Jump to content

Photo

VACI LA PENSIE

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 mmmadaaa

mmmadaaa

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 July 2008 - 05:15 PM

Salut,

probabil veti fi amuzati de topicul meu ...
iata ce ma framanta pe mine .. eu sunt ovo-lacto-vegetariana si nu sunt de acord cu sacrificarea animalelor pt carne, dar mananc produse lactate....

Eu mi-am imaginat o ferma pt lapte de genul urmator:
- vacile sunt crescute in conditii decente, inmultite si se foloseste doar laptele de la ele ...
- nici o vaca nu este sacrificata iar vacile care nu mai produc lapte sunt hranite si adapostite in continuare pana cand vor muri de batranete
- dupa ce vaca moare de batranete se poate valorifica pielea ...

Acum intrebarile mele ar fi legate de problema "vacilor la pensie" care nu mai sunt productive:

- credeti ca sta in picioare din punct de vedere economic o astfel de ferma? ( nu ma intereseaza profituri enorme, doar sa nu mearga in pierdere)
- care este durata medie de viata a unei vaci si care este perioada productiva ( in care produce lapte)
- exista statistici referitoare la numarul de vitelusi ( masculi ) care se nasc intr-o turma de vaci ? ... se poate controla, influenta in vreun fel sexul viteilor?
... intr-o astfel de ferma vitelusii nu prea sunt productivi deci ar fi bine sa se nasca mai multe viteluse ...
- cunoasteti ferme care sa indeplineasca criteriile de mai sus ( in Romania sau strainatate)?

#2 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 30 July 2008 - 06:01 PM

Salut,

probabil veti fi amuzati de topicul meu ...

Nici noi nu suntem bucurosi cand ne despartim de animalele noastre. Ne consolam cu gandul ca raman in ferma cele mai frumoase animale...la care tinem cel mai mult...

În general animalele sunt crescute in conditii decente. Dar ma intreb daca va ganditi la ceva special?...

Raspunsuri

La un moment dat numarul pensionarelor si a masculilor va fi prea mare si deci in maxim 3 ani ferma va fi ineficienta. O precizare suplimentara ar fi ca si in conditii de exploatare "nemiloase" ferma de vaci este dependenta in toata Europa de subventii si deci la limita profitabilitatii...

Durata medie de viata este de aproximativ 15 ani. Durata de exploatare cred ca e undeva in jurul duratei de 8-9 ani. Pana la 2,5 - 3 ani nu fata, deci nu da lapte. Nu sunt convins ca datele sunt stiintifice dar sunt pe aproape.
Secretul e ca in ferme vacile neproductive sun repede indepartate.. De asemenea sunt variatii "personale" de la vaca la vaca . Se poate ca o vaca sa devina neproductiva de la varsta de 5 ani, adica dupa 2 fatari...

Intr-o ferma numarul viteilor masculi este egal cu cel al femelelor - ca medie multianuala. Exista posibilitatea utilizarii materialului seminal sexat, adica se poate sti in proportie de 80-90% ca viteii vor fi femele, inca de la conceptie. Solutia e ceva mai costisitoare decat cea clasica.

Nu exista o astfel de ferma creata intentionat din cate stiu eu... Exista adaposturi de animale si persoane care mai adopta ocazional animale neproductive dar au surse financiare externe care le permit sa sustina activitatea.

Cosmin :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users