Jump to content

Photo

Ferme industriale (vaci lapte)

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 05 November 2011 - 03:21 PM

Citesc azi pe www.zf.ro:

Olandezii de la DN Agrar, care au investit 8 milioane de euro într-o fermã de vaci în Gârbova de Sebeº, judeþul Alba, spun cã intenþia lor este de a mai construi 3 noi unitãþi cu o capacitate similarã în urmãtorii 5 ani.

"Acum avem în aceastã fermã 1.150 de capete iar pânã în 2013 vrem sã ajungem la 2.500. Planul nostru este de a începe construcþia la încã 3 noi ferme, cu un numãr similar de vaci, ºi vom investi în fiecare încã 8 milioane de euro în urmãtorii cinci ani", a declaat Jan de Boer, administrator al DN Agrar.

Pe www.capital.ro gasesc:

Peste opt milioane de euro au fost investiþi, pânã acum, într-o fermã modernã cu 1.150 de vaci, la Gârbova de Sebeº, în judeþul Alba, însã investiþia va depãºi 12 milioane de euro pânã în 2013, când numãrul de vaci va ajunge la 2.000.

Potrivit directorului general al DN Agrar Group, Sorin Anderco, ferma a fost finanțatã prin Fondul European pentru Dezvoltare Agricolã ºi Ruralã (FEADR). Din peste opt milioane de euro, trei milioane de euro sunt parte eligibilã cu o cotã de 40% grant. „Investiþia s-a finalizat în aprilie 2011, iar popularea fermei s-a realizat în august cu vaci Holstein aduse din Olanda. 90% din investiþia de aici e fãcutã din banii investitorilor din Olanda. 38 de persoane fizice au investit aici. Profitul pe care îl estimãm este de 1 - 1,5 milioane de euro”, a precizat Sorin Anderco.
...
Opt milioane de euro am investit, 1,2 milioane de euro fiind de la FEADR. Restul a fost capital propriu ºi de la alþi investitori olandezi. Investiþia cred cã o voi recupera în opt ani”, a spus Jan De Boer Gijsbertus, care a adãugat cã data viitoare nu va mai apela la subvenþii, din cauza birocraþiei.

Mi se pare exagerat ca din banii FEADR sa se subventzioneze agricultura industriala.
Daca are fortza financiara, investitorul strain sa-si riste capitalul propriu 100%.
Intre timp, o multzime de proiecte ale fermelor mici/mijlocii romanesti sunt declarate eligibile si nu sunt finantzate pe Masura 121("Modernizarea exploatatiilor agricole") din lipsa de bani.

Si in principiu, fara legatura cu ferma de mai sus, fermele astea industriale(vaci/porci/gaini) cu mii de animale pe mine ma infioara, animalele astea cel mai probabil nu ajung pe pasune/pajiste in viatza lor.
Cred ca e un trend gresit, sper sa nu mai fie incurajat cu bani europeni.
Tre' sa spun insa ca parerea mea e influentzata si de faptul ca mic fermier fiind, nu vad cu ochi buni nici presiunea pe care o astfel de concurentza industrializata o pune pe pretzul laptelui.
Voi ce parare avetzi?

#2 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 05 November 2011 - 11:27 PM

Citesc azi pe www.zf.ro:

Mi se pare exagerat ca din banii FEADR sa se subventzioneze agricultura industriala.
Daca are fortza financiara, investitorul strain sa-si riste capitalul propriu 100%.
Intre timp, o multzime de proiecte ale fermelor mici/mijlocii romanesti sunt declarate eligibile si nu sunt finantzate pe Masura 121("Modernizarea exploatatiilor agricole") din lipsa de bani.

Si in principiu, fara legatura cu ferma de mai sus, fermele astea industriale(vaci/porci/gaini) cu mii de animale pe mine ma infioara, animalele astea cel mai probabil nu ajung pe pasune/pajiste in viatza lor.
Tre' sa spun insa ca parerea mea e influentzata si de faptul ca mic fermier fiind, nu vad cu ochi buni nici presiunea pe care o astfel de concurentza industrializata o pune pe pretzul laptelui.
Voi ce parare avetzi?

Ne terminind de citit toata postarea dvs inclinam sa cred ca va este frica de
de concurenta ,dar in final am inteles care va este frica.Personal consider ca trebuie sa imbunatatim ceea ce au facut strabunicii nostrii,dar nu intratit incit sa eliminam firescul lucrurilor .Eee ..poate se va ajunge ca stranepotii nostii sa bea lapte de la vacute mov si imbracati in baloane de stcla pt a fi protejati de microbi.

