Jump to content

Photo

Fermier european,sau dac liber?

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 kesarion

kesarion

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 09 May 2010 - 07:01 AM

Pina acum citeva luni,am tot sperat ca va fi bine. Am accesat masura 121 din FEADR ,mi-am luat niste utilaje,ma bazam ca voi putea plati fara probleme mari ratele(fiind ca banii pt.cofinantare i-am luat de la banca)cu ajutorul subventiilor (pe cap de bovina si pe suprafata) care speram ca ne vor parveni pina in iunie,dupa cum spunea legea(pentru 2009)La ora actuala sunt disperat(si ca mine sunt multi altii) Mai este o luna,eu am de platit bancii o mare suma,iar despre plata pe suprafata nu se mai aude nimic. Stie cineva ,ceva,despre banii acestia? Ii vom mai primi? Ce se va intimpla cu noi,micii agricultori(suntem totusi vreo 4 milioane)
Astept opiniile voastre,dar eu,imi blestem ceasul cind m-am hotarit,ca dintr-un taran dac liber,sa ma transform intr-un fermier european.
KESARION

#2 nicky77

nicky77

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 09 May 2010 - 08:24 PM

salut
parerea mea este ca mai bine era daca stateam inca 10 ani fara uniunea europeana
pentru subventiile astea nenorocite cu care ne scot ochii, ai de tras de multe ori de ti vine sa te lasi pagubas ,macar nu te stresezi cu birocratia celor de la apia!
sa vedem daca mai primim ceva maruntis pana la sfarsitul lunii,ca deja dl.boc ne(mai)strange cureaua(DE GAT!)

#3 mircea63

mircea63

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 May 2010 - 10:02 AM

era o stire pe site saptamana trecuta, o declaratie a unui contopist din ministerul agriculturii, ca se va lua un imprumut luna asta prin trezorerie ca sa lichideze restantele de la suventia pe suprafata, pentru noi muritorii de rand.

mai ai o solutie, te orientezi catre partidul care are conducerea apia la tine in judet si vei fi printre cei care au primit 70% din suventie inca din decembrie.

#4 Kovacs Imre

Kovacs Imre

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 13 May 2010 - 03:44 PM

Salut,

eu unul prefer sa raman liber, fara datorii la banci, camatari... mai bine ma intind cat ma tine, si raman propriul meu sef!
Nu ma consider destept, doar un pic "inteligent" (in sensul cuvantului psihologic), adica: Omul invata din propriile greseli, iar omul inteligent din greselile altora! Afirm asta din cauza ca in ultima perioada auzi despre foarte multi, care blestema si ceasul in care s-au bagat la Masura nu stiu care... Ca urmare nu astept sa fiu ajutat de UE sau de statul nostru incompetent si bagat in datorii pana la gat, mai bine ma bazez pe propriile mele resurse, si incet-incet imi dezvolt ferma tip "Polyface", adica bazata pe mai multe axe: bovine de carne (animale de prasila pt inceput), oi de carne, pui (carne, oua) porcine (carne, produse traditionale), cereale pt furaje, etc, etc... si paralel pot sa ma duc si pe turism, daca vreau (de ex excursii pe calare)... si uite asa, dorm noaptea fara cosmaruri!

Doamne Ajuta si Spor la Treaba!

#5 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 13 May 2010 - 09:18 PM

Institutzia creditului in sine e o chestie faina. Daca ai un plan de afaceri realist si ai controlul asupra balantzei de intrari/cheltuieli(inclusiv dobanzi), un credit cu o dobanda decenta te poate ajuta sa te dezvoltzi frumos.
E clar, potzi sa te dezvoltzi si fara capital strain, dar mai incet, nu potzi sa arzi etape.
Vorbesc de credit de la institutzii bancare si nu de la camatari.
Problema in Ro insa e ca bancile practica o camatarie de cea mai joasa spetza. Comisioane de tot felul, marja dobanzii (diferentza intre dobanzile la depozite si credite) uriasa, lipsa de respect pentru clientzi.
Sunt doua fenomene:

1. intreprinzatori care se arunca la credite pe care fundamentat economic nu si le pot permite.
2. bancheri de nu stapanesc business-ul. Fie accepta la creditare dosare dezastru, fie intind coarda in cazul clientzilor solvabili intr-atat incat ii sugruma.

avand la baza acelasi lucru:
0. lipsa educatziei economice. La noi in scoala s-a predat si se preda un simulacru de economie.

