Jump to content

Photo

pleurotus

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 tonik

tonik

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 11 August 2004 - 03:46 PM

vand documentatie completa pleurotus

#2 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 20 September 2004 - 09:41 AM

OK. :idea:
Dar respectand documentatia dvs, la ce recolta a-ti ajuns la 100 de kg de compost. :wink:
Nu de alta dar surse de documentare sunt enorm de multe, si de fiecare data nu reusesti decat sa cumperi un alt teanc de hartii sau un alt CD ...
Ceva amanunte semnificative? :shock:
Fii stapanul tau!

#3 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 22 September 2004 - 10:01 AM

Documentatie pentru ciuperca Pleurotus! :!:
Respectand retetele din documentatie si parametrii de igiena puteti ajunge la 40 kg de ciuperci in 60 de zile pentru o cantitate de 100 kg compost insamantat. :roll:
Documentatia prezinta date incepand cu sursa de miceliu, productie, pana la vanzarea ciupercii (prezentare si ambalare). :wink:

Relatii la http://ciuperci.daky.ro/ :idea:
Fii stapanul tau!

#4 hans_gregor

hans_gregor

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 October 2004 - 10:01 PM

Sper ca nu ai cumparat "documentatia" de la tonik. Daca vrei sa te mai incurci cu un CD ti-l trimit eu gratis. E o mare porcarie. Daca te uiti pe site-ul ala, zici ca vei gasi cvea exxtraordinar, dar la final se dovedeste o alta TZEAPA MADE IN ROMANIA.

#5 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 19 October 2004 - 08:09 AM

Sper ca nu ai cumparat "documentatia" de la tonik. Daca vrei sa te mai incurci cu un CD ti-l trimit eu gratis. E o mare porcarie. Daca te uiti pe site-ul ala, zici ca vei gasi cvea exxtraordinar, dar la final se dovedeste o alta TZEAPA MADE IN ROMANIA.

De la tonik nu am cumparat documentatia dintr-un motiv firesc! Am postat un mesaj pentru tonik, in care ii ceream date despre randamentul pe care il ofera cultura facuta in baza documentatiei sale... Nu mi-a raspuns (am inteles ca habar nu are), nici eu nu am mai putut comanda nimic la tonik (seriozitatea si cunostintele se pot verifica) ...

Legat de http://ciuperci.daky.ro/ciuperci.htm ...
Ce sa iti spun...

Au vandut intre timp afacerea ...

Am luat de la ei un CD (pentru ca oamenii au o prezentare destul de bazata facuta pe un CD in care ai informatii clare inclusiv despre recoltarea miceliului)! Primesc si consultanta (prin mail!!)... Iau si miceliu de Pleurotus de la ei (mai au si Champignon, Lentinus...) ... Pe scurt! - au o mentalitate "de piata", in plus ei sunt direct interesati ca piata romaneasca sa fie acoperita in totalitate de producatorii romani, pentru ca in momentul intrarii - probabil - in UE, sa nu mai fie nici o bresa libera pentru producatorii din UE...
Sper ca principiul concurentei (existent in substratul oricarei activitati care poate produce beneficii) te va face sa gandesti la ce poti face cu adevarat si cu ce!
To know how!
In occident sa stii de unde iei "painea si cutitul" e foarte important! Eu in cazul dat doar indic http://ciuperci.daky.ro/ciuperci.htm ... Ramane sa vezi tu ... Eventual poti comanda CD-ul cu Info direct la DAKY (asa incepi sa existi si pentru DAKY, si sa fii sigur ca au grija de tine) ...

..... cu DAKY, in prezent nu mai sunt in legatura (noii administratori nu sunt "detectabili")

Un CD cu completari si observatii personale, poate il voi da gata prin martie - aprilie 2005 ...

Daca esti interesat,
da-mi in "private" mailul tau, ca sa iti trimit ceva date care sa te faca sa vezi adevarata fata a documentatiei pe care o poti gasi pe CD-ul de la http://ciuperci.daky.ro/ciuperci.htm

"Eu deja lucrez cu baietii de la daky ... "

Am lucrat... In prezent miceliul trebuincios activitatii mele il iau din alta sursa (adus din Ungaria)... Inca nu stiu ce randament are!!

O sa iti trimit si un filmulet cu ceea ce am facut eu (dar asta mai tarziu putin) ... iar daca iti spun toate astea ti-o pot dovedi!!!!
In plus, daca esti convins ca vrei sa faci ciuperci, o sa te ajut si eu putin, iar {............................} ...
Astept mailul la care te pot gasi!!!
Daca mai pierzi timpul... e alegerea ta...