#3 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 06 November 2011 - 01:15 AM

Citesc azi pe www.zf.ro:

Voi ce parare avetzi?

Sunt total de acord cu tine si mi-am propus sa si fac ceva in acest sens.
Va aparea un articol in decembrie cred pe tema fermelor foarte mari si sper sa am ecouri si in alta parte.

Sprijinul finaciar ar trebui alocat cu prioritate, sau exclusiv fermelor mici si mijlocii, insa care pot fi eficiente tehnic.
Adica nici de la cei cu 5 vaci nu vedem noi performnata la lapte, dar colosii industriali sunt periculosi pe termen lung pentru comunitate....
Terenurile vad ca sunt cumparate, apar si unitati industriale...incepe sa fie clar destinul romanilor in Romania. Ne mutam de la agricultura de subzistenta la cea industriala...si pe urma o sa vrem sa revenim pe linia mediana....

#4 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 08 November 2011 - 03:24 PM

In planurile EU pt. 2014+ se prevedea oricum o limitare a subventziilor in cazul fermelor industriale.
Insa! Cel putzin in Ro, treaba asta nu tzine, tocma' am citit pe capital.ro:

Plafonarea plãþilor directe pentru marii beneficiari, prevãzutã de propunerile de reformare a Politicii Agricole Comune dupã 2013, riscã sã afecteze fermele performante care contribuie major la asigurarea securitãþii alimentare ºi se conformeazã standardelor ridicate, a declarat la Bruxelles ministrul Tabãrã, în cadrul unei dezbateri în Parlamentul European.

Agricultorii nu sunt neapãrat speriaþi de aceastã propunere. “Soluþii existã pentru cazul în care subvenþiile sunt plafonate. Noi avem 16 firme prin care rulãm activitatea fermei pe care o avem. Subvenþiile sunt plãtite separat pe fiecare în parte, deci nu este cazul de plafonare”, a spus Sorin Anderco, directorul general al DN Agrar Group Alba.

#5 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 10 November 2011 - 06:26 PM

Voi nu vedeti ce bine stam la absorbtie de fonduri comunitare? Ati incercat sa luati fonduri si nu ati incaput de DN Agrar? A vrut cineva sa cultive ceva pe sutele de hectare pe care le lucreaza ei si nu a putut? Fiti sigur ca pana in 2013 vor mai veni si alti fermieri din vest si se vor instala aici pentru ca au know-how, au acees la credite si stiu ce vor, iar la urma urmei sunt si banii lor!

#6 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 10 November 2011 - 11:15 PM

Voi nu vedeti ce bine stam la absorbtie de fonduri comunitare? Ati incercat sa luati fonduri si nu ati incaput de DN Agrar? A vrut cineva sa cultive ceva pe sutele de hectare pe care le lucreaza ei si nu a putut? Fiti sigur ca pana in 2013 vor mai veni si alti fermieri din vest si se vor instala aici pentru ca au know-how, au acees la credite si stiu ce vor, iar la urma urmei sunt si banii lor!

Da, am in spate un Sapard si o Masura 312.
Si pe Masura 121 nu m-am bagat pt. ca sa-mi extind ferma(la momentu' asta 40 capete) pentru ca e bataie prea mare si am sanse prea mici daca nu "optimizez" dosarul prin angajamente false fara fundament economic. Mergi pe "http://www.apdrp.ro/" si la Tab-ul "PROIECTE" urmareste listele de proiecte declarate eligibile fara finantzare.

E o chestie de prioritatzi: de un milion incurajam 10 fermieri autohtoni cu ferme familiale economic viabile sau incurajam un investitor strain EU care are capacitatea (acces la credite cu dobanda mica in tzara de origine) sa cofinantze o ferma de 2 milioane. Vrem o patura de fermieri care se incadreaza in categoria clasei de mijloc sau un pumn de latifundiari.

Plus riscurile asociate cresterii in sistem industrial a animalelor, vezi gripa aviara, boala vacii nebune.
Tu crezi ca potzi tzine efective de mii capete la comun, fara acces la pasune, cu sistem de furajare bazat pe concentrate fara sa bagi o gramada de antibiotice?

Ai vazut cum se indoapa fortzat o gasca la automat?
Stii ca o vaca in fermele astea e tzinuta in medie 2,4 lactatzii si apoi e sacrificata pt. ca e "uzata"?

Repet: o discutzie de principiu, fara legatura directa cu ferma citata mai sus.

