CUM CREZI CA ALTOR CRESCATORI DIN STRAINATATE LE CONVINE SI NOUA NU. NU CUMVA VREM CASTIGURI MARI FARA INVESTITII SI FARA MUNCA?

#6 ovidiu67

ovidiu67

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 30 August 2009 - 10:22 AM

SALUT MARIUS, AM GASIT REVISTA FERMA DIN APRILIE 2007, IN CARE SE DAU DETALII DESPRE ABATOR. ARE CA MODEL ABATOARELE DIN PATRIA SA NATALA, ITALIA, DAR CUM IARNA NU-I CA VARA, NICI ROMANIA NU E CA ITALIA (SPANIA). ACOLO EXISTA O PIATA GATA FORMATA , AICI TREBUIE SA O FORMEZE SINGUR. TREBUIE SA INVETE ROMANUL SA CONSUME CARNE DE IEPURE LA SCARA MARE. ITALIANU ,GIULIANO GIOVANINI, ARE RUDE IN ITALIA CARE ACTIVEAZA IN DOMENIU SI POATE BENEFICIA DE SFATURILE SI EXPERIENTA LOR. MOMENTAN PRODUCTIA ESTE COMERCIALIZATA CATRE RESTAURANTE, DAR SUNT DISCUTII PENTRU DESFACEREA DIRECT IN MAGAZINE. ANIMALELE PROVIN DIN CRESCATORIA PROPRIE. LANGA ABATOR, GIULIANO CRESTE SINGUR ANIMALELE PE CARE LE SACRIFICA. MOMENTAN ARE 700 FEMELE DIN RASELE NEO ZEELANDEZ SI CALIFORNIAN.CAPACITATEA DE PROCESARE A ABATORULUI ESTE DE 5000 DE IEPURI PE ZI,MULT PESTE CAPACITATEA DE PRODUCTIE A FERMEI. DE ACEEA, ABATORUL AR ACHIZITIONAIEPURI, DACA AR AVEA DE LA CINE. LEGISLATIA IN VIGOARE NU PERMITE ACHIZITIA IN ORICE CONDITII. CRESCATORUL CARE VINDE TREBUIE SA AIBA AUTORIZATIE SI ACTE PE ANIMALE. DE ASEMENEA, ESTE NECESAR UN VEHICUL SPECIAL DE TRANSPORT. GIULIANO FACE UN APEL PE ACEASTA CALE CATRE TOTI CEI CARE DORESC SA CREASCA SI SA VANDA IEPURI, SA IL CONTACTEZE. A INCEPUT AMENAJAREA DE NOI CUSTI PENTRU IEPURI SI DORESTE SA MAI CUMPERE 1000 DE FEMELE. PENTRU MOMENT , CEREREA DE CARNE ESTE MAI MARE DECAT POATE EL SA PRODUCA. ONDA VERDE, DN1,KM11, FLORESTI,JUD.CLUJ,TELEFON 0264.266441/0264.266463. ASTA ERA ACUM 2 ANI SI CEVA . AM VRUT SA-TI ARAT CA SE OCUPA CINEVA SI IN ROMANIA. POATE AFLI MAI MULT DE LA NR. DE TELEFON . MULT SUCCES!

#7 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 30 August 2009 - 12:58 PM

BUNA ZIUA, OVIDIU. AM AUZIT DESPRE ACEST ITALIAN,DAR IN ACELASI TIMP AM AUZIT SI COMENTARII DE GENUL CA AR FI UN SARLATAN,CA NIMENI NU POATE LUA LEGATURA CU EL SI CA ACEL ARTICOL DIN FERMA AR FI ....DOAR UN ARTICOL.DAR DACA INTRADEVAR ACEST ITALIAN MAI ESTE IN ROMANIA TOATE COMENTARIILE URATE DESPRE EU NU AU NICI O VALOARE SI SUNT MINCIUNI.
SINCER M-AS BUCURA SA POT VORBI CU EL,ASA AS PUTEA EVITA O INVESTITIE FARA ROST.
STII UNDE AS PUTEA GASI DESPRE MODUL DE ACHIZITIE AL IEPURILOR DESTINATI PENTRU ABATOR? EU AM CREZUT CA SE FACE CA SI LA CELELALTE ANIMALE CU BORDEROU DE ACHIZITIE SI UN CERTIFICAT DE LA MEDICUL VETERINAR DIN ZONA DE UNDE PROVIN.(AM SA MA MAI INTERESEZ SI EU)AM SA IL SUN PE MEDICUL VETERINAR CARE L-AM AVUT LA FERMA SA VEDEM EL CE STIE.
MAI VORBIM, SI MULTUMESC PENTRU RASPUNS.

#8 ovidiu67

ovidiu67

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 30 August 2009 - 02:12 PM

BUNA ,MARIUS. NU TE POT AJUTA CU ALTE INFORMATII ,EU NU AM AFACERI ,DAR PE VIITOR DORESC SA MA OCUP CU CRESTEREA OILOR DORPER SAU A PESTILOR. MULT NOROC!