PS De la tonik tot ai invatat ceva!!! Sa nu mai arunci banii pe toate deseurile.... Asa ca sa nu iti para rau, de experienta de care ai "beneficiat" :wink:

PS' Si un secret: Ca sa fii interesat si atras, normal ca trebuie sa platesti ceva, astfel gandindu-te la faptul ca ai investit si trebuie sa iti recuperezi banii, pui osul la treaba din ce in ce mai hotarat ... Iar cand incepi sa vezi beneficiile esti cu adevarat d e c i s (hotarat, ferm, ...) ... Si oricat de novice (papagal) ai fi, 15 kg de ciuperci tot aduni pe 100 kg de compost (dupa ce te prinzi de unele smecherii, ajungi la dublu si ceva)
Fii stapanul tau!

#6 criss22

criss22

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 19 November 2004 - 09:28 AM

sunt interesat de documentatie ciuperci

#7 cipm66

cipm66

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 30 November 2004 - 03:23 PM

Un site interesant (in caz ca nu ati ajuns inca la el)
http://www.pleurotus.3x.ro

#8 sormar

sormar

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 January 2005 - 02:32 PM

Eu am studiat ceva carti aparute atat inainte, cat si dupa revolutie. Am gasit si miceliu, undeva aproape de Bucuresti. Am si produs, cu rezultate bune, zic eu. Problema e ca am produs pentru consum propriu. Nu am avut curaj sa investesc in productie, fiindu-mi teama de inexistenta unei pieti in tara pentru asemenea produse. As fi interesat de o cooperare, avand unde sa produc 1-2 tone de ciuperci pe luna.

#9 nicurosu

nicurosu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 10 January 2005 - 12:32 PM

Puteti sa-mi spuneti daca exista vreo oferta de saci gata insamintati (pleurotus / agaricus) ?
M-ar interesa sursa, pret , conditii.
Adresa de mail este nicu_rosu@rol.ro

Va multumesc.

#10 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 10 January 2005 - 02:32 PM

Puteti sa-mi spuneti daca exista vreo oferta de saci gata insamintati (pleurotus / agaricus) ?
M-ar interesa sursa, pret , conditii.
Adresa de mail este nicu_rosu@rol.ro

Va multumesc.

Sunte oferte chiar si pe net ....... Dar neverificate ...
In plus daca gasesti dai comanda si iei sacii la ceva timp (aprox. 1 luna poate 2 sau primavara si toamna) ... Un sac poate ajunge la 200.000 lei (pleurotus) ... In prezent pretul la Champignon (la sac) nu il stiu ..... asta din cauza ca m-am axat pe Pleurotus (pentru ca are cu adevarat efecte terapeutice) :shock:
Fii stapanul tau!

#11 popa cosmin

popa cosmin

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 26 January 2005 - 09:13 AM

.. asta din cauza ca m-am axat pe Pleurotus (pentru ca are cu adevarat efecte terapeutice) :

ce anume efecte terapeutice are?

#12 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 26 January 2005 - 11:59 AM

.. asta din cauza ca m-am axat pe Pleurotus (pentru ca are cu adevarat efecte terapeutice)  :

ce anume efecte terapeutice are?

"Ciupercile Pleurotus constituie un aliment dietetic foarte indicat pentru alimentatia omului. Au un continut ridicat de proteine, fiind aproape un inlocuitor al carnii. Contin de asemenea glucide, acizi organici, saruri minerale si sunt adevarate izvoare de vitamine, in special cele din complexul B si vitaminele D. Substantele biologic active continute de aceste ciuperci de cultura efectele nocive ale elementelor radioactive din corpul uman, iar continutul mare de proteine previne si vindeca hepatita, ulcerul gastric, micsoreaza procentul de colesterol si actioneaza ca anticancerigen.

Pleurotus ostreatus contine mevinolin si compusi inruditi care reprezinta un potential inhibitor competitiv al HMG Co A reductazei (3 - hidroxi - 3 - metil - glutaril - CoA reductaza), cu limitare majora a acestei enzimei responsabila de sintetiza colesterolului. Dieta cu Pleurotus ostreatus previne efectiv cresterea hipercolesterolemiei si acumularea colesterolului in ficat. Deci are o activitate anti colesteromianta.

