Jump to content

Photo

Ciupercarie Pleurotus

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 ccmatei

ccmatei

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 August 2005 - 08:21 PM

Propun un subiect care (probabil) va produce controverse.

Se pare ca exista surse de documentatii pe care la un moment dat le incercam cu totii dar care ofera satisfactii diverse.

As fi extrem de multumit daca as putea studia cateva proiecte realiste de ciupercarii functionale, care sa cuprinda detalii privind:
- organizarea spatiilor;
- constructia (dimensiuni, materiale, parametri, etc.);
- instalatii (rafturi, climatizare, incalzire, apa, refrigerare, etc.);
- utilaje (tocatoare, cazan fierbere, etc.);

Poate ca sunt prea multe solicitari, dar inainte de a pune in practica cateva din ideile mele, incerc sa le verific.

Orice sugestie este utila.

Cu stima,
Cristian Matei.

#2 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 01 September 2005 - 07:42 AM

Propun un subiect care (probabil) va produce controverse.

Se pare ca exista surse de documentatii pe care la un moment dat le incercam cu totii dar care ofera satisfactii diverse.

As fi extrem de multumit daca as putea studia cateva proiecte realiste de ciupercarii functionale, care sa cuprinda detalii privind:
- organizarea spatiilor;
- constructia (dimensiuni, materiale, parametri, etc.);
- instalatii (rafturi, climatizare, incalzire, apa, refrigerare, etc.);
- utilaje (tocatoare, cazan fierbere, etc.);

Poate ca sunt prea multe solicitari, dar inainte de a pune in practica cateva din ideile mele, incerc sa le verific.

Orice sugestie este utila.

Cu stima,
Cristian Matei.

<{POST_SNAPBACK}>

Marea majoritate a celor interesati studiaza ciuperca din multe puncte de vedere. Documentatia - e firesc, te ajuta pana la un anumit moment dat. Apar diverse documentatii - datorita conditiilor de dezvoltare ale ciupercilor in natura, care accepta o plaja destul de larga de temperaturi, concentratii de oxigen si bioxid de carbon, etc ... Fiecare documentatie din diversitatea existenta azi - se bazeaza pe un studiu, in general individual (de biblioteca si laborator) ...

Daca nu ai cauta doar solutii la randament, si ai cauta sa intelegi metabolismul familiei ciupercilor ai trage singur concluziile pe care le ceri tuturor pe forum. Cu alte cuvinte zis pe sleau - daca nu ai incerca sa furi munca altora - ai putea sa descoperi singur optimul de cultura (asa cum multi au descoperit deja optimul de cultura si produc) ...

As fi extrem de multumit eu, personal, daca ai posta concluziile activitatii tale dupa care am deschide un schimb de opinii!
Difera! ;)
Fii stapanul tau!

#3 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 01 September 2005 - 10:31 AM

E cel mai simplu sa inveti din greselile altora sau din succesele lor.

#4 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 05 September 2005 - 01:01 PM

Ei, lasa Tomi ca fiecare vrea sa invetze si daca se poate chiar moca :))
E cel mai simplu sa inveti din greselile altora sau din succesele lor.
Am postat o imagine pe forumul de la http://pleurotus.3x.ro/phpBB2/  cu un cazan ptr dezinfectie termica. Aici nu se poate asa ceva din cate vad.
Puneti si voi imagini cu ce si cum facetzi, schimbul de experientza nu poate insemna decat progres ptr toti.
Apropo, am zis "schimb" nu informatii moca :)

<{POST_SNAPBACK}>

:) !!
Pot sa mai spun ca cu posibilitatile de azi (gasesti microscop pentru copii dar care e perfect pentru laborator, aparat de filmat, de fotografiat, stocarea informatiilor pe calculator, surse diverse si posibilitati de analiza termica a aerului si substratului, alcalinitate si aciditate a aerului si substratului, etc si modul in care sunt influentate culturile in general nu numai ciupercile), ciupercaria devine o placere ... Si nu stiu cata placere mai gasesti in a schimba informatii cu ceilalti ... Timpul din constanta ... devine o variabila cu tendinta spre zero....

As fi de acord sa facem un site in care sa postam opiniile pe nivele de pregatire ... Accesul la un nivel superior sa se faca in urma analizei cunostintelor celor ce vor sa aiba acces la cunostinte (carentele sa fie depistate si eliminate gradual ) ...
Pe mine ma gasesti la tomi01_2000@yahoo.com , daca iti pare buna ideea putem vedea ce am putea face ...
Sa pregatesti multi ar fi un avantaj deosebit (putin vad avantajul unei comunitati a ciupercarilor din Romania ) ... :blink:

PS Cand completezi thread-ul (comentariul), sub casuta in care adaugi comentariul gasesti un buton "browse" care iti va permite sa faci adaugarea pozei dorite ... Cred ca te-ai grabit putin ...
Fii stapanul tau!