#9 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 30 August 2009 - 04:21 PM

SALUT OVIDIU. ORICUM MULTUMESC PENTRU NR. DE TEL. AM INCERCAR SUNA,DAR NU RASPUNDE NIMENI DEOCAMDATA,PROBABIL PENTRU SA ESTE DUMINICA SI TELEFOANE DE LA FIRMA.

#10 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 01 September 2009 - 12:06 AM

SALUT OVIDIU. AM SUNAT LA ACEL ABATOR DE IEPURI AZI DIMINEATA SI MI-A RASPUNS O DOAMNA FOARTE AMABILA CARE MI-A SPUS CA ACEL ABATOR SI ACEA FERMA A ITALIANULUI A FUNCTIONAT INTRADEVAR IN URMA CU DOI ANI TIMP DE 3-4 LUNI DUPA CARE TOTUL A DISPARUT.
CHIAR IMI PARE RAU CA NU AM PUTUT VORBI CU ITALIANUL,ASA STIAM CE SA INTAMPLAT. MA GANDESC CA NU INCHIDEA TOTUL,DUPA CE A FACUT O INVESTITIE DESTUL DE MARE FARA UN MOTIV INTEMEIAT.
NU STIU CE SA MAI CRED. MERITA SAU NU FACUT UN ABATOR DE IEPURI. CEL MAI DEZAMAGIT SUNT DE NEPARTICIPAREA CRESCATORILOR DE IEPURI LA DISCUTII.
DAR IN ACELASI TIMP MA GANDESC CA NICI NU AU INTERES PREA MARE PENTRU DESCHIDEREA UNUI ABATOR,DEOCAMDATA IEPURI SE VAND LA NOI CU PRETURI FOARTE MARI SI CLAR NU LE CONVINE SA II PREDEA LA ABATOR PE UN PRET MULT MAI MIC.UNA ESTE SA VINZI CA IEPURE DE RASA,ALTA CA SI CARNE.
MAI VORBIM.

#11 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 01 September 2009 - 12:37 AM

RANDAMENT FERMA IEPURI

dupa mine rase medie sunt cele mai rentabile iepuri in crescatorii pentru carne

1 prolificitatea mare ( nu prea calca pui)

2 spor de crestere marit

3 consum de furaj modic ( ca 80gr+ pe zi granule)

4 pot ajunge la numai 80 zile la 3kg in viu

5 carcasa accesibil pentru consumator ( ca 1,8kg carcasa)

6 pret carcasa 1,65 euro/kg (66.000lei/kg)

#12 ovidiu67

ovidiu67

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 03 September 2009 - 08:46 AM

SALUT MARIUS. PAREREA MEA ESTE CA ROMANII CONSUMA IEPURE INTR-UN PROCENT FOARTE MIC SI CRED CA ASTA ESTE CAUZA INCHIDERII ABATORULUI CU TOATE CA AVEA MULTE INFORMATII DE LA RUDE. CALIFORNIAN SI NEOZEELANDEZ ALB SUNT RASELE DE CARNE MIJLOCII MAI PRECOCI SI AU IN PERIOADA DE TINERET RITMURI DE CRESTERE MAI MARI.

#13 MARIUSBMG

MARIUSBMG

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 05 September 2009 - 12:49 AM

SALUT OVIDIU. NU STIU DACA DIN CAUZA LIPSEI DE DESFACERE A INCHIS ABATORUL.PAREREA MEA ESTE CA ASA ZISILOR CRESCATORI DE LA NOI DIN TARA NU PREA LE-A PLACUT PRETUL OFERIT DE ITALIAN SI NEAVAND CE SA TAIE A TREBUIT SA INCHIDA. CRESCATORI NOSTRI ASA CUM AM MAI SPUS VOR SA VANDA IEPURI PENTRU RASA,ESTE NORMAL SE CASTIGA UN BAN FARA INVESTITII,DOAR CATEVA CUSTI IN SPATELE CURTI SI GATA INVESTITIA.
PENTRU A LUCRA LA NIVEL MAI MARE ITI TREBUIE MULTA POFTA DE MUNCA SI CURAJ.
SUNT MULTI BANI DE INVESTIT. ASA CA "NOI" NU VREM DEZVOLTARE.

#14 dradragan

dradragan

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 26 September 2009 - 10:33 AM

salutare.ma bag si eu in discutie.mi se pare foarte interesant subiectul pe care incercati sa il dezvoltati deoarece as vrea sa fac o ferma de cresterea a iepurilor si incerc sa adun cat mai multe detalii legate de acest subiect.in nici un caz nu ma gandesc sa fac niste custi in spatele curtii,dimpotriva as vrea sa fac ceva eficient si profi.eu cred ca o varianta buna de luat in consideratiew este exportul carnii in tarile care au o cultura mai bine definita pentru consumul acestui tip de carne.ma gandesc ca nu ar trebui sa fie foarte greu sa faci un miniabator de procesare a carnii,in prima faza macar pentru productia pe care o face fiecare,asta in situatia in care ma gandesc la capacitatea fermei de minim 1000-2000 de capete.problema ramane insa desfacerea produsului finit si cine o sa fie clientul final.va doresc o zi buna si spor.
Viata s-ar putea sa nu fie petrecerea pe care am visat-o,......dar daca tot suntem aici....sa dansam!!!