Ciupercile reprezinta o valoroasa sursa de aminoacizi esentiali, in structura proteinelor din compozitia chimica a ciupecilor fiind prezenti toti aminoacizii esentiali: leucina, izoleucina, treonina, valina, metionina, fenilalanina, histidina, lizina, triptofanul, tirozina.

Continutul de proteine este ridicat in lamele si cuticula palariei, fiind de 41% fata de 33% din piciorul ciupercii.

Hidratii de carbon: glucoza, maltoza, trehaloza, se gasesc mai ales in ciupercile tinere, deoarece la ciupercile mature sunt utilizate in procesul de sporogeneza.
Vitaminele apartin complexului B (B1 sau tiamina, B3 sau acidul pantotenic, B8 sau biotina), iar continultul in vitaminele A, D, si partial C este apreciabil.

Digestibilitatea ciupercilor este oferita si de o enzima pe care o secreta, tripsina, care detine un rol deosebit in procesul de digestie.

Ciupercile pot fi consumate ca aliment dietetic, deoarece nu contin amidon, iar grasimile se gasesc in cantitati reduse, doar sub forma combinata: fostatide, lecitine, agaricine, ergosterine.

Valoarea nutritiva a ciupercilor este de 250-400 kcal pentru 100g substanta uscata calculata dupa continutul in proteine, lipide si glucide.

Ciupercile reprezinta un aliment care poate completa si reechilibra meniurile bogate in grasimi sau sarace in subsubstante proteice. Astfel, s-a stabilit ca, in alimentatia omului, un consum de 100-200g ciuperci uscate/zi poate mentine un echilibru normal al azotului in conditiile in care nu se consuma carne de origine animala.

Ciupercile de cultura reprezinta un produs agroalimentar apreciat in toate anotimpurile si mai ales iarna cand legumele se gasesc in cantitati mici. In Europa se cultiva peste 58% din productia mondiala de ciuperci, care este apreciata anual la peste 1.500.000 tone - (N. Mateescu, 1994)."

"Raportul beneficiilor de sanatate

Pleurotus este bine cunoscut medical pentru beneficiile sale de control cardiovasculare si de colesterol. Pleurotus contine mevinolin si compusi inruditi care reprezinta un potent inhibitor competitive al HMG Co A reductaza (3-hidroxi-3-metil-glutaril-CoA reductaza), cu limitare majora a enzimei din sinteza colesterolului. In plus, s-a aratat ca au activitate: antitumorala, in raspunsul imun, anti-inflamatoare si antibiotica.

O mare corelatie semnificativ negativa (r=0.981, p<0.001) intre cantitatea de Pleurotus in dieta si nivelele colesterolului in serl sanguine a fost gasit la masculi. Sobolanii Wistar hraniti la scurt timp dupa intarcare cu o dieta cu 0,3% colesterol. Adaugarea a 1.0, 2.5 si 5.0% de Pleurotus in dieta reduce nivelele de colesterol din serul sanguine cu 11,31 si 46% respectiv. Dieta cu 5% Pleurotus a suprimat acumularea colesterolului in ficat si a crescut fractia colesterolului transportat de lipoproteinele de inalta densitate.

Efectul adaugarii a 5% pudra de Pleurotus timp de 12 saptamani asupra parametrilor cinetici ai metabolismului colesterolului au fost studiati in masculii de sobolani (Wistar, cu o greutate initiala de 85g) hraniti cu o dieta semisintetica continand 0.3% colesterol. Curba de scadere a colesterolului plasmatic (examinat pentru ultimele 29 de zile ale experimentului dupa o singura doza de colesterol marcat la C4 cu 14 C) a fost evaluat prin analiza matematica, utilizand 2 modele de metabolism al colesterolului plasmatic acumulat. Dieta cu Pleurotus a redus timpul de injumatatire a ambelor rezultate exponentiale in valorile calculate scazute (cu 28%) din totalul colesterolului introdus in acumularea in organism a colesterolului (acumulare +sinteza endogena) si cantitati scazute a ambelor acumulari (cu incete si rapide schimbari de colesterol). Rata schimbului de colesterol intre acumulari a fost ridicata rata transformarii totale a colesterolului din system (rata macanismului de turnover a colesterolului) a fost crescuta cu 50%. Dieta cu Pleurotus a prevenit efectiv cresterea hipercolesterolemiei (scadere cu 38%) si acumularea colesterolului in ficat (scadere cu 25%) a fost indusa prin dieta colesterolului. "

... gasite pe Internet si prin lucrarile de specialitate !!! ......