#5 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 05 September 2005 - 02:45 PM

As fi de acord sa facem un site in care sa postam opiniile pe nivele de pregatire ... Accesul la un nivel superior sa se faca in urma analizei  cunostintelor celor ce vor sa aiba acces la cunostinte (carentele sa fie depistate si eliminate gradual ) ...
Pe mine ma gasesti la tomi01_2000@yahoo.com , daca iti pare buna ideea putem vedea ce am putea face ...
Sa pregatesti multi ar fi un avantaj deosebit (putin vad avantajul unei comunitati a ciupercarilor din Romania ) ... :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Imi place ideea ta ;) Cred ca multi fug de ideea unei comunitati a ciupercarilor din Ro, pentru simplul fapt ca se tem de concurentza.

#6 ccmatei

ccmatei

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 September 2005 - 08:49 PM

Daca nu ai cauta doar solutii la randament, si ai cauta sa intelegi metabolismul familiei ciupercilor ai trage singur concluziile pe care le ceri tuturor pe forum. Cu alte cuvinte zis pe sleau - daca nu ai incerca sa furi munca altora - ai putea sa descoperi singur optimul de cultura (asa cum multi au descoperit deja optimul de cultura si produc) ...

<{POST_SNAPBACK}>

Recunosc ca ma asteptam si la replici "dure" la topicul propus dar totusi am fost putin surprins de acuzatia plasata in raspunsul lui tomi01. Trecand peste senzatia neplacuta pe care am simtit-o initial, il asigur pe tomi ca ii respect parerea, il consider demn de aprecierea mea si sunt de acord cu teoria ca fiecare este dator sa incerce. Totusi, fiecare a plecat de la stadiul de novice si a simtit nevoia de a explora. Considerand ca internetul este un mediu excelent pentru schimbul de idei si un forum este cel mai indicat loc in care gasesti amatori de subiecte, nu inteleg cum am reusit sa creez adversitate din primul mesaj (sau poate ma insel).
Trecand peste asta, revin cu intarziere la discutia propusa, asumandu-mi criticile (indreptatite) si completand cu mentiunea ca sunt doar in faza de documentare si nu pot sa ofer nici o "concluzie a activitatii mele". Daca incerc sa fac eu primul pas postand o schita a ciupercariei proiectata in imaginatia mea (bazata pe informatiile culese din carti, CD-uri si www), vor rezulta cel putin atatea intrebari la care asteptam niste comentarii. Risc totusi si descriu proiectul in cateva cuvinte si atasez imagini.

Constructia este proiectata pe un teren de 630 mp cu acces la sursa de apa, electric si gaze.
Organizarea spatiilor este prezentata in imaginile atasate.
Dorinta mea este de a beneficia de o subventionare SAPARD, astfel ca procesele ar trebui sa fie cat mai riguros asistate pentru a justifica investitia.
Sunt foarte interesat de automatizarea climatizarii (caldura, ventilatie, umiditate), dar n-am nici o idee cat de costisitoare poate fi pentru proiectul meu.
Nu stiu care ar fi cea mai convenabila modalitate de a livra marfa. Pentru o productie rezonabila, m-am gandit ca ar fi posibil sa ambalez in caserole sau pungi pentru a avea acces la magazine gen supermarket. Nu stiu care ar fi valoarea investitiei.

Astept cu infrigurare raspunsuri.
P.S. Sunt increzator ca voi deveni capabil sa ofer informatii utile dobandite din experienta.
Proiect_1.jpg
Proiect_2.jpg

#7 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 08 September 2005 - 11:26 AM

Risc totusi si descriu proiectul in cateva cuvinte

Scuza-ma dar ziceai ceva de schimb de xperientza si din cate vad nu ai absolut nimic de oferit. Ceea ce "risti" si descrii aici nu inseamna nimic :)) No offence dar din moment ce nu ai cultivat inca vreo ciuperca nu prea e cazul sa crezi ca iti poti da cu parerea. Poti doar sa intrebi pe altii care chiar au facut-o.