#7 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 11 November 2011 - 01:46 AM

E o chestie de prioritatzi: de un milion incurajam 10 fermieri autohtoni cu ferme familiale economic viabile sau incurajam un investitor strain EU care are capacitatea (acces la credite cu dobanda mica in tzara de origine) sa cofinantze o ferma de 2 milioane. Vrem o patura de fermieri care se incadreaza in categoria clasei de mijloc sau un pumn de latifundiari.

Plus riscurile asociate cresterii in sistem industrial a animalelor, vezi gripa aviara, boala vacii nebune.
Tu crezi ca potzi tzine efective de mii capete la comun, fara acces la pasune, cu sistem de furajare bazat pe concentrate fara sa bagi o gramada de antibiotice?

http://www.petitieonline.com/ferme

#8 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 11 November 2011 - 11:05 AM

Despre finantare prin 121, cunosc ca vacile de lapte au un punctaj mai bun, fiind si prioritare.

Cat despre fermele industriale, corect, viata productiva se reduce la 2-3 lactatii, dar ce nu se spune in Romania este ca animalele tinute in stabulatie permanenta beneficiaza de o alimentatie constanta (foarte important pentru rumegatoare in general si pentru vaca de lapte,in special), dar si de o supaveghere permaneta; nu poti sa atingi potentialul maxim al rasei, deci si eficienta economica daca furajarea nu este adecvata si nu-i asiguri un calving interval cat mai scurt. Vaca Holstein, ultraspecializata pentru producta de lapte, nu prea mai poate sa-si asigurea necesitatile fiziologice si productive doar din pasunat (22-24 kg SU), nemaivorbind de imposibilitatea asigurarii macar pe timpul perioadei de pasunat a unei cantitati constante de furaj pentru 1000 de vaci.
Din cate stiu, singurele zone din lume care ar asigura acest necesar sunt Oceania/Noua Zeelanda si America de Sud (Columbia), datorita regimului pluviometric bogat, acolo unde productia medie a vacilor Holstein (adaptate pasunatului)este undeva la 6000 l/lactatie, fata de 10000-12000 la cele din fermele industiale hranite cu TMR. Mai este si mulsul de 3 ori pe zi care solicita mai mult animalul (reducand timpul de odihna si de furajare), dar creste productia cu cca 15%, calitatea asternutului, a aleilor de circulatie si stationare, in majoritate betonate/ asfaltate. Viata productiva este scurtata,in general,de afectiunile mamare,podale, reproductive si nutritionale in diferite proportii,in functie de ferma.
Profesorul Adamesteanu vorbea acum 30 de ani de tehnopatii, boli generate de tehnologia de exploatare. Rolul crescatorului si al medicului veterinar este de a asigura buna starea animalului, prelungind-i astfel si viata productiva.

#9 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 11 November 2011 - 03:55 PM

Pai da, numa' ca la reclama la tv. pt. produse lactate vedem vacutze pe pajiste, peisaje frumoase, munte, clai de fan; un sentiment asa - de liniste si pace, animalele par a imbatrani fericite
la pascut.

#10 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 12 November 2011 - 03:17 PM

Mai este si mulsul de 3 ori pe zi care solicita mai mult animalul (reducand timpul de odihna si de furajare)...

nu neaparat, exista si alte variante (de la pagina 30)..

#11 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 13 November 2011 - 11:15 AM

Robotul de muls este o alternativa pentru tarile in care mana de lucru este foarte scumpa, pentru ferme medii; sunt instalatii foarte complexe, care necesita service specializat si cam... scump. In Romania, cunoscuta firma suedeza producatoare de instalatii de muls nu prea e interesata sa aduca, atat din lipsa de interes (cost de achizitie mare, peste 200000 euro) cat si din cauza lipsei unei unitati de service adecvat.
Un studiu preliminar recent, in desfasurare, arata ca incidenta cea mai mare a afectiunilor podale la vacile de lapte la ferme din Norvegia se inregistreaza la fermele deservite de robot de muls! Cauza? Lipsa supravegherii zi de zi a animalelor.

#12 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 13 November 2011 - 11:41 AM

Un studiu preliminar recent, in desfasurare, arata ca incidenta cea mai mare a afectiunilor podale la vacile de lapte la ferme din Norvegia se inregistreaza la fermele deservite de robot de muls! Cauza? Lipsa supravegherii zi de zi a animalelor.

Dupa o vizita intr-o ferma de vaci Holstein langa Debretin, Ungaria - va pot spune cu certitudine - ca acel proprietar care face investitii masive in genetica animalelor si aparatura pentru muls si intretinere - nu-si mai permite luxul sa lase animalele nesupravegheate. Cel putin asta a fost impresia mea - poate gresesc...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users