PS Sper ca vei cauta sa te convingi de realitatea efectului terapeutic!! In plus, cu cat eviti tratamentele chimice in cultura, cu atat mai mult ciuperca este mai sanatoasa (varul la pasteurizat este optim) ... Un exemplu simplu: fa o supa de ciuperci Champignon (si vezi cum iese - culoare, gust, miros) si o supa de Pleurotus ... Incearca sa tii 2 saptamani o dieta in care sa inlocuiesti carnea cu ciuperca Pleurotus (dar daca le gasesti la piata varsate este OPTIM -oricum evita ciupercile in casolete sau pungi sigilate pentru ca nu intotdeauna sunt in starea apropiata de natura)
Fii stapanul tau!

#13 pleurotus

pleurotus

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 January 2005 - 07:04 PM

Oferim saci insamantati Pleurotus.
Contact pleurotus@gmail.com

#14 Dane059

Dane059

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 July 2005 - 09:48 PM

Documentatie pentru ciuperca Pleurotus! :!:
Respectand retetele din documentatie si parametrii de igiena puteti ajunge la 40 kg de ciuperci in 60 de zile pentru o cantitate de 100 kg compost insamantat.  :roll:
Documentatia prezinta date incepand cu sursa de miceliu, productie, pana la vanzarea ciupercii (prezentare si ambalare). :wink:
Relatii la http://ciuperci.daky.ro/  :idea:

<{POST_SNAPBACK}>

As vrea sa te intreb unde pot sa gasesc cumparatori pentru ciuperci?
Sa stiu daca pot sa ma apuc de productie. Am gasit un cumparator, dar ala mi-a pus conditia sa produc 500 Kg / saptamana, altfel nu mi le cumpara. Ala cred ca avea glume in program, sau era tampit. O productie asa de mare nu poti avea de la inceput. <_<

#15 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 28 July 2005 - 01:01 PM

As vrea sa te intreb unde pot sa gasesc cumparatori pentru ciuperci?
Sa stiu daca pot sa ma apuc de productie. Am gasit un cumparator, dar ala mi-a pus conditia sa produc 500 Kg / saptamana, altfel nu mi le cumpara. Ala cred ca avea glume in program, sau era tampit. O productie asa de mare nu poti avea de la inceput. <_<

<{POST_SNAPBACK}>

Intotdeauna, la orice intrebare cel mai bine iti raspunzi singur ... In cazul tau doar tu stii daca simti cumparatori de ciuperci pe langa tine (ma refer la persoanele pe care le poti transforma in consumatori de carne vegetala) ...
In principiu , piata (taraba din piata) e cea mai la indemana pentru toti. Depinde de fiecare ce e de facut .... Am intalnit oameni care considerau ca e rusinos sa stai la taraba, sa iti vinzi produsul muncii tale ... asa ca singur poti hotara si tot singur te poti orienta catre cantitatea pe care vrei sa o vinzi (asta inseamna ca tu hotarasti cat, unde si cui vinzi B) ) ...

Persoana care iti pune conditia <minim> nu este deloc tampit ... este doar un bun cunoscator al pietei (vede piata prin prisma studiilor de marketing - continuitatea vanzarii si mentinerea pietei pentru un produs lansat pe piata) ...
Sa nu intelegi ca tu produci pentru acoperirea unui segment de piata (o cerere nesaturata), as putea sa spun doar "cine zice ala este" (putem aplica si in cazul meu :D ) ... Sau poate inca nu prea ai umblat prin piete, si reflexele de "negustor" nu le-ai dezvoltat , ... ai avut in permanenta in fata ochilor doar ciuperca (care iti creeaza un orizont ... dar e totusi un orizont ingust)

Asa ca daca te poti privi, iti dai seama cat si ce poti face, pentru a merge pe drumul tau. :blink:
Fii stapanul tau!

#16 mateicontescu

mateicontescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 August 2005 - 03:37 PM

Salut, a trecut aproape un an de cand tomi01_2000 postai pentru prima data pe acest forum despre ciuperci. Azi sunt si eu interesat de cultivarea acestora ...si chiar pe undeva pe langa Rm - Sarat (in satul Baile) (eu fiind din Bucuresti). As fi fost foarte interesat sa stiu daca te mai ocupi de asa ceva si daca ma poti ajuta cu ceva informatii, cum ar fi: cum a mers afacerea? e rentabila? (bineinteles cu munca depusa si cu intelegerea mecanismelor pietei); ziceai ceva atunci de un CD pe care o sa-l dezvolti; cumparatori in zona (tinand cont ca ciupercile se strica cam repede); furnizori de miceliu (sper ca nu gresesc, ma refer la samantza/radacini- vezi ca nu stiu prea multe). Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul tau tinand cont si de faptul ca suntem foarte aproape in zona.

