Jump to content

Photo

Fonduri pentru tinerii care doresc sa faca agricultura?

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 CatalinChis

CatalinChis

junior

• Membri
  • Pip
  • 22 posts

Posted 31 January 2009 - 06:09 PM

Buna ziua!
In urma cu cativa ani se facea foarte mare propaganda privind programul de sprijinire a tinerilor care se intorc la sat.as vrea sa stiu, daca cumva este cineva care stie, daca acest program mai este valabil.
La ora actuala am vazut pe site-ul Ministerului Agriculturii ca exista finantare pentru fermele de subzistenta cei 1500 euro pe an timp de 5 ani.
Va multumesc anticipat.

#2 ruxik

ruxik

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 February 2009 - 03:29 PM

Buna ziua, CatalinChis!
asta cu 1500 euro/an timp de 5ani este masura 141.
mai este o masura,masura 112, instalarea tinerilor fermieri, cu un ajutor de 10000 - 25000 euro, in functie de dimensiunea exploatatiei agricole pe care o detii.
sunt cateva conditii care trebuie indeplinite, cel mai bine te lamuresti citind ghidul solicitantului: http://www.apdrp.ro/...em=1819&lang=RO

bafta!

#3 Agricultorul

Agricultorul

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 15 February 2009 - 07:04 PM

Masura 141 este mai simplu de accesat, dupa 3 ani vin in control si daca nu indeplinesti conditiile nu mai primesti restul dar nu iti cer bani napoi.

121 este mai complicat....

citeste pe site in ghid.

Bafta
Vaide viata noatra.....

#4 gecko

gecko

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 February 2009 - 10:16 AM

Buna ziua,

Am citit si eu ghidurile (sau ghizii?) de pe situl APDRP. Din ce am reusit sa inteleg, cam toate finantarile sunt pentru tineri care deja detin o ferma, sau sunt deja fermieri "consacrati".

M-ar interesa sa stiu daca exista vreun program de finantare pentru tinerii care doresc sa SE INTOARCA in mediul rural. Am trait in ultimii 13 ani la oras si nu am experienta de fermier sau agricultor - bineinteles sunt dispus sa urmez cursuri de formare sau alte cursuri necesare.

Va multumesc.

#5 baniciu

baniciu

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 26 March 2009 - 09:17 PM

[quote name='gecko' date='Feb 17 2009, 10:16 AM' post='10814']
Buna ziua,

Am citit si eu ghidurile (sau ghizii?) de pe situl APDRP. Din ce am reusit sa inteleg, cam toate finantarile sunt pentru tineri care deja detin o ferma, sau sunt deja fermieri "consacrati".

M-ar interesa sa stiu daca exista vreun program de finantare pentru tinerii care doresc sa SE INTOARCA in mediul rural. Am trait in ultimii 13 ani la oras si nu am experienta de fermier sau agricultor - bineinteles sunt dispus sa urmez cursuri de formare sau alte cursuri necesare.

Va multumesc.
[/quote]
DACA O SA AI PROBLEME CU VACILE TE POT AJUTA CU SFATURI 1-DACA TOATA FAMILIA PARTICIPA CU PLACERE O SA AI SUCCES. ADIO DISTRACTI , CONCEDI ,BOLI,LENE ,COMODITATE,MIROS PARFUMAT,ETC..PUNE MINA SI FA CE POTI FARA PREA MULTE POMENI.SALUT

#6 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 02 May 2009 - 01:20 PM

E masura 112 dar s-a terminat cu cererile, a durat putin toata mascarada. O gasesti pe pagina ministerului agriculturii. Oricum nu e pt tineri conceputa.....

