Jump to content

Photo

folia neagra

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 slate112

slate112

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 06 August 2007 - 09:25 PM

Buna ziua,

As dori sa aflu cate ceva despre folia neagra de polietilena folosita in agricultura (am vazut ca in special la capsuni), pentru ce alte culturi s-ar preta, si unde ar fi contraindicata? Ce avantaje si ce dezavantaje aduce acest sistem?

#2 cry

cry

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 August 2007 - 01:56 PM

Buna ziua,

As dori sa aflu cate ceva despre folia neagra de polietilena folosita in agricultura (am vazut ca in special la capsuni), pentru ce alte culturi s-ar preta, si unde ar fi contraindicata? Ce avantaje si ce dezavantaje aduce acest sistem?

Buna ziua,
Folia neagra se poate folosi cu succes la toate culturile agricole care necesita distante mai mari de plantare intre ele (legume, flori, vita de vie).Avantajele foliei sunt urmatoarele:creste temperatura in sol cu 5 grade ceea ce permite infiintarea culturii dorite mai devreme, elimina buruienile care apar pe suprafata peste care este aplicata folia. Ca dejavantaj si singurul pe care am reusit sa il observ in decursul a 3 ani de utilizare a foliei la scoala de vita de vie ar fi acela ca necesita un sistem de irigatii prin picurare bine pus la punct deoarece o altfel de irigare nu va face fata sa patrunda la radacina plantelor.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users