#17 tomi01_2000

tomi01_2000

junior

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 09 August 2005 - 08:39 AM

Salut, a trecut aproape un an de cand tomi01_2000 postai pentru prima data pe acest forum despre ciuperci. Azi sunt si eu interesat de cultivarea acestora ...si chiar pe undeva pe langa Rm - Sarat (in satul Baile) (eu fiind din Bucuresti). As fi fost foarte interesat sa stiu daca te mai ocupi de asa ceva si daca ma poti ajuta cu ceva informatii, cum ar fi: cum a mers afacerea? e rentabila? (bineinteles cu munca depusa si cu intelegerea mecanismelor pietei); ziceai ceva atunci de un CD pe care o sa-l dezvolti; cumparatori in zona (tinand cont ca ciupercile se strica cam repede); furnizori de miceliu (sper ca nu gresesc, ma refer la samantza/radacini- vezi ca nu stiu prea multe). Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul tau tinand cont si de faptul ca suntem foarte aproape in zona.

<{POST_SNAPBACK}>

Ar mai fi de spus ca afacerea merge ... daca te ocupi de ea !
Piata romaneasca are nevoie de multe produse care sunt aduse de pe aiurea . E destul sa te gandesti la consumul uman pe o perioada de 24 de ore - si la trebuintele personale - si vei descoperi o lista de produse ...
Lista depinde apoi de dispozitia zilnica ... B)
Fii stapanul tau!

#18 ghost

ghost

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 09 August 2005 - 05:54 PM

<{POST_SNAPBACK}>

Orice afacere merge daca e facuta cu cap si la un nivel suficient de bine dezvoltat.
Eu te-as sfatui sa te documentezi bine inainte de a intra intr-o afacere cu ciuperci pentru ca in caz contrar risti sa ai parte de o mare dezamagire.
Ciupercile sa stii ca pot fi pastrate 8-10 zile fara nici o problema la temperaturi de 2-4 grade Celsius.
Miceliul nu este o "samantza" sau o "radacina" ...miceliul este insasi ciuperca iar ceea ce noi numim de fapt "ciuperca" este organul de inmultire.
Miceliul este un organism viu si de calitatea sa depinde succesul cultivatorului de ciuperci.
Un site deosebit de interesant, cred eu, insa cu oferte putine, este www.pleurotus.3x.ro
Eu am cumparat documentatia de cultivare a ciupercilor Pleurotus de pe acest site si sunt deosebit de multumit de calitatea informatiilor cat si de rezultatele obtinute asa ca il recomand cu incredere.

#19 tudor_g

tudor_g

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 18 October 2005 - 04:07 PM

buna, sunt interesat de ceva vreme de inceperea unei culturi de ciuperci. am inceput evident cu cautarea diverselor granturi acordate de statul roman pentru cultivatorii mici si mijlocii. am ajuns la sapard dar a fost o incalceala totala. am inteles insa niste lucruri. ca trebuie sa ai un loc sigur de export date fiind conditiile de prospetime. am cautat sa vad care sunt exact prevederile in vigoare dar nu am reusit... din nou o incalceala. nu stiu deci exact care sunt conditiile de export. mai departe. pentru a putea exporta trebuie sa produci mai ieftin decat afara. intrebarea mea este: in conditii normale se pot produce ciuperci mai ieftine ca astfel un potential cumparator strain sa fie interesat? si in sfarsit o ultima inmtrebare: de ce investitii minime este nevoie pentru a putea incepe o treaba care intr-un timp sa poate aduce venituri sigure. adica cu cat se poate incepe pentru a putea sa te extinzi profitand de cunostintele dobandite si de bani scosi. ca ideea de a cumpara un hangar si de a investii mii de para nu prea ma incanta dat fiind cunostiintele minime pe care le am. merci

#20 tudor_g

tudor_g

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 18 October 2005 - 04:16 PM

e as avea cumparator afara. dar inca nu stiu daca pretul de productie de la noi este mai mic sau mai mare decat la ei. dar daca se poate produce mai ieftin atunci se pot gasi cumparatori afara. respectiv in italia si in franta.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users