Stii ce nu se potriveste cu planurile tale ? Cazanul pentru dezinfectia termica. Daca ti-ai programat sa faci doua spatii a cate 784 de saci fiecare banuiesc ca vei face incubarea in aceleasi spatii ca si fructificarea, deci un singur ciclu de cultura va insemna 784 de saci. Cu ce cazan crezi tu ca-i faci intr-un timp rezonabil ??? Sau cu ce cheluieli energetice ?? Eu te-as sfatui sa folosesti aburul pentru dezinfectie in cazul asta. Sau sa o faci chimic .

#8 ccmatei

ccmatei

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 08 September 2005 - 07:51 PM

Multumesc pentru sfat.
Vad ca nu-mi ramane decat sa ma apuc de treaba.
Imi urez succes, ceea ce va doresc si voua.

#9 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 24 September 2005 - 06:55 PM

Bre adminilor dati-o incolo de treaba....ce draq tot stergeti postarile oamenilor ???
S-au scris pe acest forum o multime de informatii deosebit de interesante care acum au disparut.
post editat de moderator

#10 gghise

gghise

REVISTA FERMA

• Admin
  • PipPip
  • 156 posts

Posted 27 September 2005 - 09:38 AM

pentru ghost
Nu au fost sterse posturi din acest topic.
Acest forum este deschis tuturor celor care respecta regulile.
Daca doriti un schimb de informatii intr-un cerc restrans puteti sa o faceti prin mesaje personale sau pe oricare alt forum...
Ghise

#11 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 27 September 2005 - 04:03 PM

pentru ghost
Nu au fost sterse posturi din acest topic.
Acest forum este deschis tuturor celor care respecta regulile.
Daca doriti un schimb de informatii intr-un cerc restrans puteti sa o faceti prin mesaje personale sau pe oricare alt forum...

<{POST_SNAPBACK}>

Serios...Au fost sterse in schimb topicuri intregi.
Nu vreau sa fac reclama la nimeni insa nu imi convine ca eu sau altcineva sa postam informatii utile despre un anumit subiect si sa dispara ca asa vrea nu-s ce moderator.
Daca sunteti forum serios nu faceti de-astea.
Nici antireclama nu vreau sa fac cuiva, dar dau ca exemplu o singura postare scrisa personal despre o problema ce apare in cultivarea ciuperciolo Pleurotus si care a disparut. Acest lucru poate fi confirmat si de ceilalti participanti la discutii.
Ideea e ca oricum exista forumuri specializate si oricum exista Google.
Daca vreti sa inchideti gura oamenilor nu puteti.Puteti in schimb sa va stricati singuri imaginea.Si nu se merita.

#12 eRwin

eRwin

ADMIN

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 18,605 posts

Posted 27 September 2005 - 04:29 PM

Din cauza unei setari nenorocite a forumului, sa iscat o adevarata batalie in aceasta sectiune si nu numai.

Simtindu-ma putin vinovat pentru aceste neplaceri, precizez ca ele au fost cauzate de faptul ca ordonarea setata ca fiind de baza in acest forum, era de 30 de zile limita pentru afisarea topicurilor fara raspuns.

Aceasta setare a fost modificata, in concluzie, mini neintelegerea de mai sus, cred ca poate fi uitata.

Puteati totusi sa accesati si posturile invizibile, prin setarea din josul paginii a ordonarii topicurilor ;)

PS. Imi place la nebunie papricasul de pleurotus :rolleyes:

#13 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 07 April 2006 - 11:47 AM

Multumesc pentru sfat.
Vad ca nu-mi ramane decat sa ma apuc de treaba.
Imi urez succes, ceea ce va doresc si voua.

<{POST_SNAPBACK}>

.....sper ca ai avut succes! ...... Cum te-ai acomodat?
Fii stapanul tau!

#14 eRwin

eRwin

ADMIN

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 18,605 posts

Posted 22 April 2006 - 10:16 AM

Am facut putina curatenie in acesta sectiune!
Sper ca sarbatorile de PASTE, sa inbuneze sufletele voastre si sa purtati doar discutii constructive de acum incolo!

SARBATORI FERICITE!

#15 leonard

leonard

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 April 2006 - 02:22 PM

Am facut putina curatenie in acesta sectiune!
Sper ca sarbatorile de PASTE, sa inbuneze sufletele voastre si sa purtati doar discutii constructive de acum incolo!

SARBATORI FERICITE!