Cu fondurile europene, la fel: in principiu o chestie faina. Doar ca pe un dosar care sa zicem ar trebui sa-tzi aduca un aport de capital nerambursabil de 50%, se lipesc o multzime de capuse. Incredibil de multzi au sentimentul ca li se cuvine o felie din tortul subventziilor pe care tu-l primesti:
- autoritatzi locale de trebuie sa-ti dea tot felul de aprobari pe care le platesti
- autoritatzi de mediu, sanitare, pompieri, mai stiu eu ce, de vor si ele bani
- registrul comertzului de te taxeaza ca sa-ti modifici/creezi firma, adaugi coduri EAN potrivite, samd
- banca ce pt. o scrisoare de confort si analiza unui dosar de credit itzi ia un comision urias; apoi te strange de cojones daca ai succes si ajungi sa platesti rate/dobanzi
- fonduri de garantare ale statului care in principiu trebuie sa te ajute, in fapt te mai usureaza de capital printr-un comision
- consultantzi specializatzi in accesare fonduri EU de te ajuta sa faci excelurile alea la dosar si sa mai consumi ceva bani
- firme de proiectare constructzii care pt. proiecte standard pretind gaj de inventatori de piramide
- firme de constructzii care vor bani in avans si apoi, daca ai norocul sa mai auzi de ele, executa proiectul in timp triplu fatza de ce s-a prevazut in contract, la sfarsit mai vor si bani in plus.
- reprezentantze ale unor firme producatoare de utilaje agricole ce profita in Ro de lipsa concurentzei si vin cu pretzuri de catalog(in occident negociezi la händler cel putzin un 10% la pretzul de catalog) la care mai adauga comisioane proprii de transport si mai stiu ce, de ajungi sa primesti oferte mult sub ce primeste un fermier sa zicem austriac pt. acelasi utilaj
- functzionarul de preia dosarul si care te sicaneaza pe forma si nu pe fond de incepi sa te intrebi daca o vrea mita sau e doar tzacanit/idiot/invidios ca tu vrei sa-tzi modernizezi ferma si el doar tre' sa aprobe si nu poa' sa conduca tractoru' din dosar.
- vecinii, angajatzii, cunoscutzii, partenerii de afaceri au sentimentu' ca tu ai primit un borcan de miere de la EU la care au si ei dreptul, ca doar EU e pt. noi totzi acolo.

Chestia e ca din aia 50% ai pierdut o gramada inca inainte de a incepe pe bune treaba. Daca ai reusit si ai ajuns la borcan, dupa ce faci iara socotelile ajungi la concluzia ca e doar recipientu' si miere prea putzin.
Si atunci incepe munca.

Vorbesc din experientza, am un Sapard in spate si ma pregatesc de un "Masura 312".
Sper sa ies mai bine la al doilea dosar, incerc sa reduc la minim investitzia personala initziala, daca nu iese in parametri, renuntz fara sa clipesc.

De subventzii n-am ce sa spun, se discuta destul la TV zilele astea pe tema asta.

Ce m-ar aranja pe mine la ora asta:
- credit agricol, dobanda fixa decenta
- profesionisti la biroul de analiza dosare fonduri europene; proceduri simplificate de alcatuire/depunere dosare
- cadru legislativ/economic predictibil, aici intra inclusiv constantza in acordare subventziilor pe teren/cap bovina, etc.

Succes.

#6 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 13 May 2010 - 11:06 PM

[quote name='Kovacs Imre' date='13 May 2010 - 04:44 PM' timestamp='1273758279' post='17761']
Salut,

eu unul prefer sa raman liber, fara datorii la banci, camatari... mai bine ma intind cat ma tine, si raman propriul meu sef!
Nu ma consider destept, doar un pic "inteligent" (in sensul cuvantului psihologic), adica: Omul invata din propriile greseli, iar omul inteligent din greselile altora! Afirm asta din cauza ca in ultima perioada auzi despre foarte multi, care blestema si ceasul in care s-au bagat la Masura nu stiu care... Ca urmare nu astept sa fiu ajutat de UE sau de statul nostru incompetent si bagat in datorii pana la gat, mai bine ma bazez pe propriile mele resurse, si incet-incet imi dezvolt ferma tip "Polyface", adica bazata pe mai multe axe: bovine de carne (animale de prasila pt inceput), oi de carne, pui (carne, oua) porcine (carne, produse traditionale), cereale pt furaje, etc, etc... si paralel pot sa ma duc si pe turism, daca vreau (de ex excursii pe calare)... si uite asa, dorm noaptea fara cosmaruri!

Doamne Ajuta si Spor la Treaba!
[/quote]
Salut,sint de acelasi principiu 'ajuta-te singur",dar sint multi cei care nu au avut norocul sa detina o afacere din care sa-si permita sa incerce agricultura si atunci risca cu BANCA.Legat de "..excursii pe calare" ai grija clientii sint(sau erau) cei cu credite :lol:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users