#7 duta razvan

duta razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 November 2009 - 05:34 PM

salut.am 21 de ani si as vrea sa fac si eu un proiect pe masura 112.tatal meu are niste pamant si as dori sa stiu cat este maximum de suprafata pe care poti face cererea.sunt student la agronomie si nu inteleg un lucru,trebuie sa mai fac si acele cursuri de specializare daca sunt in anul 1 la facultate?daca eu maine de exemplu ma duc si fac contracte de arenda sunt valabile pentru acest an?(sa pot sa le trec la mine in exploatatie).cu banii care ii primesc trebuie sa iau utilaje noi sau la second-hand?ms anticipat

#8 Josef Wilhelm

Josef Wilhelm

junior

• Membri
  • Pip
  • 52 posts

Posted 08 November 2009 - 07:23 PM

[quote name='duta razvan' date='Nov 8 2009, 05:34 PM' post='15910']
salut.am 21 de ani si as vrea sa fac si eu un proiect pe masura 112.tatal meu are niste pamant si as dori sa stiu cat este maximum de suprafata pe care poti face cererea.sunt student la agronomie si nu inteleg un lucru,trebuie sa mai fac si acele cursuri de specializare daca sunt in anul 1 la facultate?daca eu maine de exemplu ma duc si fac contracte de arenda sunt valabile pentru acest an?(sa pot sa le trec la mine in exploatatie).cu banii care ii primesc trebuie sa iau utilaje noi sau la second-hand?ms anticipat
[/quote]

[color="#0000FF"]Buna,

cred ca masura 112 s-a terminat, nu mai sunt cereri dupa cate am inteles eu.

Cu 1 Ha. de pamant si proiect FEADR poti castiga bani frumosi, chiar se poate gasi Angrosisti care iti cumpara tot timpul recolta, cu contract pe termen lung, cu garantie.

Cu stima
Josef Wilhelm

P.S.
poate fructul asta unicat in Romania s-ar preta la o finantare FEADR.

http://forum.agroinf...showtopic=12436

josefwilhelm@gmx.de
004916099729037[/color]

#9 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 15 November 2011 - 12:57 PM

Referitor la masura 112, pe site-ul APDRP se spune ca va exista o sesiune de depunere a cererilor de finantare incepand cu 28.11.2011.
Exista insa o ciudatenie, amintita chiar in Ghidul solicitantului, si despre care am citit chiar azi un articol: http://www.agroinfo....in-28-noiembrie : Nici macar acum, la mai putin de 2 saptamani nu este clar care sunt sumele pe care se bazeaza Planul de Afaceri, ba mai mult, nici deschiderea sesiunii de primire a cererilor nu este sigura, fiindca in acest moment propunerea Romaniei este in curs de analizare la Bruexelle, fara a avea un termen de raspuns privind aprobarea sau respingerea propunerii respective.

Tare - sau ce???

#10 mmmorosan

mmmorosan

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 February 2012 - 12:22 PM

[quote name='laurchim' timestamp='1321354649' post='26637']
Referitor la masura 112, pe site-ul APDRP se spune ca va exista o sesiune de depunere a cererilor de finantare incepand cu 28.11.2011.
Exista insa o ciudatenie, amintita chiar in Ghidul solicitantului, si despre care am citit chiar azi un articol: [url="http://www.agroinfo.ro/economic/ce-ar-putea-aproba-o-noua-sesiune-pe-instalarea-tinerilor-fermieri-din-28-noiembrie"]http://www.agroinfo....in-28-noiembrie[/url] : Nici macar acum, la mai putin de 2 saptamani nu este clar care sunt sumele pe care se bazeaza Planul de Afaceri, ba mai mult, nici deschiderea sesiunii de primire a cererilor nu este sigura, fiindca in acest moment propunerea Romaniei este in curs de analizare la Bruexelle, fara a avea un termen de raspuns privind aprobarea sau respingerea propunerii respective.

Tare - sau ce???
[/quote]

Consultanta completa accesare fonduri europene, intocmire dosar, sprijin implementare proiect. Contact la [email="marian_morosan@yahoo.com"]marian_morosan@yahoo.com[/email]
[url="http://www.consultanta.informatorulbt.ro/consultanta"]http://www.consultanta.informatorulbt.ro/consultanta[/url]

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users