<{POST_SNAPBACK}>

Multumim administratorului pentru epurarea facuta! (absolut necesara dealtfel!)
Va doresc tuturor PASTE FERICIT si DOAR COMUNICAREA IN SCOPURI CONSTRUCTIVE SA VA ANIME CIND POSTATI PE ACEST FORUM ! :D

#16 vororadu

vororadu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 27 April 2006 - 06:58 PM

Multumim administratorului pentru epurarea facuta! (absolut necesara dealtfel!)
Va doresc tuturor PASTE FERICIT si DOAR COMUNICAREA IN SCOPURI CONSTRUCTIVE SA VA ANIME CIND POSTATI PE ACEST FORUM ! :D

<{POST_SNAPBACK}>

hristos a inviat !! ce sa intimplat pe aici a disparut aproape tot ....asteptam cite un raspuns ceva ..
cred ca voi iesi de tot ..

#17 leonard

leonard

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 27 April 2006 - 09:57 PM

ADEVARAT A INVIAT !
D-l "Justice" la un moment dat a adus in discutie problema miceliului certificat. Cred ca acest acest subiect intereseaza pe toti ciupercarii care se respecta. De aceea l-asi ruga daca se poate sa nominalizeze cei 6 furnizori romani de miceliu certificat. Nu cred ca enumerarea celor 6 nume de firma ar putea fi considerata reclama mascata. In definitiv de aceea exista acest forum, pentru a putea face schimb de informatii care sa ne ajute sa dezvoltam acest domeniu "cenusareasa" al agriculturii romanesti. Multumesc anticipat d-lui "Justice" pentru raspuns.

#18 eRwin

eRwin

ADMIN

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 18,605 posts

Posted 28 April 2006 - 10:04 AM

Cu siguranta nu se va considera reclama mascate ;)

#19 catalin

catalin

junior

• Membri
  • Pip
  • 32 posts

Posted 16 October 2006 - 08:03 PM

Buna ziua tuturor.Ma numesc Catalin si sunt din Iasi.Voi demara din primavara 2007 modernizarea unei ferme de ingrasat porci de 1600 capete/ciclu.
Dupa indelungi cautari de solutii am ales cresterea pe pat permanent de paie,cu eliminare la sfarsitul ciclului de crestere.Dejectiile amestecate cu paie vor fi introduse intr-o incinta de 250 mp etansa,prevazuta cu platforma aerata.Deoarece trebuie se micsorez nivelul de miros eliminat din cele 2 grajduri,aceasta incinta a fost proiectata sa functioneze ca biofiltru.Aerul va fi exhaustat din grajduri cu ventilatoare centrifugale de medie presiune si volum mare,si impins sub platforma aerata,curatuind aerul si totodata grabind procesul de compostare.
Cantitatea de dejectii+paie este de 500 mc/ 2luni(cele doua grajduri functioneaza in alternanta).Tunelul de compostare este inspirat de la firma DALSEM -Olanda si este prima etapa de la producerea compostului de ciuperci.
Timpul de remanenta in tunel este de ~2 luni.
Acest compost va rezulta din ferma ca subprodus dar trebui sa-l dau gratis(nu se poate comercializa).
INTREBARE:se poate folosi acest compost de porc la producerea ciupercilor?Chiar daca as avea un randament de 10 % ,mi-as scoate cheltuielile cu ventilatia(care sunt destul de mari) si ar mai ramane ceva bani.

Din ce am citit gunoiul de cal si cel de pasare se folosesc in mod curent la ciuperci.
Am vorbit cu o firma care livreaza echipamente si tehnologie pt ciupercarii si mi-au spus ca daca controlez bine procesul de compostare(umiditate,aerare,raportul C/N,etc..)este posibil sa pot folosi acest compost.
Cer parerea dumneavoastra ,celor care au tangenta cu acest domeniu.
Va multumesc.
Catalin

#20 victoria

victoria

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 09 November 2006 - 01:06 PM

[quote name='eRwin' date='Sep 27 2005, 04:29 PM']
Din cauza unei setari nenorocite a forumului, sa iscat o adevarata batalie in aceasta sectiune si nu numai.

Simtindu-ma putin vinovat pentru aceste neplaceri, precizez ca ele au fost cauzate de faptul ca ordonarea setata ca fiind de baza in acest forum, era de 30 de zile limita pentru afisarea topicurilor fara raspuns.

Aceasta setare a fost modificata, in concluzie, mini neintelegerea de mai sus, cred ca poate fi uitata.

Puteati totusi sa accesati si posturile invizibile, prin setarea din josul paginii a ordonarii topicurilor ;)

PS. Imi place la nebunie papricasul de pleurotus

eRwin, imi plac la nebunie ciupercile ..daca ar exista si prajituri din ciuperci! care e reteta papricasului de pleurotus?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users