Jump to content

Photo

boli la porci

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 CatalinChis

CatalinChis

junior

• Membri
  • Pip
  • 22 posts

Posted 15 March 2010 - 09:23 PM

buna!
as avea doua provocari pentru cei care au o anumita experienta in domeniul cresterii porcilor.
1. purcei de 5 saptamani care prezinta abatere, icter moderat, unii prezinta diaree iar boala evolueaza in 2-3 zile fiind urmata de moartea acestora, iar la o necorpsie (neavizata) icter intens si pe mucoase si seroase.
2. scroafe gestante, care duc gestatia la termen, iar purceii rezultati sunt vii neviabiali sau mortii si prezinta diferite stadii de putrefactie, mumifiere.
aceste doau cazuri mi-au fost relatate de 2 persoane. v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta sa pun diagnosticul corect. va multumesc anticipat.
Catalin

#2 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 17 March 2010 - 10:56 AM

buna!
as avea doua provocari pentru cei care au o anumita experienta in domeniul cresterii porcilor.
1. purcei de 5 saptamani care prezinta abatere, icter moderat, unii prezinta diaree iar boala evolueaza in 2-3 zile fiind urmata de moartea acestora, iar la o necorpsie (neavizata) icter intens si pe mucoase si seroase.
2. scroafe gestante, care duc gestatia la termen, iar purceii rezultati sunt vii neviabiali sau mortii si prezinta diferite stadii de putrefactie, mumifiere.
aceste doau cazuri mi-au fost relatate de 2 persoane. v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta sa pun diagnosticul corect. va multumesc anticipat.
Catalin

buna
ma gandesc la urmatoarele variante:
1. colibaciloza, posibil boala edemelor (mi-e mi-a aparut in ferma la un lot de purcei de 4 sapt care inca nu erau intarcati. le-am facut antibiograma, si a iesit ciprofloxacin si enrofloxacin. le-am administrat la restul enroxil 5%produs de KRKA, 1,5 kg la tona de furaj timp de 8 zile si nu am mai avut nici un fel de problema. a doua varianta ar fi leptospiroza, dar ar trebui sa apara hematurie.
2. dupa simptome cred ca e PRRS
nu ai mai multe detalii?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users