Jump to content

Photo

echipamente

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 sorin2007

sorin2007

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 10 July 2007 - 03:00 PM

salutare ciupercari,
pt. prima postare pe acest forum vin cu o intrebare adresata ciupercarilor mai avansati putin.In diversele carti de specialitate studiate de mine pana acum am gasit cateva modele de masini de ambalat compostul automat unele mai complicate (si mai scumpe) altele mai obisnuite ca sa le zic asa.stie cineva daca exista pe undeva prin Romania vreun magazin sau vreo persoana fizica sa se ocupe de asa ceva?Deoarece sunt in pregatirea unui spatiu de productie ceva mai mare voi avea nevoie sigur de un alt sistem de umplere al sacilor nu cred ca va mai da randament umplerea manuala,as pierde prea mult timp.daca exista cineva care ma poate ajuta ma gaseste la vochinasorin@yahoo.com sau la 0722985900 sau 0247322627.Multumesc anticipat si spor la ciuperci!!!!!!!!!!!!

#2 Ioana Tudor

Ioana Tudor

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 08 May 2008 - 01:33 PM

salutare ciupercari,
pt. prima postare pe acest forum vin cu o intrebare adresata ciupercarilor mai avansati putin.In diversele carti de specialitate studiate de mine pana acum am gasit cateva modele de masini de ambalat compostul automat unele mai complicate (si mai scumpe) altele mai obisnuite ca sa le zic asa.stie cineva daca exista pe undeva prin Romania vreun magazin sau vreo persoana fizica sa se ocupe de asa ceva?Deoarece sunt in pregatirea unui spatiu de productie ceva mai mare voi avea nevoie sigur de un alt sistem de umplere al sacilor nu cred ca va mai da randament umplerea manuala,as pierde prea mult timp.daca exista cineva care ma poate ajuta ma gaseste la vochinasorin@yahoo.com sau la 0722985900 sau 0247322627.Multumesc anticipat si spor la ciuperci!!!!!!!!!!!!

O instalatie de facut baloti de compost e foarte scumpa si nu se justifica numai pentru un cultivator. Aceea trebuie sa deserveasca o statie de compost. Dar o instalatie de umplut saci e ceva mai accesibila mai ales la second hand. Luati legatura cu cei de la satu Mare, ciupercaria LIVADA care vand toate utilajele. Ei aveau asa ceva, d-na Armas Rodica din Baia Mare, tel. o744 636 843.Spuneti ca aveti tel. de la mine, dr.ing. ioana Tudor

#3 IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

junior

• Membri
  • Pip
  • 16 posts

Posted 15 September 2008 - 10:11 PM

salutare ciupercari,

S-ar putea si cu o balotiera de paie , sau PRESA DE BALOTATA PAIE, unul montand sacul la fiecare "balot" altul bagand paie si miceliu, dar una careia sa i se poata modifica dimensinile balotului ca latime si lungime, eventual si inaltime, inaltimea se poate modifica cam la orice fel de balotiera, baza e problema sa nu-ti iese mare baza pus in picior, ca toamna si primavara , fiind temperaturile cam ridicate, pot aparea probleme. Imprastierea miceliului ca sa nu dai cu manuta se poate face destul de simplu, iar materialul scos de la pasteurozat poate fi pus direct intr-un buncar ca sa nu arunci paie si poaisoare cu furca.
Bineinteles ca e chiar asa de simplu dar nu te costa zeci de mii de euro.

Doamne ajuta !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users