Jump to content

Photo

Tratament livada

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 miabugeanu

miabugeanu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 September 2004 - 09:15 AM

Am incercat sa refac livada bunicilor in judetul Alba. In acest scop am plantat pruni, meri, peri si gutui.
Anul trecut pomii au fost puternic atacati de molilioza, iar gutuii de focul bacterian al rozaceelor. Anul acesta, urmare stropirii in perioada de desmugurire cu "Brava 500 sc" pomii nu au mai suferit de molilioza pana in perioada coacerii fructelor cand circa 50% din fructe au fost depreciate de molilioza fructelor. Am stropit fructele care mai erau cu "Topsin"sper ca am reusit sa reduc atacul.
Pentru focul bacterian am stropit gutuii cu "Champion".
Deoarece nu am studii de specialitate astept raspuns la urmatoarele:
1- daca dupa desfrunzire stropesc gutuii cu zeama bordeleza este bine sa adaug si un insecticid, acaricid? Ajuta? Care anume si in ce concentratie?
2- a doua stropire in perioada de repaos se face tot cu un produs cupric? Se adauga insecticid?
3- cu aceleasi produse pot stropii si prunii? dar ceilalti poni?

#2 agroinfo

agroinfo

junior

• Admin
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 October 2004 - 09:17 AM

Gutuiul este bine sa fie stropit cu zeama bordeleza in preajma dezmuguririi pentru a combate monilioza florilor. ~n cazul in care nu reusiti sa faceti acest lucru puteti sa-i stropiti in plina floare cu un fungicid sistemic. Daca sunt compatibile insecticidele si acaricidele pot fi adaugate in solutia de stropit: Zolone 30 PM - 0,2%; Karate 2,5 EC - 0,03%, iar ca acaricid Nisorun 10 EC - 0,03-0,04%. Cu zeama bordeleza 1,5-2% se stropesc toate speciile pomicole, dar mai ales cele care sunt sensibile la basicare si monilioza: piersic, visin, cires, gutui, cais si prun.

#3 bluesky1ro

bluesky1ro

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 13 December 2007 - 04:32 PM

Am incercat sa refac livada bunicilor in judetul Alba. In acest scop am plantat pruni, meri, peri si gutui.
Anul trecut pomii au fost puternic atacati de molilioza, iar gutuii de focul bacterian al rozaceelor. Anul acesta, urmare stropirii in perioada de desmugurire cu "Brava 500 sc" pomii nu au mai suferit de molilioza pana in perioada coacerii fructelor cand circa 50% din fructe au fost depreciate de molilioza fructelor. Am stropit fructele care mai erau cu "Topsin"sper ca am reusit sa reduc atacul.
Pentru focul bacterian am stropit gutuii cu "Champion".
Deoarece nu am studii de specialitate astept raspuns la urmatoarele:
1- daca dupa desfrunzire stropesc gutuii cu zeama bordeleza este bine sa adaug si un insecticid, acaricid? Ajuta? Care anume si in ce concentratie?
2- a doua stropire in perioada de repaos se face tot cu un produs cupric? Se adauga insecticid?
3- cu aceleasi produse pot stropii si prunii? dar ceilalti poni?

1- Dupa desfrunzire e bine sa stropesti cu zeama bordeleza,sau Champion(tot pe baza de Cu) si incearca sa stringi frunzele cazute si sa le arzi.
2- Uita de a doua stropire in perioada de repaus, nu e atit de eficienta.
3- Inainte de dezmugurit efectueaza un tratament cu zeama bordeleza 1% si unul cu unul din produsele : Oleodiazol (1,5%), Oleoecalux (1,5%), Oleocarbetox (2-3%)
-pe baza de ulei mineral Âși insecticid

Daca tot ai o livada ia-ti citeva carti de specialitate, sau cauta local un inginer horticol care sa te consilieze.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users