Jump to content

Photo

VACA CU PROBLEME LA UGER

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 baniciu

baniciu

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 15 March 2009 - 08:47 PM

Nu deschide cu bisturiul furunculi sau negi sau ce o fi.sfatul meu este urmatorul.apeleaza la un veterinar sa ia prin raclare o proba de pe zona respectiva si fa antibiograma la un lab.vet sau chiar uman si in functie de rezultat vei merge direct la tinta [cu cheltuieli minime si succes garantat] cu antibioticul respectiv administrat pe cale generala[inj] cat si local[unguent].SUCCES.CEAU.

#2 Emil M.

Emil M.

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 31 January 2010 - 03:57 PM

buna. un sfat va rog. am o vaca de 10 ani a fatat ieri si ugerul e foarte foarte mare, am facut masaj cu apa rece,cu zapada,si nu arata ca se inmoaie,e tare ca betonul. nu mai stim ce sa ii mai facem.o mulgem din 3 in 3 ore.va rugam sa ne ajutati daca se poate.

#3 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 31 January 2010 - 06:26 PM

[quote name='Emil M.' date='Jan 31 2010, 03:57 PM' post='16387']
buna. un sfat va rog. am o vaca de 10 ani a fatat ieri si ugerul e foarte foarte mare, am facut masaj cu apa rece,cu zapada,si nu arata ca se inmoaie,e tare ca betonul. nu mai stim ce sa ii mai facem.o mulgem din 3 in 3 ore.va rugam sa ne ajutati daca se poate.
[/quote]

buna. e normal ca la unele din vacile cu prod mare de lapte sa se bolovaneasca. trebuie mulsa de 3 ori pe zi (nu are rost din 3 in 3 ore), si ii puteti face masaj cu un gel cu antiinflamator (veyxat, mamiseptol) sau cu ceva de uz uman(fastum, ketonal).

#4 Emil M.

Emil M.

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 01 February 2010 - 03:16 PM

multumim frumos pentru raspuns cu ajutorul ladumnezeu am facut masaj mult cu apa si sapun si vitica a inceput sa manance,incet incet a inceput sa seinmoaie ugerul.multumim inca o data.noi suntem din slimnic-sibiu

#5 george p

george p

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 21 August 2010 - 01:53 PM

[quote name='Emil M.' date='31 January 2010 - 04:57 PM' timestamp='1264946270' post='16387']
[/quote]
buna stiu ca e tarziu raspunsul meu dar poate ajuta alti crescatori.
luati un sapun de maini faceti spuma pe uger si lasati sa se usuce spuma asa abia la urmatorul muls spalati ugerul . e eficient o sa vedeti bafta

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users