Jump to content

Photo

Tratament anti-furnici

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 pantani

pantani

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 August 2005 - 09:06 AM

Am nevoie de un sfat, o solutie de cum as putea scapa o salcie, tanara (nu are nici macar un an), plantata intr-o gradina, de niste furnici care ii mananca frunzele. Exista vreo substanta chimica care in acelasi timp sa nu fie nici foarte puternica spre a nu-i dauna si salciei? Multumesc anticipat ...

#2 Mihaid

Mihaid

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 18 May 2006 - 03:11 PM

Am nevoie de un sfat, o solutie de cum as putea scapa o salcie, tanara (nu are nici macar un an), plantata intr-o gradina, de niste furnici care ii mananca frunzele. Exista vreo substanta chimica care in acelasi timp sa nu fie nici foarte puternica spre a nu-i dauna si salciei? Multumesc anticipat ...

<{POST_SNAPBACK}>

Va recomand un aparat ultrasonic produs de firma germana ISOTRONIC. Se infinge in pamant, si produce o serie de vibratii care alunga furnicile de pe o raza de cca. 700 mp. Il gasiti la magazinul virtual www.becurieconomice.ro

#3 pantani

pantani

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 July 2007 - 03:13 PM

Multumesc frumos pentru informatie, dar salcia a murit deja :(. Totusi o sa frunzaresc site-ul, poate gasesc alte lucruri interesante...

#4 bluesky1ro

bluesky1ro

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 November 2007 - 07:01 PM

Multumesc frumos pentru informatie, dar salcia a murit deja :(. Totusi o sa frunzaresc site-ul, poate gasesc alte lucruri interesante...

Un tratament cu un insecticid ar fi rezolvat din fasa problema. Iti recomand pe viitor insecticidul Decis pentru asa ceva. Ca o observatie: furnicile sosesc deobicei pe plantele unde exista paduchi, acestia dupa ce sug seva plantei elimina excremente care sunt dulci, paduchii sunt atrasi de ele. Decisul omoara si paduchii si furnicile.

#5 GI001

GI001

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 12 April 2009 - 02:49 PM

Un tratament cu un insecticid ar fi rezolvat din fasa problema. Iti recomand pe viitor insecticidul Decis pentru asa ceva. Ca o observatie: furnicile sosesc deobicei pe plantele unde exista paduchi, acestia dupa ce sug seva plantei elimina excremente care sunt dulci, paduchii sunt atrasi de ele. Decisul omoara si paduchii si furnicile.

EU ma indoiesc ca planta ta a fost mincata de furnici. Cel mai probabil au fost acarieni (paianjeni). E bun aproape orice insecticid. Dar sunt unele dedicate care se numesc acaricide. Imi scapa acum denumirea comerciala.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users