#15 misurs

misurs

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 September 2009 - 03:53 PM

Salutare!....marius are perfecta dreptate in privinta .....asazisului " investitor italian"...acum vreo 2 ani cand si-a facut reclama la abator prin toata "media", am reusit si am vorbit cu el la telefon, am stabilit o intalnire, m-am dus pana in cluj dar......dar cred ca intram mai usor la BOC decat la el......la telefon oferea un pret jumatate cat carnea de pui!!!!!!!!......in viu.....deci MARIUS AI UN PRET .....INFORMATIV......in rest pot sa-ti spun ca daca abatorul se face voi fi si eu unul dintre cei ce vor livra iepuri vii....daca pretul in viu la iepure va fi cat un kilogram de carne de pui (NU PULPE!!!!!!) la orice supermarket.....Salutari prietenului tau si sa se apuce de treaba ca are pentru ce! Serios!

#16 Isa

Isa

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 October 2009 - 12:05 PM

Buna ziua stimate domnule Marius, in primul rand doresc sa va felicit pentru initiativa dumneavoastra , este o atitudine laudabila si rar intalnita in Romania.
Din pacate am observat ca va confruntati cu lipsa de interes in acest domeniu. Pacat!
Eu va pot oferi cateva informatii referitoare la pretul de vanzare a iepurilor in viu: pentru un exemplar de aprox 2.5 kg pretul este de aprox 11 euro ceea ce inseamna ca un kg ajunge la 19 LEI ceea ce nu este foarte mult comparativ cu preturile pe care le are un abator catre clientii finali, unde se adauga si profitul obtinut din comercializarea blanii.
Eu sunt pe cale sa imi deschid o mini ferma de iepuri , voi definitiva actele in aprox 1 saptamana si atunci voi achizitiona si iepurii - rasa pura de la un crescator de renume din tara.
Daca dumneavoastra continuati cu proectul de abator si sunteti de acord as dori sa putem discuta si despre o eventuala colaborare.
In speranta ca v-am putut fi de folos cat de putin va multumesc pentru aceasta ocazie!

Cu deosebit respect,

Ionescu Sandu Andrei

#17 stelian18bac

stelian18bac

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 13 December 2009 - 06:06 PM

Eu cred ca sunt inca multi care vor sa faca cate o ferma de iepuri. Si daca ar fi cineva care sa poata face un abator care sa cumpere . Pretul va trebui sa fie asemanator cu cel practicat in afara, chiar daca o sa ni se para noua ca este mic. Va trebui sa se faca productii mari si cu costuri reduse, nu cu produse din magazine de animale de companie si intr-un mod organizat.
Un grup de discutii ar fi si http://groups.yahoo....erma_de_iepuri/ unde sunt mai multi doritori de a face o ferma. Ar fi bine sa puneti aceste intrebari si acolo poate vor fi mai multe raspunsuri. Eu personal sunt dispus sa incep o astfel de afacere acum am un mic nucleu de iepuri. In 2 luni pot sa incep productia, dar asta doar pe baza unor informatii serioase despre un posibil abator.

#18 Bodo

Bodo

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 30 December 2009 - 12:36 PM

Si eu sunt interesat in a pune pe picioare o ferma de iepuri , pana acum nu am primit vesti prea bune cu privire la piata de desfacere, dar inca ma documentez.
La Multi Ani si Sanatate in Noul An.

#19 giasurdu

giasurdu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 January 2010 - 12:30 AM

Si eu doresc sa infiintez o ferma de iepuri, dar in continuare caut detalii despre piata de desfacere si despre tote avizele necesare in special exportului; sper sa gasesc cat mai multe detalii pe acest forum, ca si pe grupul ferma_de_iepuri unde m-am inscris asta seara si unde am remarcat ca problema majora pe care si-o pun crescatorii este existenta abatorului; iar aici este cineva dispus sa faca un abator... deci se poate pana la urma, daca informatia circula si este accesibila tuturor celor interesati

#20 jinga

jinga

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 February 2010 - 10:33 AM

Buna ziua, va felicit pentru initiativa.As fi si eu interesat sa-mi extind mica mea pasiune de crestere a iepurilor dar problema este cum s-a mentionat si mai sus piata, de desfacere si lipsa unui abator .Parerea mea este sa incepem cu publicitatea si prezentarea efectelor benefice pe care le are carnea de iepure comparativ cu orice alta carne, deoarece Romanul nu este obisnuit sa consume si altfel de carne decit:porc,oaie, gaina,vita etc.Este foarte adevarat ca micii crescatori cum de altfel sunt si eu vor sa creasca exemplare de rasa care se vind foarte scump,dar se vind si foarte rar si la un moment dat te trezesti ca nu mai ai cui sa vinzi.Va rog spuneti-mi si mie ceva despre cum se obtin avizele.Va multumesc si i-mi face o deosebita placere ca sunt persoane interesate de acest domeniu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users