Jump to content

Photo

mirodenii si plante medicinale

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 mama_vortex

mama_vortex

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 September 2009 - 08:21 PM

numele meu e pavel emanuel . as dori sa infiintez o cultura de busuioc sau de menta. problema e ca nu gasesc nici un cumparator. am cautat pe internet si nu am gasit decat un anunt de vanzare. sunt in aer. imi poate da cineva un sfat in legatura cu cumparatot. sunt dispus sa pun 5 ha. destul de mult.
adresa mea de mail este : MAMA_VORTEX_136941@yahoo.com

#2 Josef Wilhelm

Josef Wilhelm

junior

• Membri
  • Pip
  • 52 posts

Posted 07 November 2009 - 07:24 PM

numele meu e pavel emanuel . as dori sa infiintez o cultura de busuioc sau de menta. problema e ca nu gasesc nici un cumparator. am cautat pe internet si nu am gasit decat un anunt de vanzare. sunt in aer. imi poate da cineva un sfat in legatura cu cumparatot. sunt dispus sa pun 5 ha. destul de mult.
adresa mea de mail este : MAMA_VORTEX_136941@yahoo.com

Buna,fructul fericirii si al nemuririi.

In Comunitatea Europeana in tariile care vorbesc germana te-asi putea ajuta cu clieti-revanzare.

Ar fi de preferat sa aveti pamant intr-o zona unde este 4 luni soare pe an si posibilitate de irigatie in caz de seceta, in rest planta rezista pana la -25 grade si chiar -30 grade.

Plantele se seamana (planteaza) la 2 m distanta intre ele.
Se poate pt. protectia recoltei sa se instaleze in luniile august pana septembrie pocnitori (sperietor de pasari cu gaz, care la intervale anumite sperie pasariile)

Plantele se platesc in avans , adica numai dupa ce se comanda se platesc imediat (rezervare) si se livreaza in 2010 primavara tarziu -inceputul verii.

Peste o saptamana doua nu o sa mai fie ce va pot oferii fiindca si aici se desteapta lumea si incepe afacerea asta unica care devine incet si aici un Trend.

La pretul de plante netto (fara transport si tva inclus), arbusti in container de 40-60cm = 14,99 € :60-90 cm= 19,99€ si cele in ghivece la 20-25 cm = 16,99€ ,
nu mai am decat 2000 buc. din fiecare sortiment.

Se mai adauga tva (MwSt) si transportul pana la locatia d-voastra in Romania.
Numai ezitati ca aceasta afacere este unica si nu o are inca nimeni in Romania.

Dupa numai trei an de crestere a plantatiei (socotit la 1 Ha, respectiv 2000-2500 de plante) puteti avea un castig de aprox. 50.000-80.000€ respectiv 5000-8000kg de fructe uscate ori pretul pietii 10€ kg.

Fructele se usuca la soare -deci natural, fara alta sursa de energie folosita, bineanteles dupa recoltare. Aceasta recoltare se face prin scuturarea plantei , deci foarte usor si fara multa forta sau alte utilaje folosite.

Acest castig se poate dubla in al 4-5 an sau chiar tripla, avand recolta mai mare.

Poate peste doua saptamaninu mai am ce vinde, este epuizat stocul de (platit si rezervat)

Plantele care se livreaza trebuie sa se si aclimatizeze in Romania si orice replantare arunca planta in urma la crestere (timp)

Planta nu este pretentioasa la sol. II trebuie numai 4 luni de soare pe an si in caz de seceta trb. sa irigati.

Informatii despre fructe:

Fructul fericirii sau nemuririi -creste in central Asiei si reda sanatatea, frumusetea, vitalitatea si longevitatea corpului.

Dupa Profesorul Dr. Earl Mindell, expert in nutritie din America a constatat dupa ani de cercetare ca fructele au un mare potential pentru intretinerea sanatatii si compozitia lor este de negasit in alte plante. S-a constatat ca fructele au antioxidanti si complexul de Vitamine B in cantitate mai mare decat portocalele.

Fructele contine 11 carotenoide, flavonoide si polizaharide diferite.

Are un puternic efect anti-aging, antioxidant , ridica potenta, reduce reumatismul, intareste imunitatea, anticancerigen, reduce zaharul din sange, aprovizioneaza ficatul si rinichii, imbunatateste acuitatea vizuala, revitalizeaza sangele, stimuleaza cresterea celulelor, ajuta in bolile degenerative(ex. Alzheimer).

In USA, Anglia si Germania este un trend in a consuma fructe uscate ca supliment alimentar.

Continut:
18 aminoacizi esentiali corpului, Vitamine:A, C, B1, B2, B3 si GABA, minerale: magneziu, calciu, kalium, fosfor, zinc, fier, cupru, crom, seleniu, potasiu, beta-caroten, luteina, steroide, polizaharide, proteine.

Recomandari:

Pe langa o alimentatie sanatoasa consumati suc de rodii din fructe, zilnic dimineata sau seara inainte de masa cu jumate de ora 30 ml (aprox. 3. linguri)

P.S.
In Germania costa 1 kg. de fructe uscate 14-25 € /kg.
1 L de suc 20 €.

Cu stima

Josef Wilhelm
josefwilhelm@gmx.de
0049 160 997 290 37

#3 Guest_Ronaldsep_*

Guest_Ronaldsep_*
  • Guests

Posted 21 December 2014 - 10:45 PM

ePharmacies makes the course of action precipitate, convenient and cost-effective.The attempt to a halt smoking is a very obscure endeavor. Certainly, bottle excessively is convenient and certainly appears to be cleaner than tap.Some bottled ditch-water goes owing to a variety of purification processes that removes a substantial choice of contaminants. There is nothing abuse with wearing the latest fashions as large as you truly desire stock in them, and aren't doing it only because every one else is doing it; purchase diflucan 50mg fast delivery. "COSA NOSTRA" is the most substantial, involving about 140 families composed volume 30 to 300 counterfeit mobsters, the soldiers or "homo d" onore". The counsellor I uncovered was written past a muscle erection guru that was a world champion wholesomeness mould champion. B) The Mafia turned into an American pretty pickle - starting from the start of the century, accompanying the migratory currents of Sicilians instead of the "Unique Sphere", sundry were the "mobsters" that settled in the U.S.A. Becky and her mom are delighted. And in some cases, the symptoms of a alarmed assail are so intense, that people in that they are having a callousness attack. She utilized to see doctors but organize evasion that her symptoms kept recurring. This is when Becky's mom decisive to undertake homeopathy.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users